ویتامین‌های مورد نیاز بدن در تابستان

تابستان علاوه بر تعطیلی مدارس به روزهای بلند و گرمش معروف است. در تابستان زمان بیشتری را بیرون از خانه می‌گذرانیم؛ در انواع کلاس های ورزشی و مهارتی ثبت نام می‌کنیم، مسافرت می‌رویم، با دوستان خود وقت می‌گذرانیم و … . بنابراین حفظ سلامت و شادابی پوست و بدنمان در طی این روزهای گرم و سوزان از واجبات است و چالش های مخصوص به خودش را هم به همراه دارد. در ادامه این متن در خصوص 5 ویتامین برای تابستان، فواید آنها، لزوم مصرف و میزان مصرف روزانه آنها صحبت خواهم کرد.

انواع ویتامین برای تابستان: 1. ویتامین A

ویتامین A، یک ویتامین محلول در چربی است که باعث بهبود عملکردهای مختلف بدن از جمله بینایی، عملکرد سیستم ایمنی، رشد و تمایز سلولی و سلامت دستگاه تناسلی افراد می‌شود. ویتامین A بیشتر به دلیل نقشش در تقویت بینایی به ویژه در شرایط کم نور شناخته می‌شود؛ چرا که به حفظ یکپارچگی قرنیه کمک کرده و نقش مهمی در تشکیل رنگدانه‌های شبکیه دارد. ویتامین A با افزایش تولید و بهبود عملکرد گلبول های سفید خون، از سیستم ایمنی بدن حمایت می‌کند.

اما دلیل اصلی‌ای که ما به این ویتامین اشاره کردیم، نقش آن در حفظ سلامت پوست است. در فصل تابستان که زمان زیادی از روز را بیرون از منزل می‌گذرانیم، با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و اشعه ماورا بنفش خورشید، باعث آسیب رسیدن به پوستمان می‌شویم. ویتامین A به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و به خنثی کردن رادیکال های آزاد و محافظت از پوست در برابر آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش کمک می‌کند.

میزان مصرف ویتامین A بعنوان ویتامین برای تابستان چیزی حدود 0.7 میلی گرم در روز است؛ صیفی جاتی نظیر هندوانه، بروکلی، هویج، کیوی و توت فرنگی حاوی ویتامین A هستند.

انواع ویتامین برای تابستان: 2. ویتامین D

شاید خیلی از شما این توصیه متخصصان پوست را شنیده باشید، که بسیاری از ما دچار کمبود ویتامین دی در بدنمان هستیم. یکی از منابع اولیه ویتامین D نور خورشید است. هنگامی که پوست ما در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، به طور طبیعی ویتامین D تولید می‌کند. در طول ماه های تابستان، زمانی که خورشید مستقیم تر و برای مدت طولانی تری می‌تابد، زمان بسیار خوبی برای جذب ویتامین D (البته با رعایت نکات لازم برای جلوگیری از سوختن پوست) می‌باشد.

ویتامین D با تنظیم خلق و خو و سلامت روان مرتبط است. زمانی که افراد بیشتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند و زمان بیشتری را در خارج از منزل می‌گذرانند، مقدار قابل توجه انرژی از خورشید دریافت می‌کنند که بر افزایش روحیه تاثیر گذار است. روش دیگری که برای دریافت این ویتامین برای تابستان وجود دارد، مصرف مکمل های تغذیه ای که میزان مورد نیاز این ویتامین برای هر فرد 0.01 میلی گرم در روز می‌باشد.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید به صورت اصولی باعث جذب ویتامین D، یکی از مهم ترین انواع ویتامین برای تابستان می‌شود.

انواع ویتامین مورد نیاز بدن در تابستان: 3. ویتامین C

ویتامین C یا اسید آسکوربیک، یک ویتامین محلول در آب است که به دلیل خواص تقویت کننده سیستم ایمنی بدن بیشتر شناخته می‌شود. از آنجایی که هیدراته ماندن در گرمای تابستان ضروری است، این ویتامین به حفظ سطح رطوبت پوست و تولید کلاژن کمک کرده و برای حفظ سلامت و یکپارچگی پوست و سایر بافت‌ها ضروری است. علاوه بر این، ویتامین C به جذب آهن و پتاسیم که در حفظ تعادل مایعات و جلوگیری از کم‌آبی بدن نقش دارند کمک می‌کند.

افزایش قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش در طول تابستان می‌تواند منجر به استرس اکسیداتیو و آسیب رسانی به پوست شود. ویتامین C با خواص آنتی اکسیدانی خود به خنثی کردن رادیکال های آزاد کمک می‌کند و تاثیرات منفی قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید را کاهش می‌دهد.

منابع غنی ویتامین C

افراد بزرگسال به مصرف 40 میلی گرم ویتامین C در روز نیاز دارند. البته ویتامین C از آن دسته از ویتامین های مورد نیاز بدن در تابستان است که بدن به طور طبیعی ذخیره نمی‌کند و به مصرف مکمل های یا مواد غذایی مانند مرکبات، کلم بروکلی، انواع توت ها، سبزیجات برگ دار، فلفل، کلم بروکلی و گوجه فرنگی نیاز است.

انواع ویتامین برای تابستان: 4. ویتامین E

یکی دیگر از منابع غنی آنتی اکسیدان که از پوست شما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می‌کند، ویتامین E است. ویتامین E باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و پوست بدن شما را از شر رادیکال های آزاد و سمومی که می‌تواند منجر به بیماری و پیری زودرس شود خلاص کند.

ویتامین E علاوه بر محافظت از پوست در برابر آسیب های نور خورشید، دقیقاً همان چیزی است که پوست شما در ماه های گرم و خشک تابستان به آن نیاز دارد: کلاژن. ویتامین E در کاهش التهابات ناشی از آفتاب سوختگی تاثر دارد و اگر زمانی بعد از حمام آفتاب دچار آفتاب سوختگی شدید معجزه ی این ویتامین را دست کم نگیرید.

ویتامین E جز ویتامین های مورد نیاز بدن در تابستان بوده در روغن‌های گیاهی، آجیل ها مانند بادام و بادام زمینی، میوه‌ها و سبزیجاتی مانند کدو تنبل، فلفل قرمز، اسفناج و آووکادو یافت می‌شود.

انواع ویتامین برای تابستان: 5. مولتی ویتامین ها

تا اینجا برای هر ویتامین مقدار مورد نیاز مصرف روزانه آن را قید کردیم، اما مصرف چندین ویتامین در روز ممکن است برای بسیاری از افراد دشوار باشد یا حتی فراموش کنند قرص ویتامین خاصی را مصرف کنند؛ در اینجا مولتی ویتامین ها کار را کمی راحت می‌کنند. مولتی ویتامین ها مکمل های غذایی هستند که حاوی ترکیبی از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری هستند. آنها به گونه‌ای طراحی شده‌ که تمام مواد مغذی مورد نیاز فرد در طول روز را به بدن او می‌رسانند.

مولتی ویتامین ها معمولاً حاوی طیف وسیعی از ویتامین های A، C، D، E، K ، ویتامین های گروه B، همراه با مواد معدنی ضروری مانند کلسیم، منیزیم، روی و آهن هستند. ترکیبات مولتی ویتامین ها بسته به برند و فرمولاسیون هر کدام می‌تواند متفاوت باشد. مولتی ویتامین بعنوان ویتامین برای تابستان می‌تواند همراه مناسب شما در این فصل برای حفظ سلامتی باشد.

چرا در تابستان به مولتی ویتامین نیاز داریم؟

تابستان اغلب با فعالیت های بدنی در فضای باز، تعطیلات و مسافرت همراه است. مولتی ویتامین ها سبب می‌شوند نسبت به دریافت مقادیر مورد نیاز مواد معدنی در طول روز مطمئن شوید؛ این مقدار می‌تواند به خاطر افزایش متابلولیسم، سوخت و ساز بدن و افزایش تعریق بدن افزایش یابد.