مبلغ حقوق بهمن ماه بازنشستگان چند برابر شد / افزایش حقوق ها از همین ماه شروع شد

19 دیدگاه

افزایش حقوق بازنشستگان از بهمن ۱۴۰۲ اجرایی می شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت بخشی از معوقات رتبه‌بندی معلمان به حقوق بازنشستگان در آذر ماه خبر داد و گفت: حدود ۶۲ هزار نفر مشمول طرح رتبه بندی می‌شوند. یکی از عوامل مهم در تعیین حقوق بازنشستگان ، سابقه کاری آنهاست. سال‌های کاری فرد در سازمان یا شرکتی که در آن کار می‌کرده است، به عنوان یک شاخص مهم برای محاسبه حقوق بازنشستگان استفاده می‌شود. در ایران، برای محاسبه حقوق بازنشستگان از یک فرمول استاندارد استفاده می‌شود که نرخی از حقوق ماهانه و سابقه کار را در نظر می‌گیرد.

طبق هماهنگی های بعمل آمده به استناد تبصره ۳ ماده ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری ، و لزوم اجرای تبصره مذکور برای مشترکین صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح، ضابطه ترمیم حقوق بازنشستگان محترم از تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۰۱ ابلاغ شده می‌بایست با حقوق بهمن اجرایی گردد.

لازم به توضیح است این افزایش کــه بــه میزان ۱۰ درصد حقوق ثابت، تصویب و جهت اجرا ابلاغ گردیده است، برای آندسته از مشترکین تحت پوشش که قبل از ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ بازنشسته شده‌اند بطور کامل؛ و برای مشترکین محترمی که بعد از این تاریخ بازنشسته شده باشند به نسبت تعداد ماه‌های برخورداری، اجرا شده و این دسته از عزیزان نیز به همان نسبت از این افزایش بهره‌مند خواهندبود.

فرمول محاسبه حقوق بازنشستگان تغییر کرد
به گزارش ایسنا، با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی برقراری مستمری بازنشستگان برای کلیه بیمه شدگان صندوق های بازنشستگی بر مبنای میانگین دو سال آخر خدمت منتهی به بازنشستگی دریافتی که دارای کسور بازنشستگی با اعمال ضریب حقوق سال بازنشستگی است، محاسبه می شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی نوبت عصر روز یکشنبه مجلس، گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه برنامه هفتم توسعه را بررسی کرده و ایرادات شورای نگهبان در ماده ۱۱۲ تا ماده الحاقی ۳۱ لایحه را به شرح زیر اصلاح کردند.

با رای نمایندگان مجلس، جدول شماره (۲۳) ذیل ماده (۱۱۲) به شرح زیر اصلاح شد:

با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی بند الحاقی ماده ( ۱۱۴) حذف می گردد.

در بند الحاقی ماده ۱۱۴ آمده بود که به منظور بهبود حکمرانی اراضی و تسریع و تسهیل در صدور اسناد رسمی و اجرای کامل طرح ملی حد نگار (کاداستر) و با توجه به ماهیت اجرائی وظایف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سال اول اجرای برنامه این سازمان به وزارت دادگستری الحاق می شود.

با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بند (ب) ماده (۱۱۸) به شرح زیر اصلاح شد:

دولت مکلف است با بسیج و بکارگیری همه امکانات و منابع دولتی، غیردولتی، بخش خصوصی و تعاونی و تسهیلات دولتی و سایر ظرفیت های داخلی و خارجی و منابع عمومی، نسبت به اجرای کامل و دقیق احکام برنامه اقدام نماید. دولت مکلف است حداکثر ظرف شش ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون، برنامه تأمین مالی پنج ساله آن را به تفکیک سال های برنامه، پس از تصویب در شورای عالی راهبری برنامه موضوع بند (الف) این ماده به مجلس تقدیم نماید. جدول تأمین منابع موضوع این بند تحت عنوان «منابع اجرای احکام برنامه» هر سال در بودجه سنواتی درج می شود و میزان تحقق آن در گزارش سالانه موضوع تبصره ( ۲) بند (الف) این ماده گزارش شد.

ماده الحاقی ۳۱ لایحه برنامه نیز به شرح زیر اصلاح شد:

برقراری مستمری بازنشستگان برای کلیه بیمه شدگان صندوق های بازنشستگی (اعم از کشوری، لشکری، تأمین اجتماعی و سایر صندوق های بازنشستگی دستگاهها، نهادها و بانک ها) بر مبنای میانگین دو سال آخر خدمت منتهی به بازنشستگی دریافتی که دارای کسور بازنشستگی با اعمال ضریب حقوق سال بازنشستگی است، می باشد.

تبصره -۱ موارد زیر در صورت مزایای بیشتر از ماده مذکور باید اعمال شود:

– بازنشستگانی که مشمول قوانین خاص خود می باشند.

– بازنشستگانی که مشمول حکم بند الحاقی ماده (۱۸) این قانون می شوند.

– ایثارگران مشمول قوانین و مقررات خاص خود می باشند.

تبصره -۲ معافیت از پرداخت کسور بیمه شدگان پس از سی سال خدمت، مانع از اعمال کامل مستمری بر مبنای دریافتی دو سال آخر خدمت منتهی به بازنشستگی با ضریب مذکور در این ماده نمی باشد.

حقوق بازنشستگان 1/200/000 تومان اضافه شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش ۲۰ درصدی حقوق صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی موافقت کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه نوبت صبح امروز شنبه هفتم بهمن ۱۴۰۲ و در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه‌ای، با تصویب جزء ۱ بند الف تبصره ۱۵ این لایحه به شرح زیر موافقت کردند:

الف- در سال ۱۴۰۳ حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر در ماده (۱) قانون برنامه پنج ساله هفتم پیشرفت و همچنین نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی، کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات به شرح زیر افزایش می‌یابد:

۱- ضریب حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر و حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران، مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی به میزان بیست درصد(۲۰%) افزایش می‌یابد.»

موافقت شورای نگهبان با متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان

پس از این امر، ۲۴ دیماه، سخنگوی شورای نگهبان نیز از موافقت شورای نگهبان با متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان خبر داد و گفت که «حکم برنامه هفتم درباره متناسب سازی حقوق بازنشستگان خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و ظرف ۳ سال، بازنشسته باید ۹۰ درصد حقوق شاغلان را دریافت کند.» میزان ۹۰ درصد حقوق شاغل همتراز بدین صورت است این افزایش از سال ۱۴۰۳ در سال اول ۴۰ درصد و در سال های دوم و سوم هر سال ۳۰ درصد افزایش می یابد.

تامین‌بار مالی اجرای همسان‌سازی هرچند باعث شد صندوقهای بازنشستگی دولتی نفس راحتی بکشند اما خیال برخی دیگر از صندوق‌ها همچون تامین‌اجتماعی که به صورت سه‌جانبه‌گرایی اداره می‌شود آرام نیست تا جایی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی بندی از لایحه برنامه هفتم توسعه را که در آن وزارت تعاون مکلف می‌شد تا نسبت به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اقدام کند را بدلیل دارا بودن ابهام و رفع آن، به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.

پس از این ماجرا حاجی بابایی رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۳ مجلس، از تصویب ۱۷۰ هزار میلیارد تومان برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در کمیسیون تلفیق مجلس خبر داد که بر اساس آن ۱۷۰ همت از بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی توسط دولت پرداخت شود و از آن محل، منابع اجرای قانون همسان‌سازی برای مستمری‌بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی تامین شود.

این در حالیست که نباید فراموش کرد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی توسط دولت و کارفرمایان تعیین می‌شود و مجلس در این زمینه تعیین تکلیفی نمی کند لذا مجلس در این بخش تنها یک سیاست گذاری را برای بازنشستگان تامین اجتماعی داشته و برای این مصوبه، منبع تعیین کرده است.

اخباراقتصادجامعه
بازنشستگانپربازدید
 

19 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • عبدالحسین زندی
  09/02/2024 23:04

  اگر قرار است بهمن پرداخت شود چرا فیش فقط طبق روال گذشته نوشته شده ودر تامین من قابل مشاهده است

  پاسخ
  • ناشناس
   11/02/2024 14:29

   هنوز هیچی نشده تو بوق و‌کرنا کردید حالا یک‌میلیون کدوم چاله از زندگیمو پرکنم واقعا چه منتی برا یک تومن که یک کیسه برنج میشه چه طبلی میکوبند

   پاسخ
 • ناشناس
  10/02/2024 13:50

  سلام علیکم خواهشمند است معوقه مربوط به ارتقای گروه شش ماهه دوم سال نو دونه بازنشستگان فرهنگی را پرداخت کنید سپاسگزارم

  پاسخ
  • سوری
   12/02/2024 09:25

   افزایش مربوط به نیروهای مسلح هستش،چقدراین موضوع روتکرارمی کنید درصورتیکه بازنشسته های ادارات دیگه نیستند

   پاسخ
 • ناشناس
  10/02/2024 18:29

  خواهشمند است هزینه ازدواج بچه های فرهنگی سال های قبل بدید

  پاسخ
  • ناشناس
   12/02/2024 11:33

   سلام چراطلب گروهی که مهر۹۹به بازنشستگان کشوری ارفاق شدپرداخت نمی شودپول آن امروزه ارزش ۵درص آن سال راندارد

   پاسخ
  • محمداحمدی
   12/02/2024 11:45

   سلام چراپول گروهی که مهر۹۹ به بازنشستگان آموزش وپرورش ارفاق شد۶ماآن بعداز۴سال پرداخت نمی شودامروزه ارزش۵درصدپول۴سال پیش ندارد

   پاسخ
 • بازنشسته کشوری
  10/02/2024 21:11

  معوقه ایثار گری و گروه سال ۹۹ را پرداخت نمایید .
  ۶ ماه طلب داریم .

  پاسخ
  • منصور فرهادی راننده پایه یک
   11/02/2024 20:03

   باسلام واقعلا برای قشر زحمت کش رانندگان چرخ مملکتو میچرخوندن هیچ طرتیپ آثری نیست

   پاسخ
 • علی اکبر حیدری
  10/02/2024 21:53

  لطفا معوقه رتبه بندی و معوقه پاداش پایان خدمت بازنشستگان ۱۴۰۰راپرداخت کنید

  پاسخ
 • حسن معینی
  10/02/2024 22:27

  اگرعداللت این است که من زیر حداقل با درصد دورست نمشود ۲۰ درصد میشود۵۰۰ هزار تومان کل مبلغ چی که درصد چی باشد

  پاسخ
 • ناشناس
  11/02/2024 01:21

  لطفا نسبت به پرداخت کمک هزینه ازدواج فرهنگیان اقدام نمایید ازسال ۹۸تاحالاپرداخت نشده

  پاسخ
 • ناشناس
  11/02/2024 04:22

  خیلی آدم باید احمق باشه که حرف شماهارو باور کنه

  پاسخ
 • محمد
  11/02/2024 09:10

  همسان سازی کی اعمال میشه؟

  پاسخ
 • اکبر
  11/02/2024 09:51

  معوقات بازنشستگان بهداشت و درمان ۲ سال تا حالا چی شد ،. چرا پرداخت نمیشه . خیلی بی ارزش شده است.

  پاسخ
 • یک بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی
  11/02/2024 16:42

  معوقات بازنشستگان وزارت بهداشت ودانشگاههای علوم پزشکی که الان نزدیک ۳سال است چراپرداخت نمیکنید خداازتون نگذرد

  پاسخ
 • عليرضا
  11/02/2024 17:50

  حرف زياد است ، از عمل خبرى نيست .
  چقدر وعده ميدهيد ولى عمل نميكنيد .
  هر سال ٤٥ در صد تورم بوده ولى حداكثر ١٠ در صد افزايش حقوق .
  بازنشستگان را كه سى سال در اين كشور كار كرده اند و فرزند و نوه دارند و به سن بالا رسيده و هر روز يك نوع بيمارى دارند را فقير كرده ايد .
  اميدوارم كه سريع جبران كوتاهى هاى خود را بكنيد ، وگرنه اين مسئله موجب بروز مشكلات جدى براى همه خواهد شد .

  پاسخ
 • حسین
  11/02/2024 21:35

  سلام
  حالا انجام میشه برای همه یا نه ما بازنشسته کشوری هستم در سال ۱۴۰۰

  پاسخ
 • فرهاد
  11/02/2024 23:15

  بزک نمیر بهار ……

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید