تغییر زمان واریز یارانه ها / مجلس دست به کار شد

یارانه
بدون دیدگاه
 
کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی در جلسه روز سه شنبه خود با حضور رییس گمرک جمهوری اسلامی آخرین وضعیت تکمیل سامانه جامع تجارت را بررسی می کند.

در هفته جاری، روزهای دوشنبه تا چهارشنبه ۲۳ تا ۲۵ بهمن ماه، کمیسیون‌های تخصصی مجلس جلسات خود را برگزار خواهند کرد و موارد زیر در دستور کار این کمیسیون‌ها قرار خواهد گرفت:

کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی در جلسه روز سه شنبه خود با حضور رییس گمرک جمهوری اسلامی آخرین وضعیت تکمیل سامانه جامع تجارت را بررسی می کند.

همچنین کمیسیون اجتماعی مجلس در جلسه ای با حضور مسوولان وزارت تعاون نحوه دهک بندی یارانه ها و علل تغییر در زمان واریز یارانه ها را بررسی می کند.

بررسی گزارش رییس سازمان امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص برگزاری جشنواره بین المللی فیلم فجر در دستور کار روز سه شنبه کمیسیون فرهنگی قرار گرفت.

سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کرده است که تاریخ واریز یارانه‌ها از این ماه به تأخیر افتاده و دلیل این تغییر، انضباط بخشی به زمان پرداخت یارانه‌ها است.

یارانه دهک‌های یک تا سه ۲۵ هر ماه و یارانه نقدی و معیشتی سایر خانوارهای مشمول سی ام واریز می‌شود.

در حالی که معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده بود، مبلغ یارانه تشویقی در طرح کالا برگ الکترونیکی که ۲۲۰ هزار تومان شده است، ۱۷ بهمن به حساب افراد واریز می‌شود، در همین روز سازمان برنامه و بودجه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، از این پس یارانه نقدی و معیشتی از بیستم به آخر ماه موکول شده است.

گفتنی است؛ طرح «فجرانه» با یارانه مضاعف ۲۲۰ هزار تومان از ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ (۲۵ و ۳۰ بهمن) تا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ (۲۵ و ۳۰ اردیبهشت) اجرا می‌شود.

نقش دولت در پرداخت یارانه ها
دولت در پرداخت یارانه‌ها نقش حیاتی دارد. این نقش به دلیل تعهدات اجتماعی، رعایت حقوق شهروندان و کمک به افرادی که در شرایط مالی ضعیف قرار دارند، بسیار مهم است. در زیر تعدادی از نقش‌های دولت در پرداخت یارانه‌ها آورده شده است که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

تعیین سیاست‌ها و بودجه: دولت مسئول تعیین سیاست‌ها و بودجه مربوط به یارانه‌ها است. این شامل تعیین مبالغ یارانه، مشخص کردن گروه‌های مستحق و تعیین زمان و روش پرداخت می‌شود.

جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات: دولت مسئول جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات مربوط به گیرندگان یارانه است. این شامل ثبت نام افراد مستحق، تأیید صحت اطلاعات، بررسی شرایط مالی و اجتماعی و ارتباط با سازمان‌ها و نهادهای مربوطه می‌شود.

پرداخت یارانه‌ها: دولت مسئول پرداخت یارانه‌ها به مستحقان است. این ممکن است از طریق سیستم‌های بانکی و مالی صورت بگیرد و یا از طریق ارائه کارت‌های یارانه و سیستم‌های الکترونیکی انجام شود.

نظارت و کنترل: دولت مسئول نظارت و کنترل صحیح پرداخت یارانه‌ها است. این شامل بررسی صحت پرداخت‌ها، جلوگیری از تقلب و سوءاستفاده، ارزیابی تأثیر واقعی یارانه‌ها و اعمال تغییرات لازم در سیاست‌ها می‌شود.

ارتقاء شفافیت و عدالت: دولت مسئول ارتقاء شفافیت و عدالت در پرداخت یارانه‌ها است. این شامل اطلاع‌رسانی به مستحقان درباره شرایط و مبالغ یارانه، ایجاد مکانیزم‌ها و سیستم‌های شفاف برای انتخاب مستحقان و ارائه امکانات برای ارتقاء شفافیت و حفظ حقوق شهروندان است.

دولت با ایفای این نقش‌ها، سعی می‌کند تأثیر مثبتی در زندگی افراد مستحق و تعادل اجتماعی را بهبود بخشد.

اخباراقتصاد
پربازدیدیارانه
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید