کم‌آبی کیفیت سیب‌های گلاب را کاهش داد/ اعلام نرخ انواع میوه در بازار

کم‌آبی کیفیت سیب‌های گلاب را کاهش داد/ اعلام نرخ انواع میوه در بازار

کم‌آبی کیفیت سیب‌های گلاب را کاهش داد/ اعلام نرخ انواع میوه در بازار

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار خاطر نشان کرد: در سال جاری باغات با تنش‌های آبی جدی مواجه بودند از این‌رو برخی از میوه‌ها چون سیب گلاب به میزان کافی آبیاری نشدند، به همین دلیل محصولات به‌دست آمده کیفیت مناسبی ندارند و کیلویی 60 تا 70 هزار تومان سیب گلاب باکیفیت در بازار عرضه می‌شود.

اسماعیل مرادیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با بیان اینکه قیمت میوه‌های تابستان متعادل شدند، گفت: در روزهای اخیر شاهد کمبود و افزایش نرخ شلیل بودیم اما این موضوع مقطعی است و با عرضه شلیل مغان در بازار قیمت این میوه نیز به ثبات خواهد رسید.

وی با اشاره به دلیل بالا بودن قیمت گیلاس و آلبالو، تصریح کرد: گیلاس یک میوه لاکچری شده است؛ قیمت گیلاس با کیفیت و درشت در میدان اصلی میوه وتره‌بار کیلویی 80 تا 90 هزار تومان شده است، همچنین گیلاس‌های ریز کیلویی 30 هزار تومان عرضه می‌شود.

این فعال صنفی با بیان اینکه چیدن آلبالو از درخت دشوار است، افزود: روزانه یک کارگر می‌تواند 30 تا 40 کیلو آلبالو از درخت بچیند و در ازای چیدن این مقدار خواهان دستمزد 500 هزار تومانی است از این‌رو این میوه کیلویی 30 تا 40 هزار تومان بفروش می‌رسد.

به گفته مرادیان؛ تابستان فصل میوه است از این‌رو انواع میوه با نرخ‌های بالا و پایین در بازار موجود است؛ اگر مردم توان خرید گیلاس و آلبالو را نداشته باشند هلو و آلو خریداری می‌کنند.

وی با تایید قیمت 60 تا 70 هزار تومانی سیب گلاب در میدان اصلی میوه و تره‌بار، تصریح کرد: سیب گلاب در واحدهای صنفی حداقل 80 تا 90 هزار تومان می‌شود. دلیل افزایش نرخ این محصول به گرمی هوا و خشکسالی باز می‌گردد چرا که این محصول به میزان کافی آبیاری نشده از این‌رو سیب گلاب با کیفیت مناسب در بازار کم شده است.

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار با اشاره به نرخ انواع میوه در میدان اصلی میوه و تره‌بار، گفت: هلو کیلویی 10 تا 35 هزار تومان، شلیل کیلویی 20 تا 60 هزار تومان، آلو کیلویی 10 تا 25 هزار تومان، خربزه کیلویی 6 تا 14 هزار تومان، هندوانه کیلویی 2 تا 6 هزار، طالبی کیلویی 8 تا 12 هزار تومان موجود است.

وی با بیان اینکه قیمت پایه سیب‌زمینی کیلویی 10 هزار تومان شد، افزود: سیب‌زمینی پایین‌تر از 10 تومان برای کشاورزان توجیه اقتصادی ندارد هر چند در این میان با کاهش توان خرید مصرف‌کنندگان مواجه هستیم.

مرادیان با اشاره به نرخ انواع صیفی‌جات، ادامه داد: پیاز کیلویی 5 تا 9 هزار تومان، بادنجان کیلویی 3 تا 10 هزار تومان، کدو کیلویی 3 تا 9 هزار تومان است.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: میزان تولید میوه‌های تابستانی در سال جاری قابل توجه است از این‌رو اگر بخشی از آن صادر شود خللی در بازار داخلی ایجاد نمی‌شود. البته صادرات میوه‌های سردرختی به دلیل پایین بودن کیفیت اگر در بازه زمانی مشخص به مقصد نرسند زود خراب می‌شوند از این‌رو ضایعات این نوع میوه‌ها زیاد است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار

وبگردی