آغاز پرداخت یارانه دارو / جزییات مهم از اجرای طرح دارویار

 

یارانه دارو چیست؟/ جزئیات پرداخت یارانه دارو اعلام شد

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: طرح دارویار با دستور ریاست جمهوری به اجرا رسیده است و طبق آن یارانه دارو مستقیماً به مصرف کننده نهایی می‌رسد.معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: داروها گران می‌شوند اما مابه‌التفاوت آن را سازمان بیمه‌گر پرداخت می‌کند و بیماران هزینه‌ی اضافی پرداخت نمی‌کنند؛ بنابراین باید تحت پوشش بیمه بوده و نسخه‌ی پزشک را به همراه داشته باشند.

مسلم نجفی در خصوص هدفمند شدن قیمت داروها و طرح دارویار اظهار کرد: طرح دارویار، طرحی برای هدفمندی یارانه داروها است که وزارت بهداشت آن را دارویار نامیده است.

وی ادامه داد: طرح دارویار بر اساس تکلیفی در قانون بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و با دستور ریاست جمهوری به اجرا رسیده است که یارانه دارو مستقیماً به مصرف کننده نهایی دارو می‌رسد.

وی افزود: در طرح دارویار افزایش قیمت داروها را خواهیم داشت اما این هزینه را بیمه‌گر پرداخت کرده و هزینه‌ای برای بیماران نخواهد داشت.

نجفی خاطرنشان کرد: ۱۲۰ قلم داروی بدون نسخه، به صورت آزاد به فروش می‌رفت اما با دستور رئیس جمهوری این داروها هم تحت پوشش بیمه قرار گرفتند همچنین ۳۶۶ قلم داروی با نسخه هم وارد پوشش شدند.

وی خاطرنشان کرد: با طرح دارویار دسترسی مردم به داروها بهتر و قاچاق معکوس دارو با اصلاح یارانه‌ها کاهش یافته و با افزایش تولید داخل و صادرات مواجه خواهیم شد.

وی در پایان تاکید کرد: افرادی که می‌خواهند از یارانه هدفمندی داروها استفاده کنند، باید حتماً بیمه بوده و نسخه پزشک داشته باشند البته در اوایل کار قطعی و وصلی سامانه دور از انتظار نیست.

دولت متعهد شد تا یارانه این سه قلم کالای اساسی به مانند قبل توزیع و در اختیار تمام دهک‌های درآمدی قرار بگیرد. اما به صورت مشخص قرار شد تا برای پایان دادن به سوء استفاده در بازار دارو و درمان، مسئولیت توزیع یارانه دارو به موسسات بیمه واگذار شود.

هم به دلیل آنکه بیمه‌ها سازوکار لازم برای اجرای مسئولیت جدید را نداشتند و نیز به دلیل اینکه دولت اعلام کرد که اصلاح قیمت برخی اقلام ضروری را به سال آینده محول کرده است، انتظار می‌رفت یارانه دارو تا پایان سال ۱۴۰۱ به همین سیاق توزیع شود.

اجرای خاموش اصلاح ارز ترجیحی دربازار دارو

 تجارت نیوز نوشت : هفته گذشته خبری آمد که می‌شد آن را به معنای خیز آرام دولت برای اصلاح ارز ترجیحی دارو تعبیر کرد، وزیر بهداشت اعلام کرده بود که با دستور رئیس جمهور، سازمان برنامه اعتباری هشت هزار میلیارد تومانی برای خرید دارو به بیمه‌ها داده است.

یک هفته بعد از این ماجرا بار دیگر بار وزیر بهداشت در صحنه حاضر شد تا ضمن رونمایی از طرح جدیدی موسوم به «دارویار» از جزئیات بیشتری در این باره خبر بدهد: داروهایی که به صورت کامل وارداتی هستند با پرونده الکترونیک صرفاً به بیمار داده می‌شود و به دست غیر بیمار نمی‌رسد. در این زمینه نیز دیدیم اگر چند برابر میزان مصرف بیماران دارو تولید یا وارد شود ولی از راه‌های مختلف قاچاق می‌شد، یکی از منافع طرح دارویار آن است که جلوی قاچاق دارو گرفته می‌شود. در این زمینه می‌گفتند که ما تنها به ۸۰ میلیون ایرانی خدمت نمی‌دهیم بلکه به ۴۰۰ میلیون نفر که شامل مردم کشورهای همجوار نیز بود، ارائه خدمت می‌کردیم.

مطابق خبری که ایسنا آنرا منتشر کرده‌است، عین اللهی، وزیر بهداشت دولت سیزدهم ادامه داد: پیش از این ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت تامین مواد اولیه دارویی پرداخت می‌شد و به این ترتیب یارانه را به ماده اولیه می‌دادیم، نه به مردم و بر همین اساس هم تولید انجام می‌شد؛ بنابراین وقتی به‌راحتی و بدون بیمه بتوان مقدار فراوانی از این داروها را فراهم کرد، مشخص است که به راحتی هم قاچاق می‌شود؛ اما وقتی تامین مواد اولیه با نرخ نیمایی صورت می‌گیرد و یارانه سلامت به بیمار داده می‌شود قاعدتاً منابع مالی ما نیز هدایت‌شده خواهد بود. هدف ما این است که دارو به دست مصرف‌کننده برسد و این موضوع از قاچاق جلوگیری می‌کند.

از مجموع این صحبت چنین برمی‌آید که دولت سیزدهم زودتر از آنچه انتظارش می‌رفت برنامه اصلاح ارز ترجیحی را به مرحله بازار دارو و درمان رسانده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید