ریزش شدید قیمت این خودروی لوکس سایپا / متقاضیان خرید خودرو بخوانند

سامانه یکپارچه خودرو
بدون دیدگاه

به گزارش خبرجو24؛ ریزش شدید قیمت این خودروی لوکس سایپا / متقاضیان خرید خودرو بخوانند
خودرو جدید چانگان CS۳۵ پلاس که در ابتدای ورود به بازار حدود ۲ میلیارد تومان قیمت داشت هم اکنون با قیمت‌های بسیار پایین تری در بازار بدون مشتری مانده است.

بازار خودرو یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی هر کشور است. در این بازار، خودروهای جدید یا دست دوم به فروش می‌رسند. انواع خودروهای مختلفی از جمله اتومبیل، موتورسیکلت، وانت، کامیون، اتوبوس و انواع دیگر در این بازار قابل دسترس هستند.

بازار خودرو به‌طور معمول توسط شرکت‌های خودروسازی، نمایندگان فروش و بازاریابان خودروها، فروشگاه‌های خودروهای دست دوم و افراد حقیقی که خودرو خود را به فروش می‌گذارند، تشکیل شده است. در این بازار عموماً مشتریان می‌توانند از انتخاب مدل، مشخصات فنی، قیمت و شرایط فروش مناسب برای خودرو خود استفاده کنند.

بررسی بازار خودرو نشان می‌دهد چانگان‌های وارداتی سایپا به عنوان نخستین خودروهایی که تحویل مشتریان داده شد، حالا با قیمت بسیار پایین تری نسبت به ۱ ماه گذشته در بازار خرید و فروش می‌شوند. بر این اساس قیمت چانگان CS۳۵ تیپ ۲ به میزان ۲۷ درصد و تیپ ۳ آن حدود ۲۱.۶ درصد در بازار کاهش قیمت را تجربه کرده است.

چانگان‌های وارداتی سایپا نخستین محصولاتی بودند که بعد از ممنوعیت پنج‌ساله واردات خودرو، توانستند وارد کشور شوند. همچنین این خودرو نخستین محصولی بود که شورای رقابت برای آن قیمت‌گذاری کرد. البته این قیمت‌گذاری چندان بی‌حاشیه هم نبود. اعلام قیمت‌های مصوب با اعتراض خریداران روبه‌رو شد، چرا که آنها معتقد بودند قیمت‌های اعلامی بسیار بیشتر از قیمت‌های علی‌الحسابی است که در ابتدا توسط وزارت صمت اعلام شد. همین دست از چالش‌ها، یکی از عللی بود که در نهایت باعث شد شورای رقابت قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی را به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بسپارد. پس از قیمت‌گذاری نیز چانگان‌ها نخستین دسته از محصولات وارداتی بودند که به مشتریان تحویل داده شدند. در این رابطه، محمدعلی تیموری، مدیرعامل سایپا، ۳۰ مهرماه بیان کرد: «در سری اول واردات که هزار و ۱۰۸ دستگاه خودروی چانگان وارد شد، فرآیندها انجام و تاکنون ۵۷۰ دستگاه خودرو تحویل مشتریان داده شده است.»

اکنون نیز به منوال همه مراحل قبل، باز هم این چانگان است که زودتر از باقی خودروهای وارداتی، در بازار خرید و فروش می‌شود. نگاهی به پلتفرم‌های ثبت آگهی نشان می‌دهد بسیاری از چانگان‌های وارداتی اکنون وارد بازار شده‌اند و از طریق این پلتفرم‌ها خرید و فروش می‌شوند. میانگین قیمت چانگان CS۳۵ تیپ ۲ در آگهی‌های ثبت‌‌شده حدود یک‌ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان است؛ این در صورتی است که قیمت نهایی این محصول بعد از اضافه کردن هزینه‌های جانبی در نمایندگی‌ها؛ به یک‌میلیارد و ۱۴۳ میلیون و ۴۸۸ هزار تومان رسیده بود. بنابراین متقاضیان این خودرو از محل خرید و فروش آن حدود ۱۶۰ میلیون تومان سود کردند. نکته قابل‌توجه دیگر اینکه قیمت پایه این خودرو یک‌میلیارد تومان اعلام شده بود؛ بنابراین هزینه‌های جانبی برای این محصول مانند عوارض، بیمه، مالیات و غیره ۱۴۳ میلیون و ۴۸۸ هزار تومان یعنی معادل ۱۴ درصد بوده است.

چانگانCS۳۵ تیپ ۳ نیز که قیمت نهایی آن در نمایندگی‌ها برای کسانی که از اسفندماه سال گذشته برای خرید خودروهای وارداتی ثبت‌نام کرده و سپس این محصول را در سامانه یکپارچه انتخاب کرده بودند، یک‌میلیارد و ۲۷۴ میلیون و ۱۳۲ هزار تومان بود، اما همین خودرو امروز سه شنبه در بازار حدود یک‌میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد تا سود ۱۷۵ میلیون و ۸۶۸ هزار تومانی را عاید خریداران خود کند که معادل ۲۱.۶ درصد از قیمت نهایی خودرو است. البته باید توجه کرد که احتمالا دارندگان چانگان‌های وارداتی برای فروش هرچه سریع‌تر خودروی خود از بخشی از سود مورد نظرشان صرف‌‌نظر کرده‌اند.

در واقع همان‌طور که اشاره شد چانگان‌های چینی نخستین سری از محصولات وارداتی هستند که در بازار خرید و فروش می‌شوند؛ بنابراین دارندگان این خودروها این خطر را حس می‌کنند که در آینده نزدیک دیگر محصولات وارداتی از قضا پرطرفدار در ایران، مانند محصولات کره‌ای، وارد بازار ‌شوند. همچنین امکان دارد در میان‌مدت خودروهای کارکرده وارد کشور شده و در بازار به فروش برسند، بنابراین آنها تلاش می‌کنند هرچه سریع‌تر و پیش از ورود رقبا، خودروی خود را بفروشند. بنابراین اختلاف قیمت بازار و قیمت نهایی گرچه قابل‌توجه است اما به میزانی که بعد از پنج سال ممنوعیت خودرو، انتظار آن می‌رفت، نیست.

اخباراقتصادخودرو
پربازدیدقیمت خودرو
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید