حقوق بازنشستگان ۴۰ درصد افزایش یافت/ فرمول همسان سازی را ببینید

37 دیدگاه
 

حقوق بازنشستگان ۴۰ درصد افزایش یافت/ فرمول همسان سازی را ببینید

معاون توسعه مدیریت و منابع صندوق بازنشستگی کشوری گفت: حقوق فروردین ماه بازنشستگان و وظیفه‌بگیران این صندوق طبق مصوبه هیات دولت همراه با ۲۰ درصد افزایش، امروز پرداخت می‌شود.

جعفر امیرآبادی‌زاده با اعلام خبر واریز حقوق فروردین‌ماه بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری اظهار کرد: حقوق بازنشستگان با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و خزانه داری کل و پیگیری‌های صورت گرفته بر اساس تصویب نامه شماره ۳۰۳۴ تاریخ ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۳ هیأت وزیران امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین ماه و تا ساعاتی دیگر پرداخت می‌شود.

امیرآبادی‌زاده تاکید کرد: پیگیری و هماهنگی‌های زیادی انجام شد تا افزایش مصوب هیأت وزیران که در زمان صدور احکام حقوق امسال محاسبه شده بود، در زمان واریز حقوق‌ها نیز عملیاتی شود که خوشبختانه این مهم انجام شد.

تصویب «افزایش سن بازنشستگی» و «متناسب‌سازی حقوق‌ بازنشستگان» که در ماه‌های پایانی سال گذشته در صدر اخبار قرار گرفت، برای اجرا نیازمند تخصیص اعتبار بود که با توافق دولت و مجلس مقرر شد در لایحه بودجه امسال ۵۰ همت برای آن در نظر گرفته شود؛ اما از سوی دیگر لازمه این اجرا «تهیه آیین‌نامه و ساز و کارهای اجرایی توسط سازمان اداری و استخدامی و برنامه و بودجه» و ابلاغش به صندوق‌های بازنشستگی است که بنابر اذعان مسئولان، در مرحله ویرایش نهایی قرار دارد.

«افزایش سن بازنشستگی» در راستای «کاهش ناترازی صندوق‌های بازنشستگی و تقویت توان صندوق‌ها در انجام تکالیف محوله» بندی از ماده ۲۹ لایحه برنامه هفتم توسعه بود که بررسی آن جنجال‌های بسیاری را در زمان بررسی بدنبال داشت و موافقان و مخالفان سعی در کوبیدن سنگ خود داشتند اما در نهایت با ورودش به شورای نگهبان، این شورا آن را خلاف موازین شرع و قانون اساسی نشناخت و اینگونه مهر تاییدی بر آن زد تا از فروردین ۱۴۰۳ قابلیت اجرا یابد.

با این حساب به ازای هر سال سنوات اشتغال بیمه‌شدگان، چندین ماه به سال‌های اشتغال آنها اضافه خواهد شد. البته اجرای تمام یا بخشی از احکام فوق الذکر مشروط بر آن است که سن بیمه شده در زمان بازنشستگی برای مردان از ۶۲ سال و برای زنان از ۵۵ سال بیشتر نباشد؛ به عبارت دیگر بر اساس این مصوبه، سنوات خدمت لازم برای بازنشستگی زنان و مردان، به‌ترتیب ۳۰ و ۳۵ سال تعیین شده است.

بدین ترتیب با توافق دو قوه (دولت و مجلس) فصلی جدید در سالهای‌ اشتغال و بیمه‌پردازی زنان و مردان (سنوات) ایجاد شد تا بلکه اینگونه ناترازی صندوق‌های بازنشستگی کاهش و بارقه امیدی باشد در جهت جلوگیری از ورشکستگی این صندوق‌ها؛ این در حالیست که در ازای این توافق قرار شد «همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان» اجرا شود؛ بدین ترتیب ظرف ۳ سال، بازنشسته باید ۹۰ درصد حقوق شاغلان را دریافت کند. میزان ۹۰ درصد حقوق شاغل همتراز بدین صورت است این افزایش از سال ۱۴۰۳ در سال اول ۴۰ درصد و در سال‌های دوم و سوم هر سال ۳۰ درصد افزایش می‌یابد، لذا در سال سوم برنامه هفتم، حقوق و مزایای بازنشستگان به ۹۰ درصد حقوق و مزایای شاغلان باید برسد.

هرچند این توافق می‌تواند افزایش حقوق بازنشستگان و جبران بخشی از هزینه‌های زندگی این قشر در برابر تورم را در پی داشته باشد اما در مقابل بحث تامین منابع و بارمالی هنگفتش را پیش کشید و آنقدر جدی شد که رئیس مجلس پیشین در روزهای آخر آذرماه ۱۴۰۲، خواستار توضیح کتبی و شفاف دولت برای تامین محل منابع مالی اجرای همسان‌سازی شد و شرط پذیرش آن را تخصیص ۵۰ همت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ عنوان کرد؛ شرطی که در نهایت رئیس سازمان برنامه آن را پذیرفت.

اینگونه شد که دولت با اصلاح لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، منابع همسان سازی حقوق بازنشستگان از محل افزایش مالیات بر ارزش افزوده به میزان یک واحد درصد در سال جاری را در نظر گرفت تا منبع دراَمدی ثابت باشد. هرچند این موضوع باعث شد صندوقهای بازنشستگی دولتی آسوده بگیرند اما صندوقی همچون تامین‌اجتماعی که به صورت سه‌جانبه‌گرایی اداره می‌شود برای تامین منابع دل‌ آشوب شد و اختلاف نظرهایی ایجاد شد مبنی بر اینکه چگونه است افزایش حقوق با خیالی آسوده باید نصیب بازنشستگان صندوق‌های دولتی شود؟! لذا نمایندگان با تصویب بندی به منظور پرداخت بدهی‌های دولت به صندوق تامین‌اجتماعی (۱۳۰ همت)، آن را راهی برای تامین منابع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی اعلام کردند.

اوخر اسفند سال گذشته بود که مجمع تشخیص مصلحت نظام تکلیف دولت به تأدیه بدهی قطعی حسابرسی‌شده به سازمان تامین اجتماعی را برای متناسب‌سازی حقوق و حفظ قدرت خرید بازنشستگان تامین اجتماعی به مبلغ ۱۳۰ همت، تصویب کرد. مقرر شد این مبلغ به صورت نقدی یا از طریق روش‌های تهاتر، با رعایت اصل پنجاه و سوم (۵۳) قانون اساسی، به صورت واگذاری سهام شرکت‌های بورسی و غیربورسی سودده و همچنین تهاتر میعانات گازی و نفتی، خوراک و انرژی واحدهای تولیدی متعلق به سازمان تأمین اجتماعی و شرکت‌های تابعه و نیز از طریق واگذاری اوراق بهادار اسلامی(رایج بازار پول و سرمایه) منتشر شده توسط دولت، اعطای ضمانت‌نامه‌های دولتی و امتیازات مورد توافق و واگذاری طرح‌های دارای توجیه اقتصادی، با درصد پیشرفت بالا و سایر موارد قابل‌واگذاری، تامین شود.

بدین ترتیب تنها «زمان» اجرای همسان‌سازی به عنوان مسئله موجود باقی ماند که محمد محمدی، معاون فنی و امور بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی در خصوص آن، گفت: این امر منوط به تدوین و ابلاغ آیین‌نامه‌های مربوطه است اما عملیاتی شدن آن مطابق قانون برنامه هفتم توسعه، از اول فروردین‌ماه سال ۱۴۰۳ است.

اما رضا فیضی نژاد معاون فنی و امور بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری لازمه اجرای متناسب‌سازی حقوق‌ بازنشستگان، به‌خصوص ماده ۲۹ قانون برنامه را «تهیه آیین‌نامه و تعیین ساز و کار اجرایی آن توسط سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه» و ابلاغ آن به صندوق بازنشستگی کشوری دانست.

به گفته وی، تهیه و تدوین پیش نویس آیین نامه مربوط به اجرای متناسب سازی در برنامه هفتم توسعه، با محوریت سازمان اداری استخدامی و مشارکت سایر دستگاه‌های مرتبط در مرحله ویرایش نهایی است.

معاون فنی و امور بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری یادآور شد: پس از ابلاغ آیین نامه و دستورالعمل اجرایی مربوطه به صندوق بازنشستگی کشوری، متناسب سازی حقوق بازنشستگان صندوق از تاریخ اجرای مقرر در قانون، اعمال و احکام مربوطه نیز صادر خواهد شد.

فیضی نژاد پیش از این بودجه مورد نیاز برای اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان، در سال اول را ۴۸ هزار میلیارد تومان اعلام کرده و گفته بود: برای اعمال متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و اعمال ۴۰ درصد شاغل همتراز در حقوق بازنشستگان طی سال اول به ۴۸ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است. به عبارتی در سال ۱۴۰۳ علاوه بر بودجه جاری، فقط برای اجرای متناسب‌سازی به ۴۸ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است که در مجموع پنج سال (برنامه هفتم توسعه)، مبلغی معادل بیش از ۷۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار را شامل می‌شود.

میزان ۹۰ درصد حقوق شاغل همتراز به گونه‌ای است که در سال اول ۴۰ درصد، در سال دوم ۷۰ درصد و در سال سوم برنامه ۱۰۰ درصد این ۹۰ درصد پرداخت خواهد شد.

اخباراقتصاد
بازنشستگانپربازدید
 

37 دیدگاه. Leave new

 • ناشناس
  29/04/2024 21:16

  واقعا راسته من که باور نمی کنم

  پاسخ
  • ناشناس
   01/05/2024 20:01

   اطلاعات قبلی و جدید را از هم تفکیک کنید چون وقت زیادی میگیرد و از حوصله خواندن خارج می شود

   پاسخ
 • ناشناس
  30/04/2024 01:23

  اگه راست باشه دولت برای اولین بار یه مقدار این قشر زحمتکش را از بدبختی و خجالت کشیدن پیش خانواده این بیچاره ها نجات داده

  پاسخ
 • مش علی
  30/04/2024 02:54

  خواهشا به وضعیت حقوقی ما بازنشستگان تامین اجتماعی سروسامان دهید.وضعیت ما بزرگان با این همه فرزند ونوه وکرایه وبیماری و…دچار اختلال شده.درصد حقوق اولا پلکانی و ثانیا با تورم فعلی مطابقت داشته باشد.حقوق من با ۱۰ میلیون به خدا قسم به ۵ روز نمی رسه!!!!! حالا خودتان قضاوت کنید من با ۳ نوه و….چقدر باید بگیرم.ما زیر خط فقر کامل هستیم.کمکمان کنید.تشکر.

  پاسخ
  • نصرت آخوندی
   30/04/2024 13:14

   یعنی هر دندان ۶۵۰۰۰۰۰هزار تومان است؟
   حقوق ما تازه شده ۱۱ ملیون . پسرم ۴۳ ساله هست و بخاطر مشکل بیماری شیزوفرنی حاد که قادر به کار کردن نیست؟
   وپسر دیگرم با وجود لیسانس بیکار هست
   ۴ نفر با این حقوق ومشکل درمانی که خودم وهمسرم وپسرم داریم ؟ چطور میتوانیم از خدمات دندان پزشکی با این مبلغ حقوق بر بیاییم

   پاسخ
 • ناشناس
  30/04/2024 09:01

  کشوری که خاکش طلا است متاسفانه بازنشسته باید بهترین زندگی را داشته باشد ولی کی وچه وقت وقتی از این دینا سفر کرد افسوس

  پاسخ
 • بردیا شریفی بازنشسته ۸۰ ماه نیروهای مسلح
  30/04/2024 09:07

  سلام خدایی ما رو کشتید بک مرتبه اعلام کنید که فلان برج اضافه میشه ما خیالمان راحت شه

  پاسخ
 • علیزاده
  30/04/2024 09:29

  سلام مابازنشستگان سنوات گذشته نه درزمان اشتغال حقوق کافی داشتیم ونه درزمان بازنشستگی اکنون حقوق ماباشاغلین خیلی کمتراست درحدودنصف انهااخیراهم برای شاغلین دومیلیون برای روزمعلم درنظرگرفتن آیابازنشستگان هزینه ندارند سی سال ازبهترین دوران زندگی رابرای چه صرف کردیم چرامافراموش شدیم الان هم برای همسان سازی هزاربهانه میارن متاسفانه مرگ تدریجی

  پاسخ
 • ناشناس
  30/04/2024 09:58

  چرا دروغ به مردم میگویید کجا گفته ۴۰درصد

  پاسخ
 • ناشناس
  30/04/2024 13:02

  الکی میگه

  پاسخ
  • ناشناس
   01/05/2024 08:10

   😂😂😂

   پاسخ
   • سلام جانبازم بازنشته ۲۰ مبلون پاداش اخر سال به من ندادن جانباز ۲۵ درصد چبه ها ورزمند سال ۹۷ به گی بگوم با مشلات فروان به گدام مسولان جواب من را میدهبد ۳۰ سال کار وزجمت بگشد هچه البگودرز لرستان علی سرلگ

    پاسخ
 • حسین
  30/04/2024 13:13

  هنوز خبری نیست لطفا بازنشستگان به حالشان بزارید در ضمن خسته نباشید۶

  پاسخ
 • کارگر بازنشسته
  30/04/2024 13:22

  همسانسازی وقتی در مرحله ی اجرا هم نیست .چطور با آب و تاب می نویسید ۴۰ درصد اضافه شده.

  پاسخ
  • مهدی
   30/04/2024 20:00

   با سلام نسبت به حقوق باز نشستگان تجدید نظر کنید به خدا حقوق ده میلیونی با داشتن این خرج سر سام اور و داشتن دو نوه به نظر شما عادلانه است حداقل حقوق‌ها رو همسان سازی کنید یا سی درصد زیاد کنید.

   پاسخ
   • ناشناس
    01/05/2024 18:58

    ازنوشته تان چیزی نفهمیدم !…
    انشاء نویسی کردید همین !…

    پاسخ
 • سیدکمال
  30/04/2024 16:59

  سلام خدایی چرا این بازنشستگان را به حال خود رها نمیکنید دولت بفکرشون نیست شما هم نمک به زخم دلشون میزنید کارگر یا هر کارمندی زمان اشتغال بخاطر مخارج زندگیش خودشو از همه خوشیا و راحتی محروم کرد الان که بازنشسته شده باید اونچه را نتونسته داشته باشه بهش بدهند که نمیدهند شما هم زجرش میدید دروغ تحویل این بنده خداها نکنید قربونی اهداف خودتون نکنید

  پاسخ
 • بازنشسته لعنتی مستاجر
  30/04/2024 18:15

  بزک نمیر بهار میاد. کمپزه با خبار مباد…از ما که گذشت وای به حال آیندگان جوان باحقوق پایه ۷ میلیونی…شما اکر ماهی ۷۰ میلیون وهم در آمد داسته باشی ۲۵ میلیون رو بخوری و۲۵ میلیون پس انداز داشته باشی میشه سالی ۳۰۰ میلیون پس انداز …واگر دبکه به هیچ وجه خونه گرون نشه بعد ۱۵ تا ۲۰ سال میتونی به خ نه ۸۰ متری حاشیه شهرها با قبمت ۴ تا۵ میلیاردی بخری حالا حساب کن یه جوون میخواد ب ه سر کار دولتی نهایتا ۹ میلیون دریافتی داشته باشه باید چه کنه خخخخخ. بیستر شبیه جوکه تا زندگی

  پاسخ
 • مهدی
  30/04/2024 19:59

  با سلام نسبت به حقوق باز نشستگان تجدید نظر کنید به خدا حقوق ده میلیونی با داشتن این خرج سر سام اور و داشتن دو نوه به نظر شما عادلانه است حداقل حقوق‌ها رو همسان سازی کنید یا سی درصد زیاد کنید.

  پاسخ
  • بازنسشته خشک نشده
   01/05/2024 00:01

   پاداش بازنشستگی رو با وقتش پرداخت کنن تا ارزش ریالیشو از دست نداده بقیه پیشکش!!

   پاسخ
 • شاهین
  30/04/2024 20:29

  بابا تا اولیت حقوق را دریافت نکنیم هیچ کس خبر نداره چقدر حقوق اضافه میشه

  پاسخ
 • ناشناس
  30/04/2024 21:20

  هر روز بحث همسان سازی و هر روز تکرار این خبر !!!!

  پاسخ
 • هادی بهاروند
  01/05/2024 00:26

  سلام لطفا فرمول جدول همسان سازی با شاغلین هم‌تراز را بزنید

  پاسخ
 • حسین
  01/05/2024 06:43

  سلام عدالت اجرا نشد بایدحقوقی که از بازنشسته ضایع شده به او برگردانیید

  پاسخ
  • کاووس خواجه ای
   03/05/2024 19:02

   خوب اول اجرا کنید بعد خبر بدید چقدر رو اعصاب ما بازنشسته های فلک زده راه می روبد

   پاسخ
 • رضا شوتی
  01/05/2024 08:58

  سلام تمام این خبرهاهمش حرف است بایدحکم صادرشودتاباورش کنیدچندین سال سرمان کلاه می زارند انهم ازنوع پهلویش.علابرکتیلا

  پاسخ
 • مهندس پرویز
  01/05/2024 19:54

  اگر ۴۰ درصد افزایش هست چرا در احکام بازنشستگان کشوری اعمال نشده است برو سایت صبا هیچ حکم جدید نیست چرا این همه شانتاژ پخش می کنید جی بدست گرفته اید

  پاسخ
 • ناشناس
  01/05/2024 21:44

  حداقل ماه اول رو پرداخت کنید،بعد اینقدر تو بوق وکرنا بگذارید و اعلام کنید!!!!
  هنوز هیچکاری نکردید،ریالی اضافه نکردید،هی بگین،هی بگین…
  حال آدم بهم میخوره…

  پاسخ
 • ناشناس
  01/05/2024 21:45

  حداقل ماه اول رو پرداخت کنید،بعد اینقدر تو بوق وکرنا بگذارید و اعلام کنید!!!!
  هنوز هیچکاری نکردید،ریالی اضافه نکردید،هی بگین،هی بگین…
  حال آدم بهم میخوره…

  پاسخ
 • فرید
  02/05/2024 21:13

  همسانسازی هم بشه باتوجه تورم شدید باز مشکل حل نمیشه هم شاغل وبازنشسته درگیر مشکلات مالی هستند دولت ومجلس فکری به حال تورم بکنند که مردم گرفتار شدند

  پاسخ
 • ناشناس
  04/05/2024 18:27

  مسخره بازی رو تموم کنین

  پاسخ
 • بازنشسته تأمین اجتماعی
  05/05/2024 13:53

  این افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی فقط برای آنهایی خوب شد که ماهیانه ۱۸ میلیون تومان میگیره حالا هم ۶الی ۷ میلیون تومان اومده روی حقوقش و الا برای من که ۳۰ سال سابقه کار بیمه پردازی دارم و امروز ۸ میلیون تومان میگیرم اصلا بدرد نمی خورد بخاطر این است که عدالت اسلامی وجود ندارد

  پاسخ
 • بازنشسته تأمین اجتماعی
  05/05/2024 13:54

  این افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی فقط برای آنهایی خوب شد که ماهیانه ۱۸ میلیون تومان میگیره حالا هم ۶الی ۷ میلیون تومان اومده روی حقوقش و الا برای من که ۳۰ سال سابقه کار بیمه پردازی دارم و امروز ۸ میلیون تومان میگیرم اصلا بدرد نمی خورد بخاطر این است که عدالت اسلامی وجود ندارد

  پاسخ
 • اصفهانی
  05/05/2024 15:38

  اَی.

  پاسخ
 • ناشناس
  05/05/2024 18:23

  باسلام ۳.۲.۱ همسان سازی خودتو به ما نشون بده .ای بابا نشد که

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید