اعتماد مردم ایران به گروه‌های جامعه چطور است؟

بدون دیدگاه

بر اساس یافته‌­های نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) معلمان و نیروی انتظامی از اعتماد قابل توجهی نزد مردم برخوردارند.

به گزارش روابط عمومی ایسپا در این نظرسنجی که در اسفند ماه ۱۴۰۰ به صورت تلفنی انجام شده است، نظرات ۲ هزار و ۵۰  نفر مردم ساکن مناطق شهری و روستایی ایران مورد بررسی قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، ۵۹.۲ درصد مردم گفته‌اند به معلمان اعتماد زیادی دارند که این نسبت برای نیروی انتظامی ۵۸.۲ درصد، برای اساتید دانشگاه ۵۰ درصد، ورزشکاران ۴۸.۲ درصد، پزشکان ۴۰.۴ درصد و هنرمندان ۳۵.۸ درصد است.  همچنین داده‌ها نشان می‌دهد میزان اعتماد به هر یک از گروه‌های فوق بر حسب متغیرهای زمینه‌ای مثل تحصیلات، سن و محل سکونت معنادار شده است به گونه‌ای که این میزان اعتماد در بین افراد ۵۰ سال و بالاتر بیشتر از سایر گروه‌های سنی، در بین افراد زیر دیپلم بیشتر از سایر گروه‌های تحصیلی و در بین ساکنان روستایی بیشتر از ساکنان شهری بوده است.

 بخش دیگری از یافته‌­های این نظرسنجی نشان می­‌دهد ۳۰.۲ درصد شهروندان گفته‌اند بیشتر مردم قابل اعتماد هستند، در حالی‌که ۶۸.۲ درصد مردم بیشتر مردم را قابل اعتماد نمی‌دانند. ایسپا در چهار  نظرسنجی دیگر در آذر ۱۳۹۴، مرداد ۱۳۹۷، بهمن ۱۳۹۸ و آبان ۱۴۰۰ نیز وضعیت اعتماد به عموم مردم را مورد سنجش قرارداده است. یافته­‌های این نظرسنجی‌ها نشان می­‌دهد درصد کسانی که گفته‌­اند اکثر مردم قابل اعتمادند  در این مدت تغییر چشم­گیری نداشته و بین ۲۵ تا ۳۰ درصد در نوسان بوده است.

 

اخبارجامعه
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید