از افزایش حقوق بازنشستگان چه خبر؟

بدون دیدگاه

نزدیک به یک ماه از اعلان نظر هیات تطبیق مقررات مجلس شورای اسلامی در خصوص به حق بودن اعتراض مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی و لزوم تغییر مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان غیر حداقل بگیر در هیات دولت می‌گذرد.

ولی اسماعیلی، نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس و از اعضای هیات تطبیق مقررات مجلس درباره آخرین وضعیت اصلاح حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به تجارت‌نیوز می‌گوید: هیات تطبیق همان زمان نظر کارشناسی خود را به رئیس مجلس اعلام کرد و حالا همه چیز به تصمیم رئیس مجلس بستگی دارد.

نماینده اردبیل در مجلس یادآور شد: در جلسه یاد شده، جوانب موضوع بررسی شد و پس از استماع اظهارات دو طرف، مشخص شد که نحوه افزایش حقوق بازنشستگان ایراد دارد و باید اصلاح شود.

وی افزود: با توجه به تراکم کاری این قضیه تاکنون مسکوت مانده است اما انتظار می‌رود که رئیس مجلس طی روزهای آینده تصمیم نهایی خود را در خصوص ابطال مصوبه بحث انگیز هیات دولت در خصوص افزایش مستمری کارگران بازنشسته بگیرد.

به گفته اسماعیلی طبق مقررات، هیات تطبیق مقررات مجلس تنها در حد بررسی کارشناسی موضوع مورد اختلاف مسئولیت دارد و در ادامه تصمیم گیری در خصوص تغییر یا عدم تغییر مصوبات بحث انگیز با شخص رئیس مجلس است.

وی افزود: قابل انتظار است که رئیس مجلس نیز براساس شواهد و قرائن و جمع بندی با دیگر سران قوا در خصوص مسائلی از این دست تصمیم گیری کند.

شروع دعوا از کجا بود؟

مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بعد از آن بحث برانگیز شد که دولت برای سال ۱۴۰۱ دریافتی مستمری بگیران غیر حداقلی را به میزان ۱۰ درصد افزایش داد.

این در حالی بود که خود هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی به استناد مواد ۹۶ و ۱۱۱ از قانون تامین اجتماعی آمادگی خود را برای افزایش ۳۸ درصدی حقوق این گروه از بازنشستگان اعلام کرده بود.

در همین رابطه میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز گفت: این سازمان برای افزایش ۳۸ درصدی مستمری سایر سطوح مشکلی ندارد، اما طبق قانون ملزم است از مصوبه هیات دولت تمکین کند، امیدواریم این مصوبه تغییر کند و هرچه زودتر براساس مصوبه جدید حقوق بازنشستگان را پرداخت کنیم.

مستمری بگیران غیر حداقلی یا سایر سطوح، بازنشستگانی هستند که دریافتی آنها از سازمان تامین اجتماعی بیش از حداقل مستمری است.

 

اخبارجامعه
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید