در پی اعلام افزایش قیمت بنزین, اعتصابات و اعتراضات سراسری آغاز شد

بنزین
بدون دیدگاه
 

به گزارش خبرجو ۲۴ ، الشرق الاوسط نوشت:

هزینه های بالای زندگی،شهروندان و فعالان را بر آن داشت تا در اعتراض به تصمیم اداره خود مختار شمال و شمال شرق سوریه برای افزایش قیمت گازوئیل به خیابان ها بیایند.

صدها تن از ساکنان شهرهای قامشلی، المالکیه و عین العرب (کوبانی) در تظاهرات و اعتصابات عمومی شرکت کردند. پس از افزایش سه برابری قیمت گازوئیل در منطقه ای که ثروتمندترین محدوده این کشور با میدان های نفت و انرژی محسوب می شود،مردم به خیابان ها آمدند و دست به اعتراض زدند. یک مقام کُرد اداره کل سوخت فاش کرد که افزایش قیمت گازوئیل شامل کلیه تاسیسات صنعتی، خودروهای توریستی، بیمارستان ها، شرکت های خصوصی و نهادهای اداری ملکی و نظامی می شود.

صدها تن از ساکنان قامشلی، شخصیت‌های سیاسی، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی روز دوشنبه در تظاهرات اعتراضی مقابل شهرداری درمرکز شهر، با سردادن شعارها و سردادن عباراتی در محکومیت تصمیم مقام‌های دولتی برای افزایش قیمت سوخت، خواستار بازگشت قیمت سوخت به رقم قبلی شدند. حسن صالح، سیاستمدار، یکی از شرکت کنندگان در این تظاهرات، گفت که امیدواریم دولت از افزایش قیمت سوخت عقب نشینی کند، زیرا «پیامدهای این تصمیم فراتر از ظرفیت و قدرت خرید مردم است، به موازات وخامت شرایط زندگی آنها حقوق دولت کمتر از حد انتظار است و این افزایش به طور کلی بر دوش مردم خواهد بود.»

همزمان، تجار و صاحبان مغازه در شهر المالکیه (یا به نام کردی آن «دریک») در پاسخ به فراخوان‌های فعالان اعتصاب عمومی اعلام کردند. آنها کمپینی را با عنوان “نه به افزایش قیمت سوخت” از طریق صفحات خود در شبکه های اجتماعی راه اندازی کردند و ازمردم خواستند در اعتصابات عمومی شرکت کنند. شهروندان عین العرب (کوبانی) نیز در این اعتصاب شرکت کردند و منطقه صنعتی رابه طور کامل بستند. جوانان تصاویری را در صفحات خود منتشر کردند که نشان دهنده تعهد صاحبان مغازه ها به اعتصاب است. شهروندان در تظاهرات اعتراضی که در خیابان های عین العرب برگزار شد و با سر دادن بنرها و شعارهایی در رد تصمیم اخیر افزایش شرکت کردند.

همزمان، پس از افزایش قیمت سوخت دیزل، قیمت سبزیجات و میوه ها در مناطق اداره خودمختار شرق فرات شاهد افزایش بی سابقه ای بود. طه مصطفی، یکی از تاجران بازار مرکزی الحل شهر قامشلی، گفت: حرکت این بازار در دو روز گذشته به دلیل گرانی واگن های باری تحت تاثیر قرار گرفت. وی تصریح کرد: کرایه یک کامیون باری که دو تن سیب زمینی از شهر حسکه به قامشلی می‌برد دوبرابر شده و قبلاً 150 هزار لیر (12 دلار آمریکا) بود اما امروز به 300 هزار لیر یا بیشتر شده است. این بازرگان خاطرنشان کرد: خودروهای حمل و نقل سبزیجات و میوه جات با بار 15 تنی از گذرگاه مرزی سمالکا که این منطقه را به اقلیم کردستان عراق وصل میکند به شهر قامشلی سوریه از 150 دلار به 200 دلار افزایش یافت. .

به گفته حوزان محمود، صاحب نانوایی سنتی در قامشلی، قیمت یک بسته نان گردشگری از 3500 لیر به 4500 لیر افزایش یافته است. وی تصریح کرد: در این تصمیم مقرر شده است قیمت بسته نان توریستی حاوی 600 گرم به 4500 لیر یا 31 سنت آمریکا افزایش یابد. وی با بیان اینکه شنبه هفته گذشته جلسه ای با حضور اتحادیه های نانوایی، نهادهای مدیریتی و نانوایی داران خصوصی تشکیل شد و تصمیم به افزایش قیمت بسته شد که نشان می دهد این قیمت (4500 لیر) تا رسیدن نرخ دلار به 15 هزار لیر باقی خواهد ماند. وی گفت: عمده هزینه های اضافی پس از گرانی گازوئیل، عوارض حمل و نقل آرد است.

عبیر محمد خالد، رئیس اداره کل سوخت در اداره خودمختار، در گفت و گو با الشرق الاوسط توضیح داد که قیمت گازوئیل خدمات «برای کوره ها، آمپرها، گازوئیل گرمایشی و بخش کشاورزی متحمل نشده است. هر گونه تغییر و ثابت مانده است، در حالی که این افزایش شامل کلیه موسسات می شود.» خودروهای صنعتی و توریستی، بیمارستان ها، شرکت های خصوصی و موسسات اداری ملکی و نظامی نیز باید از این پس با قیمت های جدید بنزین بزنند. این مقام کرد خاطرنشان کرد که حمل و نقل داخلی که شهرها و شهرستان های دولت را به شرق فرات متصل می کند درتصمیم افزایش قیمت سوخت گنجانده نشده است. او تاکید کرد که آنها “بیش از 50 درصد از بخش های حیاتی و خدماتی در مقایسهبا هزینه های استخراج سوخت در مناطق ما حمایت می کنند.”

اخبار
پربازدید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید