آخرین خبر تازه از حذف همسان سازی حقوق بازنشستگان با شرط جدید مجلس امروز ۱۷ شهریور ۱۴۰۲ / یک تصمیم متفاوت برای افزایش حقوق بازنشستگان

21 دیدگاه
 

به گزارش خبرجو24؛ آخرین خبر تازه از حذف همسان سازی حقوق بازنشستگان با شرط جدید مجلس امروز ۱۷ شهریور ۱۴۰۲ / یک تصمیم متفاوت برای افزایش حقوق بازنشستگان جزئیات جدید از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شد.
همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان موضوعی است که نه تنها برای بازنشستگان بلکه برای خود دولت هم از مهمترین دغدغه ها و اولویت های کاری می باشد.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به معنای برابر کردن درآمدهای بازنشستگان با توجه به شرایط فعلی جامعه است. در گذشته، سیستم بازنشستگی در ایران بر پایه نظام وظیفه بود، به این معنی که حقوق بازنشستگان به مبنای حقوق آخرین شغلی که انجام داده بودند، تعیین می‌شد.

همسان سازی حقوق بازنشستگان باعث ایجاد عدالت نامتوازن در نحوه پرداخت حقوق بازنشستگان شده بود. اما در سال‌های اخیر، تلاش‌هایی برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در ایران انجام شده است. برخی از این تلاش‌ها شامل تغییر قوانین و مقررات مربوط به بازنشستگی، اصلاح سیستم بازنشستگی و تعیین استانداردهای جدید در پرداخت حقوق بازنشستگان است.

رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی جزئیات جدیدی از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان این سازمان و همچنین وضعیت مسکن بازنشستگان را اعلام کرد.
محمد اسدی؛ رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی اظهار کرد: حدود ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی داریم که حقوق آن‌ها از سازمان دریافت می‌شود. ۳۶۰ کانون استانی و شهرستانی داریم و ۳ هزار نفر هیئت‌مدیره‌های کانون هستند. پیگیری امور مشکلات بازنشستگان صندوق و قوانین و خدماتی و رفاهی از مهمترین وظیفه ماست.

رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: ماده ۹۶ تامین اجتماعی به صراحت می‌گوید تامین اجتماعی مکلف است حداقل سالی یک‌بار حقوق بازنشستگان برابر تورم و معیشت افزایش دهد و این باید از سوی هیئت وزیران تصویب شود؛ البته بعضا شاهد برخی مشکلات در این حوزه هستیم.

اسدی یکی از مسائل و مشکلات بازنشستگان را درمان دانست و عنوان کرد: در درمان بازنشستگان ماده ۵۴ تامین اجتماعی به صراحت می‌گوید صفر تا صد هزینه بیمه‌شدگان در بخش درمان باید از سوی سازمان پرداخت شود.

وی با اشاره به قرارداد بیمه‌های تکمیلی بازنشستگان افزود: قرارداد با آتیه‌سازان حافظ تا آبان ماه ۱۴۰۲ است و تمام می‌شود.

رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: تامین اجتماعی سرمایه کارگران و بین‌النسلی است و هیچ کسی نباید به سرمایه دست درازی کند اما می‌بینیم دخالت‌هایی از سوی دولت نیز صورت می‌گیرد.

رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی تصریح کرد: هر دستی که بخواهد در داخل جیب بیت‌المال تامین اجتماعی برود، قطعا باید منتظر برخورد و واکنش جامعه بازنشستگان تامین اجتماعی باشد.

همسان سازی حقوق بازنشستگان
اسدی درباره متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: برای آنکه متوسط‌بگیران فاصله خود را در زمان برقراری مستمری با حداقل‌بگیران حفظ کنند، متناسب‌سازی انجام می‌شود که ۷۵ درصد آن برای سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ پرداخت شد و ۲۵ درصد آن مانده که در احکام بازنشستگان نیز آمده اما پرداخت نشده است. ما در حال تعامل با مجلس هستیم تا دولت مکلف شود حقوق بازنشستگان را به اندازه تورم افزایش دهد تا هرساله نیازمند متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان نباشیم.

وی در رابطه با موارد تحت پوشش اقلام‌ دارویی در بیمه‌های پایه اظهار کرد: ۴۰۰ قلم دارو در سال جاری از پوشش بیمه‌های پایه خارج شده است. داروهایی که از شمول لیست‌های تحت پوشش بیمه خارج شده، مثل ویتامین و مسکن‌ها بقای بازنشسته را تضمین می‌کند و بازنشسته بدون این داروها نمی‌تواند زنده بماند و سرپا باشد و این داروها تنها برای جوانان جنبه غیرضروری دارد اما از لیست‌ها حذف شده است. از زمانی که نسخه‌ها الکترونیکی شده، مستنداتی نیز نزد بازنشستگان وجود ندارد تا بازنشسته شکایت کند و بگوید از من مبلغی بابت دارو اخذ شده است. ما مکتوب به شورای عالی بیمه نامه زده‌ایم و گفته‌ایم باید بررسی شود که چند درصد داروهای خارج شده از پوشش برای بازنشستگان با نظر پزشکان ضروری است. متاسفانه شفاف‌سازی در حوزه دارویی وجود ندارد. ما در شورای عالی بیمه نماینده نداریم و خود شرکت‌های بیمه و دولت در آن حضور یافته و پاسخگو نیستند.

دریافت حکم همسان سازی بازنشستگان کشوری
برای دریافت حکم همسان سازی حقوق بازنشستگان باید به سایت https://services.sabasrm.ir/Hokm/ مراجعه کنید.

حقوق بازنشستگان کشوری سال ۱۴۰۲، به میزان ۲۰ درصد، نسبت به آخرین حکم حقوق سال قبل، افزایش خواهد داشت و بنابراین احکام جدید بازنشستگان کشوری ۱۴۰۲ متناسب با این مبلغ افزایش حقوق، اصلاح گردیده و از طریق سامانه احکام جدید بازنشستگان کشوری سایت صندوق بازنشستگی کشوری قابل دریافت می باشد.

با توجه به اینکه نرخ تورم در کشور ما سرعت فزاینده ای را داشته و هر ساله شاهد افزایش قیمت ها در بخش های مختلف اقتصادی کشور می باشیم، نهادهای حمایت کننده کارمندان و کاگران نیز سعی بر این داشته تا با جلب موافقت دولت و مجلس، حقوق این گروه ها را نیز تا حد امکان ، ماتناسب با نرخ تورم افزایش داده تا این افراد برای تامین معاش خود و خانواده شان دچار مشکل نشوند.

سازمان بیمه ‌ای مربوط به بازنشستگان کشوری، صندوق بازنشستگی کشوری بوده که با دارا بودن شخصیت حقوقی مستقل از زیر مجموعه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و مسئولیت اداره امور بازنشستگان کشوری را بر عهده دارد. صندوق بازنشستگی کشوری هر ساله با توجه به تصمیم دولت و مصوبه مجلس، افزایش حقوق بازنشستگی بازنشستگان کشوری را اجرایی نموده و منابع لازم برای پرداخت آن را می نماید.

افزایش حقوق بازنشستگان کشوری، هر ساله در حکم حقوق بازنشستگان کشوری منعکس گردیده و از طریق صندوق بازنشستگی کشوری به اطلاع آن ها می رسد. بر اساس اطلاعیه صندوق بازنشستگی کشوری، حقوق بازنشستگان کشوری سال ۱۴۰۲، به میزان ۲۰ درصد نسبت به آخرین حکم حقوق سال هزار و چهارصد و یک، افزایش خواهد داشت و بنابراین احکام جدید بازنشستگان کشوری ۱۴۰۲، متناسب با این مبلغ افزایش حقوق اصلاح گردیده و در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت.

در سال های گذشته، بازنشستگان کشوری، در ابتدای سال و پس از تصویب و اعمال افزایش حقوق بازنشستگی باید برای اطلاع از احکام جدید بازنشستگان کشوری حضورا به صندق بازنشستگی کشوری مراجعه نموده و احکام جدید بازنشستگی خود را دریافت می نمودند که فرآیندی وقت گیر و هزینه بر بود.

به همین دلیل، همراستا با گسترش مفهوم دولت الکترونیک و غیر حضوری شدن خدمات دولتی، صندوق بازنشستگی کشوری نیز اقدام به تاسیس سامانه ای نموده است که بازنشستگان کشوری می توانند در ابتدای هر سال، با مراجعه به آن برای دریافت احکام جدید بازنشستگان کشوری اقدام نمایند.
سامانه احکام جدید بازنشستگان کشوری ۱۴۰۲ همچون سال های گذشته سایت صندوق بازنشستگی کشوری به آدرس cspf.ir بوده که بازنشستگان کشوری می توانند با مراجعه به آن و بی آنکه نیاز به مراجعه حضوری باشد، از طریق بخش (درگاه خدمات الکترونیکی) برای دریافت احکام جدید بازنشستگان کشوری ۱۴۰۲ و اطلاع از میزان افزایش حقوق بازنشستگی خود اقدام نمایند.

صندوق بازنشستگی کشوری با استقرار دولت سیزدهم با موضوع فراهم کردن زمینه‌های رفاهی و معیشتی متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را دنبال کرد، موضوعی که خواسته و مطالبه به حق همه افراد بازنشسته تحت پوشش این صندوق با جامعه آماری یک میلیون و ۶۳۹ هزار نفری است.

صندوق بازنشستگی کشوری در زمان فعالیت در این دولت مردمی، اقدامات مهمی همچون موضوع متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، توجه به حوزه درمان و معیشت افراد تحت پوشش،‌ انجام اقداماتی برای حوزه مسکن، رفاه و فرهنگی، افزایش سقف خدمات بیمه تکمیلی با بیمه جدید و اختیاری، افزایش سقف تسهیلات ضروری بازنشستگان به ۳۰ میلیون تومان و رشد ۲ برابری آن و پرداخت تسهیلات ویژه ازدواج فرزندان و طرح حمپاد برای پایان‌نامه‌های دانشگاهی را در دستور کار خود قرار داده و بخشی از آنها تاکنون اجرایی شده است.

اختصاص ۹ هزار میلیارد تومان برای موضوع متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان یکی از مهمترین اقدامات در دولت سیزدهم بود که با این منابع اعتباری همسان‌سازی حقوق افراد بازنشسته در این صندوق بازنشستگی تحقق خواهد یافت، اگرچه تاکنون در چندین مرحله این مساله اجرایی شده است.

در صورتی که مبلغ ۹ هزار میلیارد تومان مبلغ تعیین شده برای موضوع متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری نقد شود، مساله متناسب‌سازی و مطالبه ۶ ماهه دوم سال ۱۳۹۹ برای یک میلیون و ۴۶۰ هزار نفر پرداخت خواهد شد

طبق آمارهای موجود در صندوق بازنشستگی کشوری تا نیمه اول سال ۱۳۹۹ همسان‌سازی حقوق بازنشستگان انجام شده و از نیمه دوم سال جاری، برای یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر این مطالبه در قالب سه هزار و ۸۰۰ هزار میلیارد تومان همچنان وجود دارد./مکتوب نامه

جزئیات جدید از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اعلام شد
«محمد اسدی» رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی اظهار کرد: حدود ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته تحت پوشش تأمین اجتماعی داریم که حقوق آن‌ها از سازمان دریافت می‌شود. ۳۶۰ کانون استانی و شهرستانی داریم و ۳ هزار نفر هیئت‌مدیره‌های کانون هستند. پیگیری امور مشکلات بازنشستگان صندوق و قوانین و خدماتی و رفاهی از مهمترین وظایف ماست.

رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی گفت: ماده ۹۶ تأمین اجتماعی به صراحت می‌گوید تأمین اجتماعی مکلف است حداقل سالی یک‌بار حقوق بازنشستگان را برابر تورم و معیشت افزایش دهد و این باید از سوی هیئت وزیران تصویب شود؛ البته بعضاً شاهد برخی مشکلات در این حوزه هستیم.

اسدی یکی از مسائل و مشکلات بازنشستگان را درمان دانست و عنوان کرد: در درمان بازنشستگان ماده ۵۴ تأمین اجتماعی به صراحت می‌گوید صفر تا صد هزینه بیمه‌شدگان در بخش درمان باید از سوی سازمان پرداخت شود.

وی با اشاره به قرارداد بیمه‌های تکمیلی بازنشستگان افزود: قرارداد با آتیه‌سازان حافظ تا آبان‌ماه ۱۴۰۲ است و تمام می‌شود.

رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی گفت: تأمین اجتماعی سرمایه کارگران و بین‌النسلی است و هیچ کسی نباید به سرمایه دست‌درازی کند اما می‌بینیم دخالت‌هایی از سوی دولت نیز صورت می‌گیرد.

رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی تصریح کرد: هر دستی که بخواهد در داخل جیب بیت‌المال تأمین اجتماعی برود، قطعاً باید منتظر برخورد و واکنش جامعه بازنشستگان تأمین اجتماعی باشد.

اسدی درباره متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: برای آنکه متوسط‌بگیران فاصله خود را در زمان برقراری مستمری با حداقل‌بگیران حفظ کنند، متناسب‌سازی انجام می‌شود که ۷۵ درصد آن برای سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ پرداخت شد و ۲۵ درصد آن مانده که در احکام بازنشستگان نیز آمده اما پرداخت نشده است. ما در حال تعامل با مجلس هستیم تا دولت مکلف شود حقوق بازنشستگان را به اندازه تورم افزایش دهد تا هرساله نیازمند متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان نباشیم.

وی در رابطه با موارد تحت پوشش اقلام‌ دارویی در بیمه‌های پایه اظهار کرد: ۴۰۰ قلم دارو در سال جاری از پوشش بیمه‌های پایه خارج شده است. داروهایی که از شمول لیست‌های تحت پوشش بیمه خارج شده، مثل ویتامین و مسکّن‌ها بقای بازنشسته را تضمین می‌کند و بازنشسته بدون این داروها نمی‌تواند زنده بماند و سرپا باشد و این داروها تنها برای جوانان جنبه غیرضروری دارد اما از لیست‌ها حذف شده است. از زمانی که نسخه‌ها الکترونیکی شده، مستنداتی نیز نزد بازنشستگان وجود ندارد تا بازنشسته شکایت کند و بگوید از من مبلغی بابت دارو اخذ شده است. ما مکتوب به شورای عالی بیمه نامه زده‌ایم و گفته‌ایم باید بررسی شود که چند درصد داروهای خارج شده از پوشش برای بازنشستگان با نظر پزشکان ضروری است. متأسفانه شفاف‌سازی در حوزه دارویی وجود ندارد. ما در شورای عالی بیمه نماینده نداریم و خود شرکت‌های بیمه و دولت در آن حضور یافته و پاسخگو نیستند.

اخباراقتصاد
پربازدید
 

21 دیدگاه. Leave new

 • از این حرفهای بی پایه و اساس اگر در شروع بیمه کردن مردم میدانستند اما زمان گرفتن پول بیمه یک روز هم مهلت نمیدادند این عاقبت اعتماد کردن است

  پاسخ
  • مرتضی انصاری
   10/09/2023 01:14

   اگر حقوق بازنشستگان نسبت به سال ۱۴۰۰، حداقل ۴برابر بشه، تازه کمی به قیمت اجناس نزدیک میشیم،این فقط هزینه خوردن هست، وای به احوال بازنشسته ای که مستاجر باشه یا اقساط وام داشته باشه

   پاسخ
 • بازنشسته
  09/09/2023 10:54

  متاسفانه خبرها تکراری و بدون نتیجه .اقای اسدی تمام این مشگلات را می دانیم شما غیر تز حرف زدن کار دیگه ای اگر بلدی بسم الله

  پاسخ
 • محمود
  09/09/2023 13:13

  حالا که از اردیبهشت وعده ماه بعد را میدهید . ببینیم کی اضافه را می دهید !

  پاسخ
 • کامبیزطهماسب زاده
  09/09/2023 13:46

  سلام. خسته نباشید معلومه که هیچکدوم از عزیزان تصمیم گیرنده بازنشسته نمیشوند خصوصا جناب مخبر که اصلا بازنشسته نخواهدشد.باتشکر

  پاسخ
 • فقط و فقط صحبتهای تکراری میزنند تا صفحه خبری خود را پر کنند و هیچ انسانی وجود ندارد به بازنشستگان پاسخ دهد

  پاسخ
 • معلم
  09/09/2023 14:51

  ازتصویب رسیدیم به حذف دولت وعدها مجلس انقلابی بازنشسته سرکاری

  پاسخ
 • اسفندیاری
  09/09/2023 18:05

  واقعا بعضی ازاین سایت ها وخبرگزاری ها خجالت نمیکشند این عناوین خبری رامطرح میکنن که مربوط به شش ماه قبله وتن بازنشسته ها میلرزانند اخباری که نه ضمانت اجرایی دارد ونه تصویب نهایی شده،

  پاسخ
  • ستاره
   09/09/2023 22:25

   چرا حق بیمه ی خدمات درمانی را از سال 1402برای خانمهای بازنشسته به میزان1/9حقوق کسر می کنند؟ آیا خدمات درمانی بالایی ارائه میدهند؟ یا افزایش حقوق متناسب با نرخ تورم، تعیین می کنند؟ هرچقدر حقوق اضافه میکنند، از یه جای دیگه مثل خدمات درمانی، از ان کسر میکنند، از قبل چاه کنده میشه. دستشون درد نکنه.

   پاسخ
 • محمد میرخانی
  09/09/2023 18:29

  باسلام.من بدبخت بازنشسته تامین اجتماعی ومستاجرهستم.امسال ۲۱درصدحقوق من زیاد شد درحالیکه طبق مصوبه دولت اجاره خونه حداقل ۲۵درصداضافه شد.البته کسی به حرف دولت ووزرایش اهمیت نمیده وامسال تو سایت دیوارو ببینید اجاره خونه ها حداقل ۶۰درصد اضافه شده است.مابقی هزینه ها رو که دیگه نگم اقزایش نجومی داره.از نون گرفته تا گوشت وغیره.آخه چقدر حرف میزنید

  پاسخ
  • عفتی
   10/09/2023 09:56

   متاسفانه به دلیل استفاده از الفاظ رکیک این نظر غیرقابل انتشار است

   پاسخ
 • زلفعلی رجبی
  09/09/2023 19:02

  سلام خسته نباشید واقعا خسته نشدید این همه حرفهای تکراری میزنید

  پاسخ
 • ناشناس
  09/09/2023 21:55

  چرا به بازنشسته های بدبخت ظلم می کنید ما 5ماه دیگه پولی نداریم فکر اون دنیا هم باشید

  پاسخ
 • نسرین
  09/09/2023 22:53

  حرفهای تکراری و بیهوده!!!

  پاسخ
 • افشار
  10/09/2023 06:03

  اقای مخبر نیاز به بازنشستگی ندارد

  پاسخ
 • عفتی
  10/09/2023 09:58

  متاسفانه به دلیل استفاده از الفاظ رکیک این نظر غیرقابل انتشار است

  پاسخ
 • علی محمدی
  10/09/2023 12:11

  سلام آقایان بازنشسته تامین اجتماعی تو فکر شما کارگر ساده یا نظافتچی یا یا یا نه تولید کننده صنعتگر چرخه تولید روی دوش همین بازنشسته بدبخت بوده الان که فرسوده شده تمام بدنش پر از درد است .اعصاب و راوان ندارد توی گردو خاک ریه ندارد توی کار سخت.ستون فقرات نداردچند بار دیسک کمر انجام داده.الان هم شده بازیچه شما.نیز بگذرد

  پاسخ
 • اکبر
  10/09/2023 12:54

  شعاربسه دکه

  پاسخ
 • عارف
  10/09/2023 15:19

  حرف مردم رو نمیزاری پس ستون ارسال دیدگاه رو گذاشتی ازت تعریف کنند

  پاسخ
 • جواد
  10/09/2023 16:07

  مشکل این است که کسانی که برای مستمربگیرها تصمیم میگیرن چندشغله هستن وچندحقوقه وازدردمستمربگیرهاخبرندارن این است که میکن یک سوزن بخودت بزن یک جوال دوزبه رفیقت خلاص

  پاسخ
 • واقعا که…چقدر تکرار.مکررات..بس کنید دیگه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید