نوشیدنی انرژی‌زا یا تنقلات انرژی‌بخش سنتی خودمان؛ کدام انتخاب بهتری است؟

بدون دیدگاه
 

خرید نوشیدنی انرژی زا گزینه خوبی برای تأمین انرژی لازم برای فعالیت‌های فیزیکی و ذهنی است. اما آیا نوشابه‌های انرژی‌زا واقعا اثرگذارند؟‌ نام‌ها و برندهای بسیار مشهوری در دنیا اقدام به تولید نوشابه‌های انرژی‌زا می‌کنند. شهرت آنها قاره‌ها را پیموده و در سراسر دنیا طرف‌داران سینه‌چاکی دارند. واقعیت این است که نوشابه‌های مذکور می‌توانند انرژی بدن را افزایش دهند، اما مفید هم هستند؟ مصرفشان ضرر ندارد؟ تفاوت میان آنها و تنقلات سنتی در افزایش انرژی‌مان چیست؟ در ادامه درباره تمام اینها برایتان خواهیم گفت.

نوشیدنی‌ انرژی‌زا چیست؟

نوشابه‌های انرژی‌زا محصولاتی هستند که در ترکیباتشان موادی برای بهبود عملکرد مغز و افزایش انرژی وجود دارد. در بیشتر این محصولات یا شاید بهتر باشد که بگوییم در تمام آنها از کافئین استفاده می‌شود.

وجود این ماده در نوشیدنی‌های انرژی‌زا مغز را برای عملکرد بهتر و فعال‌ترشدن تحریک می‌کند. نتیجه تحریک هم چیزی نیست جز هوشیاری بیشتر و افزایش تمرکز. البته مقدار کافئین موجود در هر نوشیدنی با دیگری متفاوت است.

در این نوشابه‌ها طیف وسیعی از ترکیبات دیگر هم وجود دارد مانند:

 • شکر؛
 • ویتامین‌های B؛
 • مشتقات اسیدهای آمینه؛
 • عصاره‌های گیاهی مختلف.

شکر

معمولا شکر منبع اصلی کالری در نوشیدنی‌های انرژی زا است. برخی از این محصولات هم حاوی قند نیستند و کربوهیدرات اندکی در فرمول ساختشان در نظر گرفته شده است.

ویتامین‌های گروه B

ویتامین‌های خانواده B نقش مهمی در تبدیل غذای مصرفی به انرژی دارند. در نوشابه‌های انرژی‌زا از این ویتامین‌ها هم به‌وفور استفاده می‌شود.

مشتقات اسید آمینه

مثلا تورین و ال-کارنیتین از مشتقات اسیدهای آمینه هستند. هر دو به‌طور طبیعی در بدن تولید می‌شوند و در فرایندهای بیولوژیکی نقش مهمی دارند.

عصاره‌های گیاهی

از عصاره گیاهانی مانند جنسینگ هم در ترکیب نوشابه‌های انرژی‌زا استفاده می‌شود. این ترکیبات گیاهی می‌توانند به افزایش انرژی بدن کمک شایانی کنند.

نوشابه انرژی‌زا عملکرد مغز را بهبود می‌دهد؟

طبق پژوهش‌های مختلف، نوشابه‌های انرژی‌زا واقعا در بهبود عملکرد مغز و سطح هوشیاری نقش دارند و مصرف آنها می‌تواند باعث چنین مواردی شود:

 • بهبود حافظه؛
 • افزایش تمرکز ذهنی؛
 • کاهش خستگی ذهن و مغز؛
 • کم‌کردن زمان واکنش و افزایش سرعت انتقال.

از مزایای دیگر مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا باید به خاصیت رفع خستگی اشاره کنیم. تحقیقات ثابت کرده‌اند که نوشیدن این نوشابه‌ها باعث عملکرد بهتر در رانندگی می‌شود و بی‌خوابی را کم می‌کند.

نوشابه‌های انرژی‌زا یا تنقلات سنتی؟

برای تأمین انرژی بدن می‌توانید از مواد غذایی طبیعی مختلف هم استفاده کنید. تنقلات سنتی و طبیعی بی‌خطرند و سبب هوشیاری بیشتر شما می‌شوند. انتخابتان کدام است؟ نوشابه یا تنقلات طبیعی؟

برخی مواد غذایی در افزایش انرژی بدن و تحریک مغز برای عملکرد بهتر نقش دارند، از جمله:

 • موز؛
 • آووکادو؛
 • سیب؛
 • توت‌فرنگی؛
 • پرتقال؛
 • ماهی‌های چرب؛
 • ماست؛
 • تخم‌مرغ؛
 • شکلات تلخ؛
 • غلات کامل؛
 • سبزیجات با برگ‌های تیره.

تمام غذاها به انسان انرژی می‌دهند، اما نحوه تأثیر آنها بر بدن متفاوت است. قندها و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده که در نوشابه‌های انرژی‌زا هم هستند، باعث تقویت سریع ذهن و بدن می‌شوند. مصرف تنقلات سنتی مانند غلات، حبوبات و غذاهای کامل هم انرژی بدن را افزایش می‌دهد، اما پایدارتر و بادوام‌تر. بدن خود را به مصرف خوراکی‌های سالم عادت بدهید و انرژی آن را با مصرف به‌موقع غذاهای مفید و ورزش‌کردن زیاد نگه دارید.

خرید نوشابه انرژی‌زا؛ بخریم یا نخریم؟

نوشابه‌های انرژی‌زا واقعا اثرگذارند و می‌توانند به تحرک بیشتر بدن و البته عملکرد بهتر مغز کمک کنند. پس برای تأمین سریع انرژی سفارش نوشیدنی و انرژی زا بی‌راه نیست. بااین‌حال باید حواستان باشد و بدانید که بیشتر این محصولات حاوی قند بسیار زیادی هستند. مقدار زیاد قندهای مصنوعی برای بدن ضرر دارد.

اگر زیاد از نوشابه‌های انرژی‌زا استفاده کنید، چاق‌ می‌شوید و قندهای مصنوعی به بدنتان راه پیدا می‌کنند. چنین اتفاقی با بروز مشکلات و بیماری‌های مختلفی همراه می‌شود. مصرف کنترل‌شده و متعادل نوشابه‌های انرژی‌زا در برخی از شرایط و موقعیت‌های خاص ایده بدی نیست، اما در نوشیدن این نوشابه‌ها زیاده‌روی نکنید.

نکات احتیاطی در استفاده از نوشابه‌های انرژی‌زا

اگر مایل به مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا هستید، باید حواستان به مضرات احتمالی‌شان باشد. این نوشابه‌ها می‌توانند:

 • بر عملکرد قلب تأثیر بگذارند؛
 • بدن را کم‌آب کنند؛
 • باعث ایجاد تشویش شوند؛
 • احتمال ابتلا به چاقی و بیماری‌ها را افزایش دهند.

۱. اثر منفی روی عملکرد قلب

مصرف زیاد نوشابه‌های انرژی‌زا باعث به‌هم‌خوردن ریتم طبیعی قلب می‌شود. تپش قلب و برهم‌خوردن تعادل عملکرد آن از عواقب نوشیدن زیاد نوشابه‌های انرژی‌زاست. برای اینکه بدنتان را سالم نگه دارید و پرانرژی، از محصولات طبیعی استفاده کنید. به‌عبارت بهتر، زیاد سراغ مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا نروید.

۲. کم‌آب‌شدن بدن

در ترکیب نوشیدنی‌های انرژی‌زا قند زیادی وجود دارد. این محصولات حاوی آب اندکی هستند و نوشیدنشان باعث می‌شود که بدن کم‌آب شود. اگر نوشابه انرژی‌زا مصرف می‌کنید، باید حواستان به نوشیدن آب هم باشد و نگذارید بدنتان خشک و کم‌آب شود.

۳. ایجاد حس تشویش

مصرف زیاد نوشابه‌های انرژی‌زا با به‌هم‌خوردن الگوی انرژی معمولی بدن همراه است. انرژی ایجادشده در بدن با نوشیدن چنین محصولاتی ممکن است با بروز استرس و تشویش همراه باشد. این در حالی است که اگر برای تأمین انرژی پایدار از مواد و خوراکی‌های طبیعی و سنتی بهره ببرید، بدنتان شاداب‌تر هم می‌شود.

۴. افزایش احتمال چاقی و دیابت

محتوای قند نوشابه‌های انرژی‌زا بسیار زیاد است. اگر مدام از این نوشیدنی‌ها استفاده کنید و بدن خود را به آن‌ عادت بدهید، احتمال چاق‌شدن زیاد می‌شود. چاقی و اضافه‌وزن و مبتلاشدن به دیابت برای کسانی که زیاد از این محصولات استفاده می‌کنند، اصلا دور از ذهن و عجیب نخواهد بود. پس نگذارید که عادت‌کردن به مصرف این نوشیدنی‌ها باعث بروز مشکلات جسمانی مزمن در شما شود. دست‌وپنجه نرم‌کردن با بیماری دیابت نوع دوم کار ساده‌ای نیست.

نوشابه انرژی‌زا از کجا بخریم

برای خرید نوشابه‌های انرژی‌زا علاوه بر سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد خوراکی، می‌توانید به اپلیکیشن‌های معتبر مراجعه کنید. در خرید اینترنتی به فهرستی طولانی از محصولات متنوع دسترسی دارید و آزادی عملتان بیشتر است. بنابراین برای داشتن تجربه خرید راحت‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر، به‌ فکر سفارش آنلاین از سوپرمارکت باشید.

با سفارش اینترنتی امکان مرور قیمت‌ها و ویژگی‌های محصولات مختلف را خواهید داشت. چنین خریدی آگاهانه‌تر و بهینه‌تر خواهد بود. نظرات کاربران دیگر درباره خرید محصولات از فروشگاه‌های متنوع در اپلیکیشن‌ها هم ثبت می‌شود و با مرور نظراتشان می‌توانید دریابید که کدام محصول بهتر است و عملکرد کدام سوپرمارکت و هایپرمارکت در فرایند ارسال بهتر بوده است.

در آخر

همیشه حواستان به خوراکی‌هایی باشد که به رژیم غذایی خود وارد می‌کنید. برخی از محصولات و نوشیدنی‌ها فوایدی دارند، اما مصرف کنترل‌نشده آنها می‌تواند با بروز بیماری‌ها و مشکلات فراوان همراه باشد. نوشابه‌های انرژی‌زا هم منابع مناسبی برای تأمین یک‌باره انرژی و افزایش عملکرد مغزند، اما نباید در استفاده از آنها زیاده‌روی کنید. ترکیبات قند مصنوعی و نگهدارنده‌های موجود در چنین محصولاتی باعث بروز مشکلاتی در بدن می‌شوند و در بلندمدت آسیب‌هایی جدی به سلامت بدن وارد می‌کنند. در مقابل، مصرف مواد و خوراکی‌های طبیعی انرژی‌زا مانند موز ضرری ندارد. با مصرف این خوراکی‌های انرژی‌زا می‌توانید خود را سالم و پرانرژی نگه دارید.

انتهای رپورتاژ آگهی/

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خودتان رو کاهش بدید، دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

سلامتکسب و کار
رپورتاژ
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید