چشم علی دایی به دستان علیرضا بیرانوند/ سنگربان تیم ملی رکورد شهریار را برایش نگه می‌دارد؟

بدون دیدگاه

تنها مهاجمی که شانس رسیدن به رکورد ۱۴ گل زده علی دایی را دارد، المعز علی ستاره خط حمله قطر با ۱۰ گل زده است.

علیرضا بیرانوند و مدافعان تیم ملی، در دیدار نیمه نهایی برابر قطر میزبان می‌توانند جلوی پیشروی المعز علی را برای رسیدن یا زدن رکورد علی دایی بگیرند.

المعز علی یکی از اعضای تیم ملی قطر است که قهرمان جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ شد، جایی که او ۹ گل به ثمر رساند. المعز علی همچنین رکورد بیشترین گل زده در جام ملت‌های آسیا را در اختیار دارد.

این درحالی است که علی دایی با ۱۴ گل زده بهترین گلزن تاریخ جام ملت‌های آسیا محسوب می‌شود.

اسطوره فوتبال کشورمان، که در ۳ دوره جام ملت‌های آسیا با پیراهن ایران به میدان رفت و در مجموع توانست در ۱۶ مسابقه حضور پیدا کند علاوه بر اینکه فرصت گلزنی در هر ۳ دوره را به دست آورد شمار گل‌های خود را هم در تمامی بازی‌هایی که به میدان رفت به عدد ۱۴ رساند تا از جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴ به بعد عنوان برترین گلزن تاریخ جام ملت‌های آسیا را از آن خود کند. رکوردی که به نظر نمی‌آید حالا حالا به دست کسی شکسته شود و از مالکیت دایی خارج شود.

حالا تنها مهاجمی که با زدن ۴ گل دیگر این شانس را دارد که به علی دایی برسد یا با زدن ۵ گل رکورد ویژه اسطوره فوتبال ایران را بشکند، المعز علی است که البته بعید است بازیکنان ایران اجازه چنین کاری را در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا به او بدهند!

ناگفته نماند بعد از علی دایی و در کنار المعز علی ستاره قطری، لی دونگ کوگ کره‌ای که اتفاقا سابقه گلزنی به ایران در جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۰ را دارد هم با ۱۰ گل زده در رده دوم قرار دارد. اما پایین‌تر از او علی المبخوت اماراتی و المعز علی قطری با ۹ گل زده قرار دارند که فرصت این را داشتند که با درخشش در این دوره از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا شمار گل‌های خود را افزایش دهند و البته خودشان را به علی دایی نزدیک و نزدیک‌تر کنند. البته با حذف امارات و شرایط علی المبخوت، این بازیکن دیگر شانسی برای رسیدن به علی دایی پیدا نکرد.

یکی از مهم‌ترین رکوردهای علی دایی در جام ملت‌های آسیا در دوره قبلی توسط المعز علی قطری شکسته شد. علی دایی در جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ که تیم ملی به مدال برنز مسابقات دست یافت توانست ۸ بار برای ایران گلزنی کند که این آمار تا پیش از جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ توسط هیچ بازیکنی تکرار نشده بود اما در نهایت توسط مهاجم قطری که در حیث گلزنی خارق‌العاده عمل کرد و در ۷ مسابقه ۹ گل به ثمر رساند شکسته شد.

همچنین علی دایی در کنار اینکه بهترین گلزن تاریخ جام ملت‌هاست، توانسته بود در مرحله گروهی این رقابت‌ها ۷ گل به ثمر رساند تا به همراه المعز علی، نائو هیرو تاکاهارا (ژاپن) و چوی سون هو (کره جنوبی) این عنوان را داشته باشند، اما ستاره تیم ملی قطر در ۲۰۲۳ به تنهایی این عنوان را از آن خود کرد.

المعز علی در نخستین مسابقه مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا موفق شد دروازه لبنان را باز کند تا در کنار به ثمر رساندن ۷ گل در جام ملت‌های ۲۰۱۹ ، مجموعا با ۸ گل زده بهترین گلزن این رقابت‌ها در دور گروهی لقب بگیرد و بالاتر از علی دایی، نائو هیرو تاکاهارا، و چوی سون هو با ۷ گل بایستد.

هر چند بعید است المعز علی بتواند با توجه به حساسیت و سختی بازی با ایران بتواند رکورد اصلی علی دایی را بشکند.

 

اخبارورزش
پربازدید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید