چرا نباید چشم هایمان را بمالیم؟

چرا نباید چشم هایمان را بمالیم؟

چرا نباید چشم هایمان را بمالیم؟

ماساژ، موجب خراش قرنیه و ایجاد عوامل میکروبی ثانویه می‌شود.

خبرگزاری برنا؛ دکتر حسین سیاتیری، فلوشیپ قرنیه با بیان این مطلب افزود: عوامل آسیب‌رسان به سلامت چشم را می‌توان در دو دسته عفونی و غیرعفونی بررسی کرد که باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها جزء عوامل عفونی و ضربه، مواد شیمایی اسیدی یا قلیایی و سوختگی و موارد مشابه در دسته دوم جای می‌گیرند.

دکتر سیاتیری گفت: مواد قلیایی با چشم در صورت تماس به داخل نسوج چشم نفوذ می‌کنند؛ در حالی که مواد اسیدی طی واکنش‌هایی سد ایجاد می‌کنند؛ بنابراین تماس چشم با عوامل شیمیایی بازی (قلیاها) نگران کننده‌تر است.

این فلوشیپ قرنیه تأکید کرد: افرادی که به اقتضای شغل با براده‌های آهن یا آتش سروکار دارند، باید از عینک‌های محافظ استفاده کنند و ضروری است به متخصص چشم به طور مرتب مراجعه کنند.

دکتر سیاتیری گفت: در صورت پاشیدن حلال‌های نفتی و رنگ به داخل چشم، نخستین اقدام، شست و شو با آب سالم و بهداشتی است و نیم ساعت بعد از آن باید به مرکز درمانی مراجعه شود.

این فلوشیپ قرنیه با تأکید بر اینکه ماساژ موجب خراش قرنیه و ایجاد عوامل میکروبی ثانویه می‌شود، گفت: درد، سوزش، حساس شدن چشم، ناتوانی در باز کردن پلک و ترس از نور، از نشانه‌های عفونت به شمار می‌آیند که در این موارد، از ماساژ چشم باید پرهیز شود و شست و شو اقدام منطقی‌تر است.

دکتر سیاتیری درباره مصرف قطره‌های اشک مصنوعی یا نگه دارنده تصریح کرد: برای استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی یا نگهدارنده محدودیت است و نباید بدون حساب و کتاب داخل چشم ریخته شود.

این فلوشیپ قرنیه افزود: در صورت ورود خرده شیشه به داخل چشم، بهتر است فرد به مرکز درمانی مراجعه کند، زیرا خارج کردن شیشه از داخل چشم با چشم غیر مسلح کار آسانی نیست و ممکن است تلاش‌ها بی نتیجه باشد. در ثانی شیشه یک ماده خنثی است و اگر وارد چشم شود، طوری که نتوانیم آن را خارج کنیم، نگران کننده است.

دکتر سیاتیری خشکی چشم را یکی از مشکلات شایع در میان بانوان دانست و ادامه داد: مسائل محیطی از جمله کار زیاد با کامپیوتر یا مقدار ناکافی آب مصرفی، در ایجاد خشکی چشم مؤثر است و اشک مصنوعی درمان جایگزین برای این گونه افرادست.

این فلوشیپ قرنیه درباره نقش تغذیه در بروز خشکی چشم گفت: برای پیشگیری از خشکی چشم توصیه می‌شود افراد مستعد، از غذا‌های آبکی و میوه‌ها استفاده کنند و مصرف غذا‌های حاوی اسید‌های چرب امگا سه مانند ماهی را مدنظر قرار دهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار

وبگردی