اطلاعاتی که باید درباره دز چهارم واکسن کرونا بدانید

 

وزیر بهداشت در روزهای اخیر اعلام کرد که ایران وارد موج هفتم کرونا شده است. موج هفتم کرونا با شیوع زیرسویه BA۵ اومیکرون کشور به میدان آمد. زیرسویه‌ای که گفته می‌شود اگرچه شدت بیماری‌زایی آن نسبت به سویه‌های قبلی کمتر است اما سرایت‌پذیری بالاتری دارد. البته در سایر کشورها نیز این زیرسویه غالب است. اما آیا تزریق دز چهارم واکسن کرونا می‌تواند از افزایش ابتلا به زیرسویه BA۵ جلوگیری کند؟

متخصصان می‌گویند رعایت پروتکل‌های بهداشتی و دریافت دز چهارم واکسن کرونا می‌تواند از افزایش تعداد مبتلایان و بستری آنها پیشگیری کند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، همه واکسن‌های موجود در کشور قابلیت استفاده به عنوان دز یادآور را دارند. ضمن اینکه کسانی که دز اول را هنوز دریافت نکرده‌اند، باید برای دز اول را تزریق کنند و در مراحل بعدی دزهای دیگر را تا به دز چهارم برسند.

از سوی دیگر برخی گمان می‌کنند که با دریافت واکسن دیگر به این بیماری مبتلا نمی‌شوند. متخصصان در این مورد توضیح دادند که واکسن تنها از فرم شدید بیماری که منجر به بستری و یا عوارض شدید و مرگ ناشی از آن می‌شود، جلوگیری می‌کند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت در حال حاضر ۱۵ شهرستان در وضعیت قرمز و ۳۵ شهرستان در وضعیت نارنجی هستند. آمار فوتی‌های کرونا از روز گذشته تا امروز ۱۳ نفر بوند. بر این اساس مجموع جانباختگان کرونا به ۱۴۱ هزار و ۴۹۹ نفر رسید.

ضمن اینکه از روز گذشته تا امروز بیش از پنج هزار و ۷۰۰ بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شد. از این میان ۶۵۶ نفر از آنها بستری شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید