تصمیمات غلط داور چینی | VAR پرسپولیس را نجات داد !

بدون دیدگاه

تصور کنید در لیگ قهرمانان آسیا مثل لیگ خودمان VAR نبود. در آن صورت داور چینی صددرصد حرکت سروش روی رونالدو را پنالتی می‌گرفت و چه بسا با گل شدن پنالتی، سرنوشت بازی عوض می‌شد و الان پرسپولیس اوت شده بود!

حتی روی صحنه اخراج بازیکن النصر هم نقش VAR کاملاً مشهود بود و در واقع آنجا هم پرسپولیس از بودن VAR سود برد و به حق خود رسید. همان اخراج باعث شد پرسپولیس در ادامه کار جسورانه‌تر بازی کند و کلی هم موقعیت گل داشته باشد. VAR در دو صحنه کلیدی و بسیار حساس اشتباهات داور چینی را پوشاند به طوری که حالا یکی مثل افشین پیروانی که معمولاً از داوری‌ها ناراضی است، می‌گوید به نظر من عملکرد داور چینی خوب بود! در حالی که اگر VAR نبود، این داور بدترین نمره ممکن را می‌گرفت و پرسپولیس هم به احتمال بسیار زیاد از لیگ قهرمانان آسیا حذف می‌شد! حالا بماند که در آن صحنه جنجالی خود رونالدو هم گفت خطا روی من پنالتی نبود و…

وجود VAR در رقابت‌های داخلی هم می‌توانست تا همین حد تأثیرگذار باشد و حق واقعی تیم‌ها را تا حد زیادی به آنها برساند. مثلاً پرسپولیس در بازی با ذوب‌آهن یک گل آفساید زد که کارشناسان داوری روی آفساید بودنش اتفاق نظر داشتند. شاید یک جاهایی هم پرسپولیس از نبود VAR ضرر کرده باشد، همان‌طور که چند تیم دیگر ضرر کردند. البته با قاطعیت نمی‌توان گفت که مثلاً فلان تیم چند امتیاز سود یا ضرر کرده اما به هر حال جای خالی VAR در فوتبال ایران به شدت احساس می‌شود و سند و مدرک این قضیه در بازی‌های پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا رو شد. تصمیم‌گیری در بسیاری از صحنه‌ها برای داوران سخت است و آنها دید کافی ندارند. اتفاقاً آمدن VAR به داوران هم خیلی کمک می‌کند و باعث می‌شود آنها کمتر محروم و جریمه شوند و بهتر بتوانند حق را به حقدار برسانند که خب هدف اصلی هم همین است. وقتی رئیس کمیته داوران خودش اعتراف می‌کند که امسال در ۱۲ مورد اشتباه تأثیرگذار داوری داشته‌ایم و نتایج بازی‌ها عوض شده، شما ببینید چه خبر است. این حرف را کسی زده که متولی داوری کشور است. کسی که البته اعتراف می کند شناسنامه ۵۰ داور عوض شده است!

ختم کلام اینکه حتی به قیمت بدهکار شدن فدراسیون فوتبال، VAR باید از نیم‌فصل دوم بیاید. برای دربی هم اگر به هر دلیلی (واقعی یا غیرواقعی) امکان استفاده از VAR نیست، پیشنهاد ما استفاده از داور خارجی است که متهم به آبی و قرمز بودن و یکسری مسائل نمی‌شود و بلافاصله پس از بازی هم به کشورش برمی‌گردد.

اخبارورزش
پربازدیدپرسپولیس
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید