۱۰ اشتباه رایجی که لباس‌هایمان را خراب می‌کنند

۱۰ اشتباه رایجی که لباس‌هایمان را خراب می‌کنند

حتی اگر دستورالعمل روی لیبل لباس‌ها را با دقت بخوانیم و کار شستشو و اتوی لباس‌ها را دقیقاً بر همان اساس انجام دهیم، باز هم این امکان وجود دارد که به طور تصادفی لباس‌های مورد علاقه‌مان را خراب کنیم. حتی طرز پوشیدن و درآوردن لباس‌هایمان هم می‌تواند روی عمر آنها تأثیر بگذارد. در ادامه به اشتباهات رایجی خواهیم پرداخت که باعث خراب شدن لباس‌هایمان می‌شوند.

۱- استفاده از کوله پشتی

گلوله گلوله شدن پارچه مختص به جنس خاصی نیست و جنس‌های مختلفی از پارچه می‌توانند به این مشکل دچار شوند. یکی از دلایل این اتفاق، استفاده از کیف و کوله پشتی یا پوشیدن چند لایه لباس رو هم است. در این حالت، پارچه‌ها به همدیگر ساییده می‌شوند، امری که می‌تواند باعث خراب شدن لباس شود.بیشتر، لباس‌هایی گلوله گلوله می‌شوند که از جنس پشم، پنبه، پلی استر یا اکریلیک هستند. با چنین لباس‌هایی بهتر است از کیف یا کوله پشتی استفاده نکنید.

۲- زدن عطر به لباس

عطرها معمولاً لباس‌ها را لک نمی‌کنند اما برخی مواد موجود در عطرها می‌توانند رنگ پارچه را تغییر دهد. برای جلوگیری از این مشکل، باید عطر را اول به پوست خود بزنید، وقتی خشک شد، تازه آنوقت لباس را به تن کنید. اگر لکه ی عطر تازه باشد، شستشوی منظم به پاک شدن آن از لباس کمک می‌کند. برای این منظور باید اول لکه را با آب سرد آب بشویید. برای پاک کردن لکه‌های قدیمی، گلیسیرین و آب را در مقادیری برابر با یکدیگر ترکیب کنید. این ترکیب را به لکه بزنید، یک ساعتی صبر کنید و سپس لباس را بشویید.

۳- اتو کردن لباس‌های جنس ریون از بیرون

لباس‌های جنس ریون اگر از بیرون اتو شوند، برق می‌افتند. متأسفانه در صورت وقوع این اتفاق، هیچ راهی برای رفع آن وجود ندارد. جلوگیری از آن اما ساده است: کافی است لباس را از داخل اتو کنید.بعضی لباس‌های جنس ریون را توصیه می‌شود به کلی اتو نکنید، به همین دلیل بهتر است اول لیبل لباس را مطالعه کنید.

۴- دسته بندی کردن لباس‌های چرک تنها بر اساس رنگ

توصیه می‌شود لباس‌های چرکی که می‌خواهید آنها را به درون ماشین لباسشویی بیاندازید را نه فقط بر اساس رنگ، بلکه بر اساس جنس هم دسته‌بندی کنید. پارچه‌های ضخیم می‌توانند به پارچه‌های نازک صدمه بزنند و باعث پارگی آنها شوند. بنابراین بهتر است ملحفه رختخواب و لباس‌های زیر را باهم بشویید و تی شرت‌ها و شلوارهای جین را هم به همراه بلوزها و پیراهن‌ها.

۵- شستشوی اشتباه لباس‌های تیره

برای جلوگیری از بور شدن لباس‌های تیره، بهتر است آنها را با دمایی پایین و با کوتاه‌ترین چرخه ی شستشوی ماشین لباسشویی بشویید. به علاوه، توصیه می‌شود از یک شوینده ی مایع برای این کار استفاده کنید. پودر لباسشویی ممکن است در آب سرد به طور کامل حل نشود.یک راه دیگر برای محافظت از لباس‌های تیره، پشت و رو کردن آنها قبل از شستشو است و خشک کردن آنها در همین حالت است.

۶- دیر به دیر شستن شلوارهای جین

شستشوی اشتباه لباس‌ها می‌تواند باعث خراب شدن آنها شود اما دیر به دیر شستن آن هم چنین اثری دارد. مثلاً پارچه ی شلوارهای جین ۱۰۰ درصد پنبه در زمان پوشیدن سست می‌شود و همین امر باعث می‌شود شلوار جین به مرور گشاد شود. شستشوی منظم شلوارهای جین جلوی بروز این مشکل را می‌گیرد.برای جمع شدن شلوار جین می‌توانید آن را با آب بسیار داغ بشویید.

۷- زیاد خیساندن لباس‌ها

در شستشوی دستی، لباس‌ها معمولاً مدتی در آب خیسانده می‌شوند. لباس اما اگر بیش از حد در آب بماند، می‌تواند رنگ و شکل خود را از دست دهد. مثلاً پارچه توری بیشتر از ۲-۳ دقیقه نباید خیس بخورد و پارچه‌های ابریشمی و پشمی را هم حداکثر ۳۰ دقیقه می‌توان در آب خیساند. پنبه و دیگر پارچه‌های کمتر ظریف را هم نباید بیشتر از یک ساعت خیساند.

۸- استفاده از پرزگیرهای چسبنده

پرزگیرهای رولی چسبنده گرچه گرفتن پرز لباس را راحت می‌کنند اما بی‌ضرر نیستند. از پرزگیرهای رولی ممکن است یک ماده چسبنده مصنوعی بر روی پارچه باقی بماند که مو و گرد و غبار بیشتری را به خود جذب می‌کند. این ماده می‌تواند باعث بور شدن لباس‌ها هم شود.به جای پرزگیرهای رولی بهتر است از برس‌های پرزگیر استفاده کنید.

۹- درآوردن تیشرت از یقه

یقه اغلب تیشرت‌های قدیمی گشاد و از شکل افتاده است. این مشکل را معمولاً کسانی دارند که هنگام درآوردن تیشرت، آن را از یقه می‌گیرند. تیشرتی که یقه آن گشاد شده باشد دیگر درست شدنی نیست، اما می‌توانید تیشرت‌های جدیدتان را حفظ کنید. کافی است تیشرت‌هایان را طور دیگری درآورید: پایین لباس را با دو دست بگیرید و آن را از سر خود بیرون بکشید.

۱۰- اتو کردن لباس‌های لینن به صورت خشک

پارچه لینن اگر کاملاً خشک باشد، اتو کردن آن تقریباً غیر ممکن است. اگر دلتان نمی‌خواهد لباستان را با یک اتو خراب کنید، ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از اتو کردن، به آن آب بپاشید، به‌خصوص به یقه، سرآستین‌ها و جیب‌ها. پیش از پوشیدن لباس هم ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا لباس خشک شود، در غیر این صورت، دوباره به سرعت چروک خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید