خبر مهم از واریز معوقات رتبه بندی معلمان برای فرهنگیان بازنشسته ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

بازنشستگان
12 دیدگاه
 

به گزارش خبرجو24؛ اتفاقات مهم در واریز معوقات رتبه بندی معلمان برای فرهنگیان بازنشسته ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱
آخرین خبر درباره از صندوق بازنشستگی کشوری و آموزش و پرورش درباره زمان واریز معوقات فرهنگیان بازنشسته منتشر شد.
به گزارش نبض بازار، بازنشستگانِ اول مهر ۱۴۰۱ می گویند: از زمان بازنشستگی‌شان سیزده ماه گذشته است ولی معوقات آنها را بر اساس رتبه بندی نداده اند.

تیر ماه بود که وزیر آموزش و پرورش باز هم وعده پرداخت معوقات معلمان بازنشسته با صدور احکام رتبه بندی را داد..

«باز هم باید منتظر بمانید، بودجه نیست»؛ این پاسخ مسئولان برای حدود ۵۰ هزار معلمی‌ست که در سال ۱۴۰۱ و عموماً در مهرماهِ این سال بازنشست شده‌اند. قطار شتابانِ تورم منتظر نمانده است، اما معلمی که باید با حقوق ناچیز بازنشستگی بدون رتبه‌بندی بسازد، باید منتظر بماند.

بیشتر بخوانید

■ زمان واریز معوقات ۲ ساله فرهنگیان بازنشسته بر اساس رتبه بندی معلمان
معلمان بازنشسته از این تاخیر ناراضی‌اند و برنامه‌هایشان با اخلال مواجه شده و این در حالیست که تا امروز پاسخ روشنی نگرفته‌اند.

شه‌بخش کدخدایی معلم بازنشسته‌ی سیستان و بلوچستان در این رابطه به ایلنا می‌گوید: ما بازنشستگانِ اول مهر ۱۴۰۱، از زمان بازنشستگی‌مان سیزده ماه گذشته است ولی معوقات ما را نداده‌اند؛ طبق نصِ صریحِ قانون، پاداش پایان خدمت کارکنان باید در هنگام بازنشستگی همراه با برقراری حقوق بازنشستگی پرداخت شود الان سیزده ماه است ما بازنشست شده‌ایم اما پیگیری‌های ما به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است؛ حتی با نمایندگان مجلس ارتباط گرفته‌ایم اما ثمربخش نبوده است.

او اضافه می‌کند: وزیر آموزش و پرورش نیز به معلمان بازنشسته پاسخ نمی‌دهد؛ طبق قولی که داده بودند قرار بود پاداش‌ها را مهرماه پرداخت کنند اما هنوز خبری نشده؛ گویا هنوز اقدامات لازم را صورت نداده‌اند، یعنی نامه‌نگاری‌ها از وزارتخانه یا صندوق بازنشستگی با خزانه انجام نشده است.

این معلم که سال‌ها در قصر قند در جنوبِ سیستان و بلوچستان تدریس کرده و در مقام مدیر یک مدرسه بازنشست شده؛ در مورد مشکلات این تاخیر می‌گوید: همه برنامه‌هایمان به هم خورده است؛ توقع داشتیم لااقل مثل بازنشستگان سال‌های قبل با ما رفتار کنند؛ پاداش بازنشستگان ۱۴۰۰ در دو مرحله پرداخت شد؛ بخش اعظم آن را قبل از پایانِ یک سال در شهریور ریختند و باقی مبلغ را در آبان واریز کردند. ما روی شهریور حساب کرده بودیم و فکر می‌کردیم هرچه تاخیر کنند نهایتاً شهریور پرداخت می‌شود.

به گفته کدخدایی، سال به سال تاخیرها بیشتر شد؛ پاداش بازنشستگان ۹۹، مرداد پرداخت شده، سال بعد، شهریور و امسال تا پایان مهر هنوز خبری از واریز نیست…

این معلم بازنشسته با بیان اینکه رویکرد دولت در قبال بازنشستگان رو به وخامت رفته‌؛ می‌گوید: هنوز معوقات رتبه‌بندی معلمان برای بازنشستگان ۱۴۰۰ پرداخت نشده؛ اگر از ثروت‌های ملی سهمی برای ما معلمان بازنشسته بعد از سی سال خدمت صادقانه در نظر نگیرند که کلاه‌مان پس معرکه است.

محمدرضا نیک‌نژاد فعال صنفی و معلم بازنشسته‌ی تهران نیز در رابطه با این تاخیر و مطالبه‌گری‌هایی که تا نتیجه‌ای نداشته به ایلنا می‌گوید: متاسفانه فضایی برای رایزنی و پیگیری‌ نیست؛ صندوق بازنشستگی اعلام بی‌خبری می‌کند، آموزش و پرورش هم مسئولیت را برعهده نمی‌گیرد؛ مشخص نیست متولی چه کسی‌ست!

به گفته وی، دلیل این بی‌توجهی، علاوه بر کمبود بودجه و اعتبار، عادی‌سازیِ تاخیر در پرداخت مطالبات بازنشستگان است، در تمام سال‌های اخیر، هیچ زمان قانون در مورد بازنشستگان رعایت نشده است.

نیک‌نژاد در ادامه با بیان اینکه تاخیرِ بیش از یک‌ سال پدیده‌ی جدیدی‌ست که برای بازنشستگان ۱۴۰۱ اتفاق افتاده است؛ می‌گوید: در خود آموزش و پرورش یک تبعیض فاحش وجود دارد؛ پاداش پایان خدمت همکارانِ ستادی و بدنه‌ی وزارتخانه را یک ماه بعد از پایان خدمت می‌دهند اما در مورد معلمان اینگونه رفتار نمی‌کنند؛ گویا عادت کرده‌اند پاداش پایان خدمت بازنشستگان را با ماه‌های طولانی تاخیر و معطلی بپردازند.

این فعال صنفی ادامه می‌دهد: ماه‌هاست که بازنشستگان فرهنگی هر سه‌شنبه مقابل صندوق بازنشستگی یا ادارات آموزش و پرورش جمع می‌شوند و خواهان واریز معوقات خود هستند اما گویا گوش شنوایی نیست.

نیک‌نژاد در ارتباط با دردسرهای تاخیر می‌گوید: کشور ما از نظر اقتصادی ناپایدار است یعنی پولی که امروز دستت بیاید، برای سرمایه‌گذاری بهتر از فرداست؛ حالا فرض کنید این تاخیر به یکسال یا بیشتر برسد، چقدر قدرت سرمایه‌گذاری می‌ماند؟ در عین حال، بازنشستگانِ سال گذشته مشکل علیحده‌ای دارند که مربوط به رتبه‌بندی‌ست؛ الان رتبه‌بندی برای شاغلان اجرا شده و علیرغم همه اعتراضات و کاستی‌ها، حقوق شاغلان افزایش یافته است؛ برای ما بازنشستگانِ ۱۴۰۱ هنوز رتبه‌بندی اجرا نشده است. الان منِ معلم با این سابقه‌ی تدریس و رتبه مربوطه باید ۱۵ یا ۱۶ میلیون تومان حقوق بگیرم اما با مستمریِ کمتر از ۱۲ میلیون تومان زندگی می‌کنم.

به گفته این معلم بازنشسته، اجرای رتبه‌بندی، هم در مبلغ پاداش پایان خدمت و هم در حقوق بازنشستگی موثر خواهد بود اما دولت مدام دست دست می‌کند و گذشت زمان، معلمان بازنشسته را دوجانبه متضرر کرده است.

امروز ۵۰ هزار معلمی که یکسال از پایان خدمت‌شان می‌گذرد، منتظر صدور احکام رتبه‌بندی و پرداخت پاداشی هستند که در واقع همان حق سنواتِ خاک تخته خوردن است؛ بیش از یکسال است که این ۵۰ هزار فرهنگی با حقوقی کمتر از آنچه استحقاق دارند، به سختی زندگی می‌کنند و وزارتخانه بهانه می‌آورد که بودجه و اعتبار نیست. سوال این است که برای صرف بودجه‌های بیت‌المال، کدام محل واجب‌تر یا مهم‌تر از پرداخت معوقات بازنشسته‌ی قصرقند در جنوب بلوچستان یا فرهنگی زحمتکش تهران است؟!

اخباراقتصاد
پربازدیدحقوق بازنشستگان
 

12 دیدگاه. Leave new

 • ناشناس
  13/11/2023 09:50

  مسخره!!!
  این خبر تازه ای بود!!!!؟

  پاسخ
 • ناشناس
  13/11/2023 14:45

  ای بابا خسته شدیم اینقدر این خبرهای تکراری شنیدیم
  یکی نیست به داد این معلم های بازنشسته ۴۰۱ برسه حق وحقوق شون رو پيگيري کنند پرداخت بشه به خدا دیگه معلوم نیست باید کی به کار ای بازنشسته ها رسیدگی کنه همه فقط وعده‌ ووعید میدن این همه سرمایه کشور تو جاهای مختلف هزینه میشه به قشر بازنشسته که میرسه میگن بودجه چرا فقط برای بازنشسته‌ها بودجه نیست ولی برای جاهای دیگه بودجه سریع آماده میشه

  پاسخ
 • اسمعیل دهقان قله زو
  13/11/2023 15:12

  وزیرمحترم وزارت آموزش وپرورش بازنشستگان مهرماه سال 1400 ذخیره مرخصی ها را پرداخت کنید چرا به ما فرهنگیان اینقدر ظلم می کنید خدا ازتان نگذرد گناه ما چیست که پول مان را نگهه داشته اید ما مشکل داریم پرداخت کنید

  پاسخ
 • احمد
  13/11/2023 17:04

  خداوکیلی چرا با احساسات فرهنگیان بازنشسته که جوانی خود رو صرف آموزش کردند اینگونه بازی میکنید چرا باید اینگونه تحقير شوند چرا باید اینگونه له شوند چرا باید مظلومیت بمیرند

  پاسخ
 • ناشناس
  13/11/2023 17:07

  بودجه را دادند چرا معوقات ۶ ماه رتبه بندی شاغلان در سال ۱۴۰۰ را پرداخت نمی کنند چرا فقط در آموزش و پرورش این همه کسری وجود دارد چرا

  پاسخ
 • حماقت سازمان بازنشستگی ووزارت آموزش وپرورش تا کجا ادامه داره

  پاسخ
 • حسین
  13/11/2023 21:44

  نمی دانم ما فرهنگیان دراین سرزمین چه گناهی مرتکب شدیم که به شغل معلمی روی آوردیم که حتی پس از بازنشستگی مورد بی مهری قرار بگیریم چندی پیش یکی از دانش آموزانم در ارگانی دیگر بازنشست شده بود جویا شدم که پاداش پایان خدمتتان را داده اند گفتند پس از دوماه یک باره و تمام وکمال مبلغ را به حسابمان واریز کردند ولی متاسفانه ما فرهنگیان پس از ۱۳ ماه هنوز بلا تکلیفیم 😪😪😪

  پاسخ
 • حسین
  14/11/2023 01:59

  باعث عقب افتادن پاداش فرهنگیان شده سال ۱۴۰۰ بازنشسته شدیم هنوز با ما تسویه نکردند .رتبه بندی هم کشک….تازه بدید هم دیگه دردی از ما دوا نمیکنه با این تورم افسار گسیخته .

  پاسخ
 • ناشناس
  14/11/2023 11:05

  سلام همیشه وعده همیشهبی خبر خداوند نسلشان را از روی زمین بر دارد که حق معلمان را می خورند

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید