سقوط آزاد قیمت سکه / ریزش قیمت سکه ادامه دارد؟

سقوط آزاد قیمت سکه / ریزش قیمت سکه ادامه دارد؟

به گزارش خبرجو24؛ قیمت طلا و سکه دیروز 10 اسفند 1401 کاهش داشت.
دیروز قیمت طلا و سکه کاهش داشت. سکه امامی مقاومت 30 میلیون تومانی را شکست و حباب سکه سقوط کرد. آیا روند کاهشی قیمت در بازار فلز زرد ادامه دارد؟ در دو روز گذشته قیمت طلا و سکه روند کاهشی به خود گرفت و توان قوی برای افزایش نرخ، نداشت. قیمت سکه که در روزهای ابتدایی هفته جاری از ۳۶ میلیون تومان نیز عبور کرده بود، امروز محدوده مقاومت ۳۰ میلیون تومانی را شکست.

در روزهای گذشته برخی معامله‌گران پیش‌بینی کردند، اگر قیمت سکه امامی محدوده ۳۰ میلیون تومان را حفظ کند، می‌توان از شکل‌گیری یک هسته جدید مقاومتی در بازار سکه خبر داد. در بهمن ماه، هسته مقاومت سنگین فلز گرانبهای داخلی مرز 20 میلیون تومانی بود، افت قیمت سکه به زیر این مرز بسیار دشوار به نظر می‌رسید. اما امروز با کاهش قیمت دلار قیمت در بازار طلا و سکه نیز کاهش داشت.

هرچند برخی افزایشی‌های بازار معتقدند در صورتی که اخبار مساعد بین‌المللی به بازار تزریق نشود، سکه محدوده ۳۰ میلیون تومانی را بار دیگر می‌شکند.

بر أساس اعلام بانک مرکزی امروز قرار بود ۳۰۰ هزار ربع سکه در مرکز مبادله ایران عرضه شود. در این طرحِ فروش قرار بود که به هر کد ملی پنج قطعه ربع سکه فروخته شود.

اما در میانه‌های روز فروش ربع سکه در مرکز مبادلات به زمان دیگری موکول شد. به نظر می‌رسید کاهش امروزِ قیمتِ طلا و سکه متعاقب این خبر باشد اما با لغو این فروش، باز هم قیمت طلا و سکه کاهش داشت و فعالان بازار معتقد بودند دلار فعلا قویترین بازو برای کاهش قیمت در بازار فلز زرد است.

کارشناسان بازار معتقدند اگر قیمت دلار به عنوان مهمترین فاکتور کاهش قیمت فلز زرد، با همین روند، کاهشی شود، قیمت طلا و سکه نیز در کانال‌های قیمتی پایین‌تر قرار خواهد گرفت.

با وجودی که امروز قیمت انس جهانی طلا روند صعودی داشت و در لحظه نگارش این گزارش به قیمت 1,836.99 رسید، اما بازار بر مدار دلار چرخید.

بازار نزولی سکه
امروز ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ارزانتر از دیروز معامله شد و این قطعه از سکه در لحظه نگارش این گزارش در مرز قیمت ۲۸ و ۲۹ میلیون تومانی نوسان دارد.

امروز این قطعه از سکه بیشترین سهم از کاهش نرخ را در میان قطعات سکه داشت. سکه بهار با قیمت ۲۶ میلیون و ۱۹۵ هزار تومان معامله شد و یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان کاهش قیمت داشت.

نیم سکه نیز ۳۸۰ هزار تومان ارزانتر از دیروز و با قیمت ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد. قیمت ربع سکه یک میلیون تومان کاهش داشت و با قیمت ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد.

سکه گرمی امروز با ۲۰۰ هزار تومان کاهش با قیمت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی معامله شد.

امروز تمام قطعات سکه کاهش حباب چند میلیونی را تجربه کردند. سکه امامی بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سکه بهار بیش از چهار میلیون تومان کاهش حباب داشتند. حباب ربع سکه نیز یک میلیون تومان ریخت. سکه گرمی امروز تنها قطعه‌ای بود که ۴۰۰ تومان رشد حباب داشت.

قیمت طلا نیز امروز کاهش داشت. هر مثقال طلا با ۴۱۴ هزار تومان کاهش به قیمت ۱۰ میلیون و ۹۹۶ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۹۸ هزارتومان ارزان شد و با قیمت دو میلیون و ۵۳۱ هزار تومان معامله شد.

طلای دست دوم امروز ۴۸ هزار تومان افزایش قیمت داشت و با نرخ دو میلیون و ۴۹۴ هزار تومان معامله شد.

کاهش قیمت‌ها در بازار فلز زرد ادامه دارد؟
در همین راستا سهراب اشرفی کارشناس بازار طلا و سکه با اشاره به کاهش قیمت سکه در دو روز گذشته به تجارت‌نیوز گفت: «قیمت دلار باعث شد در بازار طلا و سکه روند کاهشی داشته باشیم، اما ادامه این روند مهم‌تر از کاهش قیمت است.»

او با تاکید بر اینکه این روند نزولی شروع یک اقدام مثبت است خاطر نشان کرد:«وقتی اقدامات بانک مرکزی برای مدیریت بازار مداومت داشته باشد، ‌قیمت در بازار طلا و سکه چاره‌ای جز روند کاهشی ندارد.»

این کارشناس بازار طلا با اشاره به شرایط خاص اقتصادی کشور یادآور شد: «جابه‌جایی دلار از خارج کشور و مسايل مرتبط با تحریم‌ها مشکلاتی است که سیاست‌‌های دولت را متاثر می‌سازد، اما با این وجود نباید تاثیر بانک مرکزی در بازار را نادیده گرفت.»

اشرفی با تاکید بر اینکه اگر تا ۱۰ روز آينده بانک مرکزی بتواند در بازار نقش داشته باشد، روند کاهشی قیمت ادامه‌دار خواهد بود گفت: «دولت تا کنون به غیر از فروش ربع سکه‌ها در بورس کالا، کار خاصی برای کنترل قیمت طلا و سکه انجام نداده و به نظر می‌رسد آن اقدام هم نمره قبولی نگرفت اما سایر سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص دلار نقش پررنگ‌تری را در بازار غیر رسمی ایجاد کرده است.»

او در ادامه افزود :«وقتی شاخص دلار کاهش پیدا می‌کند قیمت جهانی طلا بالا می‌رود و سایر ارزهای بین‌المللی دستخوش نوسان می‌شوند، این موضوع ارتباطی با برابری ریال و دلار و ارزش پول ما ندارد و اگر داشته باشد تاثیرش بسیار کم است، بنابراین می‌توان گفت نقش و تاثیر انس جهانی طلا بر قیمت طلا و سکه زیاد نیست.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید