تحریم نفت ایران و روسیه به نفع چین، مافیا و کارتل‌ها/تهاتر راه چاره نیست، مسیر سوئیفت را باز کنیم

بدون دیدگاه

تحریم نفت ایران و روسیه به نفع چین، مافیا و کارتل‌ها/تهاتر راه چاره نیست، مسیر سوئیفت را باز کنیم

یک کارشناس حوزه انرژی گفت: ما باید با سازمان‌های منطقه‌ای همسو باشیم، مثلا تا زمانی که مسدود هستیم و نتوانیم سوئیفت را حل کنیم و جابجایی پول داشته باشیم، هیچ معامله‌ای نمی‌توانیم انجام دهیم. بنابراین باید مسائل را در یک پکیج ملی نگاه کنیم و آن هم تعامل با دنیا و حل مشکلات کشور با حفظ اقتدار و عزت ملی است.

میرقاسم مومنی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره سوآپ نفت و گاز از مسیر ایران اظهار داشت: سواپ یک روش معامله در جهان است و خیلی از کشورها تولیدات نفتی، گاز و میعانات خود را به خاطر هزینه و زمان کم و راحت‌تر بودن آن سواپ می‌کنند‌. مثلا برای کشورهای آسیای میانه که مستقیما به خلیج‌فارس دسترسی ندارند صادرات علاوه بر مسائل سیاسی هزینه‌های اقتصادی بالایی دارد، بنابراین می‌توانند از مسیر سواپ به جنوب نفت ارسال کنند، این روش معاملاتی سریع و مقرون به صرفه بوده و هم به نفع هم ایران و هم به نفع کشورهای مبدا است.

وی افزود: مسئله مهم در موضوع هر تجارت از جمله سواپ بحث مالی و مجوز معاملات و نقل و انتقال مالی با توجه به تحریم است، این دو موضوع باعث شده در سواپ نفت نتوانیم از پتانسیل‌های خودمان استفاده کنیم و بهتر به نتیجه برسیم مثلا ما در مورد صادرات گاز به عراق در تحریم مستثنی شدیم اما در مورد کشورهای آسیای میانه اینگونه نیست، این مسئله‌ای است که مسئولین وزارت خارجه و سیاست خارجی باید مذاکره کنند.

این کارشناس حوزه انرژی در ادامه گفت: ما در حال حاضر با ترکمنستان و آذربایجان سواپ داریم اما پتانسیل بالقوه و بالفعل و امکانات منطقه‌ای و سیاسی ما بیش از این است و خیلی بیشتر می‌توانیم از آنها استفاده کنیم، همه اینها منوط به نگاه ما به سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است. ما باید با سازمان‌های منطقه‌ای همسو باشیم، مثلا تا زمانی که مسدود هستیم و نتوانیم سوئیفت را حل کنیم و جابجایی پول داشته باشیم، هیچ معامله‌ای نمی‌توانیم انجام دهیم. باید مسائل را در یک پکیج ملی نگاه کنیم و آن هم تعامل با دنیا و حل مشکلات کشور با حفظ اقتدار  و عزت ملی است. این شرایط در حالی است که روسیه تحریم هم تحریم شده و نفت خود را زیر قیمت به مشتری ایران یعنی چین می‌فروشد. 

وی خاطرنشان کرد: در اوضاع کنونی که مجبوریم قیمت‌ها را باز هم کاهش دهیم آنکه سود می‌برد نه ماییم و نه روسیه بلکه چین و دلال است. این تحریم‌ها به نفع آنها، مافیا و کارتل‌های بزرگ نفت جهان است و ما همچنان و تنها راهی که داریم اینکه باید ببینیم برجام و مذاکرات به کجا می‌رسد.

مومنی درباره تهاتر کالا با نفت، گفت: تهاتر شیوه نسبتا خوبی برای فروش نفت است اما در برخی موارد ممکن است ما معامله به این شکل را قبول نداشته باشیم و کالای کشور مقصد نفت مورد نیاز ما نباشد، ضمن اینکه تهاتر تکرار نفت در برابر غذای عراق در ایران است و این در بلندمدت به نفع کشور ما نیست. ما باید اقتدار کشور خودمان را حفظ کنیم، مثلا اگر بخواهیم با کشورهای آسیای میانه تهاتری کار کنیم این کشورها چه کالایی می‌توانند به ما بدهند، خیلی از کالاهایی که آنها دارند ما به این کشورها صادر می‌کنیم و نیازی به آنها نداریم. 

وی یادآور شد: در شرایط کنونی باید مسائل ریشه‌ای حل شود و اقتصاد را درمان کنیم نه اینکه با مسکن دنبال حل مقطعی باشیم.

انتهای پیام/

اخباراقتصاد
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید