پیش بینی وضعیت بازار سرمایه در ماه‌های آینده

بدون دیدگاه
 

به دگزارش خبرجو24؛ پیش بینی وضعیت بازار سرمایه در ماه‌های آینده
در پایان معاملات امروز سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ شاخص کل بورس با افزایش ۱۴ هزار و ۸۳۲ واحدی همراه شد. شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ با ۱۴ هزار و ۸۳۲ واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار و ۹۷۶ واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت ۶۹ صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش ۵ هزار و ۵۷۶ واحد در رقم ۷۲۶ هزار و ۴۶۰ واحدی ایستاد، بازدهی این شاخص نیز مثبت ۷۷ صدم درصد بود.

شاخص کل فرابورس نیز با رشد ۲۰۵ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۷۷۷ واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن فرابورس با افزایش هزار و ۶۲ واحدی به سطح ۱۳۰ هزار و ۵۱۷ واحد رسید.

پیش بینی بازار سرمایه

جواد فلاحیان، مدرس، تحلیلگر و فعال بازارهای مالی در خصوص وضعیت بازار سرمایه گفت : بورس در واقع دورانی را سپری می‌کند که هیچگاه فعالان تجربه نکرده‌اند. برخی اخبار از جوانب مختلف وارد بازار می‌شود که ریسک سیستماتیک بازار را به شدت بالا می‌برد. بعضا شاهد این هستیم که تصمیماتی در بدنه دولت گرفته می‌شود و به نوعی یک جور خودزنی در اقتصاد صورت می‌گیرد.

شاید مهمترین آن‌ها موضوع نرخ خوارک پتروشیمی‌هاست، که به یکباره هفت هزار تومان تعیین شد و بعد از بیش از سه ماه، مصوبه اصلاح شد. وقتی ریسک صنعت پتروشیمی توسط تصمیمات دولت بالا می‌رود این موضوع روی بقیه صنایع هم تاثیر می‌گذارد. حدود ۳۰ درصد از ارزش بازار بورس کشور مرتبط با صنایع پتروشیمی و شیمیایی است و ۲۰ درصد آن نیز مرتبط با صنایع شیمیایی است؛ بنابراین حدود ۵۰ درصد بازار به این صنعت بستگی دارد. وقتی که این صنعت، تهدید زیان‌ده شدن را داشته باشد روی کلیت بازار تاثیر می‌گذارد.

فلاحیان در خصوص الزام تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت‌های بورسی که توسط رئیس سازمان بورس مطرح شده گفت: این موضوع شاید در نگاه اول مثبت باشد و باعث جهش بازار شود، اما قطعا بعد از اینکه معافیت‌های شرکت‌ها بعد از پنج سال تمام شد، اگر بخواهند تجدید ارزیابی از تجهیزات بدهند قطعا به خاطر افزایش استهلاک باعث زیانده شدن شرکت‌ها می‌شود.

به نظر می‌رسد این قانون در برنامه هفتم قرار نمی‌گیرد. زیرا دولت با مشکلات کسری بودجه مواجه است و تجدید ارزیابی یعنی مالیات صفر برای دولت. به نظر می‌رسد این الزام با شرایط دولت تطابق کمی دارد و ممکن است مورد تصویب قرار نگیرد.

باید توجه داشت بازار سرمایه به دنبال یک خبر خوب است. می‌بینیم که در یک ماه اخیر شاهد ریزش شدید و رشد قوی نیستیم. خبر خوب می‌توانست هر چیزی باشد؛ کاهش نرخ بهره، لغو خوراک پتروشیمی‌ها، یا حمایت بزرگان بازار از طریق ورود پولی که وارد بازار می‌کنند.

اخباراقتصاد
پربازدید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید