یارانه نقدی جدید 2 میلیون تومانی به حساب این افراد از آذر ماه

بدون دیدگاه
 

گرچه قرار بود یارانه آبان بیستم این ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود اما این یارانه همچنان به حساب برخی از سرپرستان خانوار واریز نشده است.

اداره‌کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، بیش از ۲۰ میلیون نفر اردیبهشت سال گذشته آخرین یارانه نقدی خود را دریافت کردند. نرخ جدید یارانه نقدی به زودی اعلام خواهد شد. افزایش صددرصدی یارانه نقدی دهک های پایین. از امسال یارانه نقدی هدفمند خواهد شدسازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کرد: مشکل به وجود آمده در پرداخت یارانه مرحله ۱۵۳ مربوط به آبان ماه ۱۴۰۲ به صورت کامل برطرف شده و یارانه کلیه سرپرستان خانوار مشمول در سراسر کشور واریز و قابل برداشت می باشد.

مشکل پرداخت یارانه نقدی آبان حل شد

اداره‌کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، در اطلاعیه ای اعلام کرد: مشکل به وجود آمده در پرداخت یارانه مرحله ۱۵۳ مربوط به آبان ماه ۱۴۰۲ به صورت کامل برطرف شده و یارانه کلیه سرپرستان خانوار مشمول در سراسر کشور واریز و قابل برداشت می باشد.

پیشتر حسینی سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها با اشاره به اینکه یارانه مرحله ۱۵۳ سرپرستان خانوار عمده بانک‌ها واریز شده است گفته بود: در برخی از بانک‌ها به‌دلیل مشکلات فنی یارانه‌ها واریز نشده است که با برطرف شدن مشکل فنی تا پایان هفته واریز می‌شود.

در دو سال گذشته یارانه نقدی در تاریخ ۲۰‌ام هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شد اما این ماه بسیاری از مشمولان اعلام کرده‌اند که با گذشت دو روز از این تاریخ هنوز یارانه‌ای نگرفته‌اند.

بخش مهمی از این انتقادات متوجه بانک سپه است که تعداد زیادی از مشمولانی که یارانه خود را از این بانک دریافت می‌کردند اعلام کرده‌اند که یارانه آنها واریز نشده است.

بانک سپه در گفتگو با خبرنگار تجارت‌نیوز عدم واریز یارانه نقدی آبان ماه را تایید کرد و گفت: یارانه آبان ماه در آخر این هفته (۲۵ یا ۲۶ آبان) واریز می‌شود. اپراتور این بانک علت واریز نشدن یارانه آبان بانک سپه را اختلال در سیستم عنوان کرد و گفت این بانک در حال رفع مشکل است اما رفع این اختلال تا پایان این هفته زمان می‌برد.

البته بانک سپه تنها بانکی نیست که یارانه آبان را واریز نکرده است. بانک رفاه و برخی از دیگر بانک‌ها هم هنوز نتوانسته‌اند این یارانه را واریز کنند و همه آنها می‌گویند اختلال در سیستم بانکی علت بروز این مشکل است.

مشکلی که در چند ماه گذشته ادامه‌دار بوده است. چندین ماه است که در بیستم هر ماه و همزمان با تاریخ واریز یارانه‌ها سیستم‌های واریز یارانه‌ها دچار مشکل می‌شود و یارانه برخی از مشمولان با تاخیر پرداخت می‌شود. این رویه باعث انتقاد یارانه‌بگیران شده است.

«چرا همیشه موقع پرداخت سیستم ها مشکل دارن موقع دریافت مشکل ندارن؟»

«چرا از بانک ها باز خواست نمیشه بابت یارانه هایی که باید ۲۰ پرداخت میشده و هنوز پرداخت نشده »

«ماجرا چیه که چند ماهه موقع واریز یارانه‌ها بانک ها با اختلال مواجه می شن اما هیچ وقت دیگه اختلال ندارن؟»

«بانک دچار اختلال شده یا بودجه واریز یارانه کافی نیست و دارن به این بهانه یک هفته فرصت می خرن؟ نمیشه هر ماه سر تاریخ مشخص بانک دچار اختلال بشه که…»

در اصل یارانه نقدی آذرماه خانوارهای ۵ نفره حدوده ۲ میلیون تومان است که دولت موظف به پرداخت آن می باشد.

از کجا بدانیم یارانه ما قطع نشده؟

البته سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها هم دلیل عدم واریز یارانه‌ها را اختلال در سیستم بانکی معرفی کرده و گفته اختلال در سیستم بانکی علت تاخیر در واریز یارانه بود که این مشکل تقریبا حل شد. البته همچنان برخی از مشمولان یارانه خود را به همین دلیل دریافت نکرده‌اند.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر کسی یارانه‌اش را دریافت نکرده باشد از کجا متوجه شود که از فهرست یارانه‌بگیران حذف شده یا به‌دلیل اختلال به حسابش واریز نشده است، گفت: مشمولان دریافت یارانه می‌توانند به سامانه رفاهی مراجعه کنند و در قسمت پنجره ملی هوشمند به سرویس رفاهی وارد شوند. در این مرحله با وارد کردن کد ملی سرپرست خانوار یا دریافت‌کننده یارانه، وضعیت یارانه خود را مشاهده کنند.

در این مرحله اگر یارانه مرحله۱۵۳ یعنی یارانه آبان‌ماه به حسابشان واریز و در سامانه رفاهی ثبت شده بود یعنی از دریافت یارانه حذف نشده‌اند و به‌دلیل اختلال در سیستم بانکی هنوز این مبلغ به حساب آنها وارد نشده است. سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها ادامه داد: اگر در این مرحله مشمولان متوجه حذف یارانه خود شدند یعنی در سامانه رفاهی مرحله۱۵۳ برای آنها ثبت نشده بود، می‌توانند از طریق پنجره ملی دولت هوشمند و قسمت سامانه حمایت اعتراض خود را نسبت به حذف یارانه‌شان ثبت کنند./تسنیم

درآمد برای دهک اول ۱۹.۸ و هزینه این دهک ۲۵.۴ میلیون تومان در سال است. برای دهک دهم ۵۸۴.۸ و هزینه ۴۳۲.۸ میلیون تومان است.

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی الگوی مصرف و درآمد خانوارهای استان تهران اقدام کرده است.

آنگونه که در این گزارش آمده است، درآمد خانوارها را می‌توان به سه گروه درآمدهای مربوط به مشاغل آزاد، حقوق و دستمزد و درآمدهای غیرشغلی تقسیم‌بندی کرد.

در این زمینه الگوی درآمد خانوارها نشان می‌دهد که به مرور زمان (در طول سال‌های مورد بررسی) ترکیب درآمد از مشاغل آزاد به سمت مشاغل غیر شغلی سوق پیدا کرده است. این الگو ی درآمدی می‌تواند نمایانگر این موضوع باشد که اکثر درآمد خانوار از بخش‌هایی به‌دست می‌آید که به نظر می‌رسد مولد نیستند.

درآمد دهک دهم ۳۰ برابر دهک اول
تفاوت درآمد و هزینه خانوار ایرانی نشان می‌دهد که درآمد برای دهک اول ۱۹.۸ و هزینه این دهک ۲۵.۴ میلیون تومان در سال است. برای دهک دهم ۵۸۴.۸ و هزینه ۴۳۲.۸ میلیون تومان است. در این مورد درآمد دهک دهم حدود ۳۰ برابر بیشتر از دهک اول است. همچنین درآمد برای دو دهک اول کمتر از هزینه است.

دهک دهم ۸.۶ برابر بیشتر از دهک اول

همچنین تفاوت در هزینه و درآمد خانوارهای شهری استان تهران نشان می‌دهد که درآمد برای دهک اول ۷۱.۶ و هزینه این دهک ۶۸.۵ میلیون تومان در سال است. برای دهک دهم ۶۱۶.۸۳ و هزینه ۵۰۵.۶ میلیون تومان است.

در این بخش درآمد دهک دهم حدود ۸.۶ برابر بیشتر از دهک اول است.

درآمد دهک دهم در روستا ۱۸.۳ برابر بیشتر از دهک اول

مقایسه هزینه درآمد خانوارهای روستایی کشور بر حسب دهک‌های مختلف درآمدی نشان می‌دهد که درآمد برای دهک اول ۱۵.۴ و هزینه این دهک ۲۴.۴ میلیون تومان در سال است. برای دهک دهم ۲۸۱.۹ و هزینه ۱۷۳.۴ میلیون تومان است. در این بخش درآمد دهک دهم حدود ۱۸.۳ برابر بیشتر از دهک اول است.

منبع:سلام نو

 

اخباراقتصادجامعه
پربازدیدیارانه
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید