قیمت خانه در پرند 30 درصد کاهش یافت

بدون دیدگاه
 

به گزارش خبرجو24؛ قیمت خانه در پرند 30 درصد کاهش یافت
​مشاهدات میدانی از بازار مسکن نشان می‌دهد قیمت خانه در پرند از ابتدای امسال تا کنون کاهش چشمگیری را تجربه کرده است. اما دلیل این افت قیمت تدریجی چه بوده و با توجه به این شرایط اکنون زمان خوبی برای ورود به بازار مسکن محسوب می‌شود؟

سیطره رکود بر بازار املاک از ابتدای امسال همه ابعاد حوزه مسکن را در تهران تحت تاثیر خود قرار داده است؛ یکی از این ابعاد طیف قیمت است که پیش از آغاز سال 1402 بر مداری افسارگسیخته و صعودی قرار داشت و حالا با قفل شدن معاملات، ابتدا ثابت شده و سپس کاهشی نسبی پیدا کرده است.

البته این وضعیت تنها مختص تهران نیست و در مدت‌زمان کوتاهی پای خود را به شهرهای جدید مانند پرند نیز باز کرده است. یکی از مشاوران املاک این منطقه می‌گوید:«قیمت‌ها تا اسفندماه مدام در حال افزایش بود، اما معاملات هم جریان داشت. سال جدید که شروع شد کم‌کم تعداد معاملات هم پایین آمد؛ الان قیمت‌ها نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، ولی تعداد خریداران قابل مقایسه با پارسال نیستند.»

واحدهای مسکونی در پرند به دو دسته شخصی‌ساز و مسکن مهر تقسیم می‌شوند که بر اساس مشاهدات میدانی، واحدهای مسکن مهر از افت قیمت شدیدتری نسبت به باقی واحدها برخوردار بوده‌اند.

یکی از صاحبان بنگاه‌های املاک در این مورد به تجارت‌نیوز توضیح می‌دهد:«در حالت کلی که در نظر بگیرید واحدهای مسکن مهر خرید و فروش بیشتری دارند، چون درصد بالایی آنها برای سکونت خریداری نشده‌اند و حالا افرادی که به پول خود نیاز پیدا می‌کنند سعی دارند هر جور شده اموال مازاد خود را بفروشند.»

این فعال بازار مسکن در شهر جدید پرند، کاهش قیمت طی چند ماه اخیر را نیز ناشی از همین امر می‌داند. او می‌گوید:«بازار رسما خوابیده است، این وضعیت در تابستان شدیدتر بود. همان افرادی که گفتم به پول خود نیاز دارند به‌مرور زمان و پیدا نشدن مشتری، تصمیم گرفتند املاک خود را با تخفیف بفروشند و همین موضوع قیمت‌ها به اینجا رسانده است.»

مطالعه بیشتر:راهکار یک نماینده مجلس برای کاهش قیمت مسکن/ خروج سیمان و فولاد از بورس به ضرر مسکن است

البته برخی فعالان بازار مسکن شهر پرند، تنها رکود را دلیل این روند کاهشی قیمت نمی‌دانند. یکی از آنها در این مورد بیان می‌کند:«سال گذشته نوسانات قیمت ارز و هیجان برآمده از آن بین مردم هم در قیمت مسکن و خرید و فروش‌ها موثر بود. همه سودای آن را پیدا کرده بودند که با خرید واحد پول خود را حفظ کنند و سودی هم ببرند اما با ثبات نسبی و فروکش کردن تب هیجان، معاملات هم خوابید.»

مقایسه قیمت خانه از ابتدای سال 1402 تا امروز

فعالان بازار مسکن می‌گویند این رکود و کاهش قیمت در خود شهر تهران هم وجود دارد، اما وجود آن در شهرهای جدید مشهودتر است. یک مشاور املاک اذعان می‌کند غالب فایل‌ها نسبت به عید 1402 کاهش قیمتی 20 تا 30 را تجربه کرده‌اند. به فرض فایلی که در انتهای سال 1401، معادل یک میلیارد و 700 میلیون تومان قیمت داشت، حالا و پس از گذشت هشت ماه، تا یک میلیارد و 250 تومان پایین آمده است. همچنین فایل دیگری که در همان بازه حدود دو میلیارد تومان فروخته می‌شد، اکنون با یک میلیارد و 500 میلیون تومان هم مشتری ندارد.

مشاهدات میدانی نشان می‌دهد اکنون آپارتمان‌های مسکن مهر در پرند از کف متری 18 میلیون تومان شروع می‌شود و تا متری 25 میلیون تومان می‌رسد. فایل‌های شخصی‌ساز نیز میانگینی بین متری 30 تا 45 میلیون تومان دارند. این در حالی‌ست که پیش از این روند نزولی کف قیمت مسکن مهر حدود متری 24 میلیون تومان بوده است.

پیامدهای رکود در بازار مسکن

برخی کارشناسان معتقدند رکود ایجادشده در بازار، ناشی از اراده دولت بوده است تا به این وسیله بتواند التهابات برآمده در بازار مسکن را بخواباند. اما حالا پس از ماه‌ها سکون در معاملات، می‌توان گفت ضربه‌ای که رکود به بدنه اقتصاد مسکن وارد کرده بسیار بیشتر از روند صعودی قیمت‌ها در سال گذشته بوده است. اکنون با وجود کاهش نسبی قیمت‌ها دیگر کمتر خریدار و فروشنده‌ای در بازار باقی مانده و عملا عرصه خالی شده است.

البته کارشناسان و فعالان بازار مسکن معتقدند اکنون زمان مناسبی برای ورود به بازار مسکن به‌ویژه برای خریداران مصرفی محسوب می‌شود، ولی با این وجود باز هم مردم و سرمایه‌گذاران بیرون از گود نشسته‌اند و منتظرند تا در شرایط بهتری سرمایه خود را وارد این بازار کنند.

اخباراقتصاد
پربازدید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید