عیدی بازنشستگان ۱۴۰۳ / تغییرات بزرگ دولت درباره مبلغ عیدی بازنشستگان / بازنشسته ها غافلگیر شدند

15 دیدگاه

دولت با تغییرات بزرگ در مبلغ عیدی بازنشستگان؛ بازنشسته ها را غافلگیر کرد.
زمان واریز و همچنین مبلغ عیدی بازنشستگان اعلام شد.یکی از اصلی‌ترین مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی، پرداخت عیدی کارگری است. میزان پرداخت عیدی بازنشستگان، مستمری بگیران، حقوق وظیفه از کارافتادگی، حقوق وظیفه وراث مستخدمین متوفای مشمول صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق های بازنشستگی و نیز شهدا و جانبازان از کار افتاده کلی بارها مورد بررسی قرار گرفته است.

زمان واریز «حقوق» و عیدی بازنشستگان اعلام شد

معاون فنی و امور بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد که حکم بازنشستگی بیش از یکهزار نفر از بازنشستگان سازمان آموزش و پرورش استثنایی مشمول، صادر شده و در پایان بهمن‌ماه «حقوق» بازنشستگی، «معوقات» و «عیدی» پایان سال به صورت یکجا به حساب این افراد واریز می‌شود.

رضا فیضی نژاد اظهار کرد: به موجب تبصره پنج ماده واحده قانون تشکیل سازمان آموزش و پرورش استثنایی مصوب ۲۱ آذرماه سال ۱۳۶۹ مجلس شورای اسلامی، پنج سال خدمت دولتی رضایت‌بخش در سازمان از هر نظر از جمله بازنشستگی، ۶ سال محسوب می‌شود و سازمان مذکور مکلف است پس از صدور حکم احتساب یک سال سنوات ارفاقی مزبور، کسور بازنشستگی مقرر را براساس حقوق و فوق‌العاده‌های همان حکم محاسبه و به صندوق بازنشستگی کشوری واریز کند.

وی تاکید کرد: به دلیل عدم واریز وجوه مزبور توسط سازمان آموزش و پرورش استثنایی امکان صدور حکم بازنشستگی برای کارکنان مشمول از سوی این صندوق میسر نبوده است.

فیضی نژاد با بیان اینکه «با پیگیری‌های متعدد صندوق بازنشستگی کشوری و واریز کسور مربوطه از سوی سازمان آموزش و پرورش استثنایی، حکم بازنشستگی بیش از یکهزار نفر از بازنشستگان مشمول صادر شده است»، گفت: در پایان بهمن‌ماه جاری، حقوق بازنشستگی، معوقات و عیدی پایان سال این افراد به صورت یک‌جا به حساب‌شان واریز می‌شود.

صولت مرتوضی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت مبلغ و زمان واریز عیدی بازنشستگان را اعلام کرد.

صولت مرتضوی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: عیدی کارگران در اسفند معادل دو ماه حقوق دریافتی به مدتی که کار کرده است، پرداخت می شود یعنی اگر ۱۲ ماه در سال کار کرده باشد، ۲ ماه از کارفرمای خود عیدی دریافت می کند.

وی افزود: عیدی بازنشستگان به ازای هر نفر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و به ازای همسر ۷۰۰ هزار تومان و به ازای هر فرزند تحت تکفل۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند. بعد از پرداخت حقوق بازنشستگان، در اوایل اسفند آنها عیدی پرداخت می شود.

مبلغ عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در ۱۴۰۲

یکی از اصلی‌ترین مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی، پرداخت عیدی کارگری است.

میزان پرداخت عیدی بازنشستگان، مستمری بگیران، حقوق وظیفه از کارافتادگی، حقوق وظیفه وراث مستخدمین متوفای مشمول صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق های بازنشستگی و نیز شهدا و جانبازان از کار افتاده کلی بارها مورد بررسی قرار گرفته است.

میزان عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۳، به میزان مبلغ عیدی کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری می باشد.

همچنین زمان واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۳، معمولا در اسفند ماه صورت می گیرد.

میزان عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی و مبلغ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی با بیست سال سابقه، معمولا در جلسه بهمن ماه هیات دولت به بحث گذاشته شده و همانند عیدی کارمندان دولت توسط هیات دولت، تصویب و اعلام گردید.

رقم عیدی بازنشستگان کارگری ۱۴۰۲

فرجی با بیان اینکه انتظار داریم حداقل به اندازه دو پایه دستمزد به تمام بازنشستگان تامین اجتماعی عیدی بدهند؛ اضافه کرد: بیش از ۶۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل بگیر و زیر خط فقر هستند؛ چرا عیدی پایان سالِ بازنشسته‌ای که ۹ میلیون حقوق می‌گیرد باید برابر با عیدی پرداختی به یک قاضی یا یک استاد دانشگاه باشد؟

این فعال صنفی بازنشستگان تامین اجتماعی در پایان گفت: اگر قرار بر برابری در پرداخت‌هاست، در طول سال مزایای آن چنانی خواص را هم به ما کارگران بازنشسته بپردازند

براساس آنچه قانون می‌گوید کارگران امسال در ماه‌های پایانی سال، حداقل ۱۰ میلیون و ۶۱۴ هزار تومان عیدی دریافت می‌کنند؛ به همین ترتیب، حداکثر مبلغ عیدی نیز ۱۵ میلیون و ۹۲۲ هزار تومان خواهد بود.لذا هر پرداختی به عنوان عیدی کمتر از ۱۰ میلیون و ۶۱۴ هزار تومان به کارگرانی که یکسال یا بیشتر در یک کارگاه ثابت سابقه اشتغال دارند، اتفاقی خلاف قانون است و کارگران حق شکایت دارند؛

می‌توانند از کارفرما به ادارات کار شکایت کنند؛ این حق روی کاغذ برای کارگران مشمول قانون کار به رسمیت شناخته شده اما در عمل به دلیل قراردادهای موقت یکماهه، سه ماهه و یکساله یا حتی قراردادهای شفاهی در کارگاه‌های کوچک، کارگران اجازه‌ی برخورداری از این حق قانونی را ندارند.

مبلغ عیدی بازنشستگان و کارگران اخراجی‌

طبق قانون کار، کارگرانی که به هر دلیلی شغل خود را از دست داده‌اند، کارگران آزمایشی، ساعتی، نیمه وقت و فصلی مشمول دریافت عیدی هستند و کارفرما موظف به پرداخت این مولفه است.

تمام کارکنان مشمول قانون کار که طبق تعریف این قانون «کارگر» شناخته می‌شوند، مشمول عیدی و پاداش پایان سال هستند؛ اما در این بین کارگرانی هستند که خواسته یا ناخواسته و به دلایل مختلف همچون بحران اقتصادی کارفرما، عدم نیاز و … شغل خود را از دست داده‌اند و همچنین برخی از کارگران بازنشسته شده‌اند که با توجه به تأکید قانون کار این دسته از افراد نیز مستحق دریافت عیدی پایان سال هستند.

مطابق با آنچه که در قانون کار آمده، این دسته از افراد به نسبت مدت کارکردشان، عیدی و پاداش سالانه را دریافت می‌کنند؛ به عنوان مثال کارگری که پس از۵ ماه کار کردن، بیکار شده باید به میزان همان ۵ماه کارکرد، عیدی دریافت کند و کارفرما مکلف به پرداخت این مبلغ است.

اخباراقتصادجامعه
بازنشستگانپربازدید
 

15 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • ناشناس
  12/02/2024 16:57

  عیدبای نسبت بتورم7 م آدم را خوشحال کنه خیلی نسبت به تورم کم جفت کفش هم نمیشه حداقل یک حقوق باشهبه اندازه یک ماه حقوق

  پاسخ
 • ناشناس
  12/02/2024 17:12

  یعنی باید آدم خوشحال کنه نه ناراحت می جفت کفش با این تورم بالا نمیسه

  پاسخ
  • ناشناس
   13/02/2024 12:34

   دولت محترم شما که آرژانتین جمهوری اسلامی هست من بازنشسته با ۱۲ سال سابقه عیدی برای همه یک میلیون شصد بود ولی برای من ۸۰۰ تومن دادن از اسمش پیداست عیدی اینجا چرا تعبیض

   پاسخ
 • احمد رضا مکتوبیان
  12/02/2024 18:51

  عیدی بازنشستگان و مستمر بگیران 5 میلیون و 700 هزار تومان واریز می شود با این عیدی کم چه طور عید نوروز را سپری کنند که حتی کفاف خرج زندگیشان را نمی دهد حتی بازنشستگان و مستمر بگیران یک کیلو آجیل نمی توانند خریداری کنند.

  پاسخ
 • ناشناس
  12/02/2024 22:24

  سلام کم است

  پاسخ
 • حقگوی
  13/02/2024 03:24

  الان بیش از دو هفته همین چرندیات رو باز نشر میکنن نبش قبر میشه به یال 69چیکار دارین شیش پاراف میزنن اخرشم اونی که باید نمیکن

  پاسخ
 • رسول
  13/02/2024 12:35

  فقط حرف های بیهوده دیگرکشورها سال نو را با شادی شروع می‌کنند ما باقصه وغم کاسه چه کنم .چه کنم بدستمونه مگر چه گناهی کردیم که آخر عمری آبرومون تو روی خانواده بخاطر نداری باید بره

  پاسخ
  • اگه باتورم حساب کنید میبایست حدود ۸میلیون عیدی میدادند با چند غار بااین همه اهل ایال دوکیلو گوشت نمیشه خریددولت آقای سید باید فکری به حال بازنشسته ها بکند

   پاسخ
 • مستمری بگیر
  14/02/2024 09:19

  سلام عیدی مستمری بگیران رو کی میدن مبلغش چقدره

  پاسخ
  • دانشور
   16/02/2024 03:53

   کی گفته 5/ 700عیدی امسال 2/500باحق همسرهم 500وهرفرزند تحت تکفل 300بازنشته دیگه تحت تکفل که نذاره بجز معلول یازن مطق دیگه 300توما زیامون چون ترسوهستم ولیاقت عیدی خوب نداریم نتونستیم همه باهم یک روز اعتصاب کنیم قانونی هم هست ماکه ضد نظام نیستیم دنبال حقمون دیگه ترس چرا

   پاسخ
   • محمود
    16/02/2024 20:29

    واقعا خدا می بینه و میشنوه پس چرا اقایون نمی ترسن لابد یه چیزی پشت پرده هست که همشون. لر و پر وگنده. باشه ببینیم اخر چی میشه

    پاسخ
 • صادق
  15/02/2024 16:06

  با سلام
  با این مبلغ عیدی فقط میتوان یک جفت کفش معمولی خرید کسی که دستش در آتش نباشد از سوختن دیگری نمی فهمد کسی که عیدی را تعیین میکند ماهی صدمیلیون حقوق میگیرد.

  پاسخ
 • صادق
  15/02/2024 16:06

  با سلام
  با این مبلغ عیدی فقط میتوان یک جفت کفش معمولی خرید کسی که دستش در آتش نباشد از سوختن دیگری نمی فهمد کسی که عیدی را تعیین میکند ماهی صدمیلیون حقوق میگیرد.

  پاسخ
 • بیژن
  17/02/2024 00:53

  عیدی کارمندان دولت بهمراه یک ماه حقوق بعنوان پاداش در اسفند ماه به ایشان است . به همین دلیل است که اعتراضی از کارمندان دیده نمی‌شود. به بازنشستگان هم به همراه عیدی یک ماه حقوق بعنوان پاداش بدهند کسی اعتراض نمی‌کنند.!!!

  پاسخ
 • چرا این تفاوت بین خانم های کارمند و آقایان کارمند هست ؟ مگه ما خانم ها ای همسر و بچه را نداریم ؟ برای این دولت کار نکرده ایم ؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید