حسن ریوندی، معین را با خاک یکسان کرد ! / کمدین تلویزیون آبرو برای خواننده لس آنجلسی نگذاشت

بدون دیدگاه
 

حسن ریوندی، معین را با خاک یکسان کرد ! / کمدین تلویزیون آبرو برای خواننده لس آنجلسی نگذاشت

حسن ریوندی استندآپ کمدین و مجری ایرانی از بازگشت معین به ایران طنز ساخت.

حسن ریوندی یکم فروردین ۱۳۵۵ در سبزوار زاده شد. وی فارغ‌التحصیل رشته تربیت بدنی از دانشگاه حکیم سبزواری است، شغل اصلی او دبیری است. ریوندی بعد از طی دوران خدمت سربازی، حرفهٔ صدا سازی و اجرا را به صورت جدی ادامه داد. وی سلفژ را زیر نظر محمد نوری آموخته‌است.

در ماه‌های اخیر موضوع بازگشت معین به ایران از سوی وزیر ارشاد و برخی مسئولان وزارت امور خارجه مطرح شده است.

پیش از این هم رییس قوه قضاییه تاکید کرده بود که هیچ فردی ممنوع الورود نیست.

چندی قبل کبری آسوپار، فعال رسانه‌ای اصولگرا، در گفت‌وگویی گفت: درباره‌ی خوانندگانی که خارج از کشورند و علاقه دارند به ایران برگردند می‌توانیم در همان چارچوب مشخصی که در ایران خواننده‌ها فعالیت می‌کنند برای افرادی که از خارج از کشور می‌خواهند برگردند هم زمینه را فراهم کنیم که بتوانند برگردند و در اینجا فعالیت کنند.

وزیر ارشاد هم در ماه‌های اخیر چند بار گفته که نصرالله معین می‌تواند به ایران برگردد؛ در حالی که بسیاری از هنرمندان داخل کشور به نوع مواجهه‌ی دستگاه‌های دولتی انتقادهایی دارند. برخی می‌گویند که این موضع رسانه‌ای وزیر برای پر کردن ضعف‌های دولت در تعامل با هنرمندان در این سالهاست و به بازگشت معین نمی‌انجامد و حتی در صورت وقوع، چیزی شبیه به سرنوشت حبیب در دولت احمدی‌نژاد در انتظار اوست.

حالا خبری عجیب درباره‌ی رفت و آمدهای معین به ایران در گذشته شنیده شده است.

یک منبع آگاه گفت: معین چند بار به ایران آمده است که یک مورد آن برای مراسم درگذشت مادرش بود. البته این رفت و آمدها در سکوت کامل خبری انجام شده است.

او با بیان اینکه ممکن است برای چهره‌های دیگری هم چنین وضعیتی رخ داده باشد، گفت: چند سال قبل هم ابی از نمایندگی ایران در آمریکا درخواست شناسنامه‌ی ایرانی کرده بود.

در سال‌های گذشته نیز با خواننده‌هایی که خارج از ایران فعالیت می‌کردند و موسوم به «خوانندگان لس‌آنجلسی» بودند، از این دست مواجهه‌ها دیده می‌شد، اما هریک با سرنوشت و رویکردی متفاوت روبرو شدند.

حبیب از جمله خوانندگانی بود که به ایران بازگشت، اما تا پایان عمر اجازه‌ی فعالیت جدی، چون گذاشتن کنسرت را نیافت.

از سوی دیگر، اما فریدون آسرایی هم که پیش از بازگشت به ایران از همین دست خوانندگان بود، در ایران به فعالیت‌هایی جدی‌تر پرداخت، آلبوم‌های گوناگونی منتشر کرد و کنسرت‌هایی برگزار کرد و حتی در شویی تلویزیونی برای سنجش خوانندگی شرکت‌کنندگان بعنوان داور حضور داشت. همچنین به کرات در برخی برنامه‌های عیدانه‌ی صداوسیما نیز در سال‌های گذشته بعنوان خواننده‌ی میهمان حضور داشت.

با تمام این اوصاف مشخص نیست که معین یا بهروز وثوقی یا دیگرانی که امروز نامشان در میان است در صورت حضور در ایران با کدامیک از این دوگونه‌ی برخورد مواجه خواهند شد.

زمان بازگشت معین به ایران لو رفت / معین بعد از دوم فروردین به ایران می‌آید؟

مسئله بازگشت نصرت الله معین خواننده نجف آبادی موسیقی پاپ به ایران از بیستم دی ماه امسال، در کانون توجهات قرار گرفت.

آن هم با صحبت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که پس از جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره بازگشت نصرالله معین نجف‌آبادی، گفت: «حضور ایشان در ایران هیچ مشکلی ندارد و طبق قوانین انجام می‌شود. هر کاری درباره هر فردی انجام شود، طبق قانون انجام می‌شود. اجازه فعالیت قدم بعدی است اما حضورشان در ایران هیچ مشکلی ندارد.»

اخیرا اسماعیلی در پاسخ به پرسش درباره مباحث مربوط به بازگشت نصرالله معین نجف‌آبادی _ خواننده و برخی دیگر از چهره‌های هنری به کشور، گفت: «آقای رئیس جمهور در اولین نشست خبری خود یکی از مهم‌ترین سرفصل‌های برنامه‌هایشان را رفت‌وآمد آسان‌تر و جذب راحت ایرانیانِ خارج از کشور اعلام کردند. فکر می‌کنم یکی از نگرانی‌های مخالفین انقلاب اسلامی همین رویکرد است، ما در مورد ایرانیان خارج از کشور هیچ ممنوع‌الورودی به کشور نداریم و همه ایرانیان می‌توانند بیایند و فعالیت کنند.»

اسماعیلی با تاکید بر اینکه سیاست دولت رفت‌وآمد آسان هنرمندان به کشور است، گفت: «ممکن است هنرمندی داشته باشیم که در مقطعی دچار اشتباه شده باشد، حتی بسیاری از هنرمندان عزیزی که اکنون به نیکی از آنها یاد می‌کنیم بازیگران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بودند و کاری را انجام دادند که با نظام ارزشی انقلاب فاصله داشته است، اما اکنون در حال فعالیت هستند.»

اسماعیلی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی فضای بازگشت ایرانیان خارج از کشور را ترسیم می‌کند، بیان کرد: «هر عزیزی که بخواهد در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت کند، منعی برای کارش وجود ندارد چنانچه در مدت اخیر هم از این موارد وجود داشتند. اوایل دوره وزارت بنده، هنرمندی بود که می‌گفت ۴۰ سال است که اجرا نداشته ولی ما مجوز کار برای ایشان صادر کردیم و تئاتر بازی کرد و اکنون هم مجوزهای دیگر گرفته است. همین هنرمند حتی ویدیویی برای تقدیر از آقای رئیس جمهور آماده کرده بودند که آن را منتشر نکردیم.»

او در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا نصرالله معین نجف‌آبادی پس از بازگشت به ایران مجوز برگزاری کنسرت خواهد گرفت یا خیر؟، گفت: «این نکته را تاکید می‌کنم که روز اول هم موضوع فقط درمورد شخص ایشان نبود، بلکه رویه دولت را تشریح کردم. ایران خانه‌ هر فرد ایرانیِ خارج از کشور مثل خوانندگان،‌ هنرمندان،‌ بازیگران و… است. هر فردی که بخواهد می‌تواند به ایران بازگردد و فعالیت او نیز تابع همان قوانین عمومی است که هر هنرمندی در داخل با آن مواجه است.»

معین و معمای ۲۸ سال حبس
البته دو روز بعد از اظهار نظر وزیر برای بازگشت معین، حسن شماعی زاده خوننده قدیمی که از ابتدای انقلاب به خارج کشور مهاجرت کرده، می‌گوید نصرالله معین درباره‌ی اظهارات وزیر ارشاد درباره‌ی امکان بازگشت او گفته است: اگر برگردم باید ۲۸ سال بروم زندان!

آقای شماعی زاده در توییتر نوشت: امشب دوست و همکار نازنینم معین به من تلفون کرد، ضمن گفتگو صحبت ما کشیده شد راجع به دعوتش به ایران. گفت بله چنین صحبت‌هایی شده ولی از طرف مقامی گفته شده که طبق این ماده و فلان ماده باید ٢٨ سال بروم زندان.

شماعی زاده همچنین نوشت: یک حقوق‌دان می‌گوید گر چه [برای] ورود معین به ایران مانعی وجود ندارد اما طبق ماده ۵٠٠ / ۵١٠ / ۶١٠/۶٣٩/ ٧۵۶ قانون جمهوری اسلامی باید آقای معین ٢٨ سال به زندان برود.

معین دوست دارد به ایران بازگردد
همین یک جمله باعث شده تا امروز از وزیر و مدیران هنری و رسانه‌ها و مردم گرفته تا خود معین درباره آن حرف بزنند.

حتی خود معین که این روزها از استانبول تا دوبی برای ایرانیان کنسرت می‌گذارد، اخیرا گفتگویی در صفحه رسمی اش منتشر کرده و درباره بیست وجه از زندگیش ازجمله بازگشت به ایران صحبت کرده است.

او گفته: «هر آهنگ جدیدی که ساخته می‌شود قبل از پخش در خودروی شخصی پخش می‌کنم و با خودرو، دوری می‌زنم تا ایرادات را بفهمم و اصلاح کنم.

من یک بار حوالی ۶ صبح بیدار می‌شوم و بعد دوباره چرتی میزنم و حوالی ۹ بیدار می‌شوم و کنار صبحانه، اخبار ایران را مرور می‌کنم که ببینم در کشورم چه خبر است. صبحانه نان و پنیر و چای، می‌خورم چون کاملا ایرانی هستم. در روز بارها چای ایرانی می‌خورم و چندان اهل قهوه نیستم.

باقالی پلو با مرغ و سبزی پلو با ماهی و آبگوشت غذاهای مورد علاقه من هستند؛ باز هم غذاهای ایرانی. سرگرمی اصلی من دورهمی‌های فامیلی و گپ و گفت ایرانی است‌.

فیلم‌های کهکشانی و بین ستاره‌ای و فضایی را دوست دارم که پر از تخیل هستند. عاشق ستاره‌ها هستم. اگر خواننده نمی‌شدم می‌رفتم دنبال فیزیک و نجوم و ستاره شناسی و ناسا. سال ۱۳۶۰ از ایران رفتم به اسپانیا و بعد از آن نتوانستم به ایران برگردم و چه خوب می‌شود که همه مهاجران بتوانند به وطن بازگردند.

مهم‌ترین شایعه‌ای که برایم ساختند، رفتنم به ایران بود که هیچ گاه محقق نشد و ای کاش واقعیت داشت و می‌توانستم به ایران بروم. وقتی سه سالم بود ناراحتی چشم پیدا کردم و با اینکه جراحی کردم ولی حساسیت به نور باقی ماند و برای همین اغلب عینک آفتابی می‌زنم.

من زمانی که در اصفهان می‌خواندم هم ریش داشتم چون به چهره‌ام می‌آید و اخیرا هم گاهی ریش می‌گذارم که مسئله‌ای شخصی است و ربطی ندارد به اینکه به ایران بروم یا نه! مگر در ایران، همه ریش دارند؟ یا مگر در آمریکا همه بی ریش هستند.

اخباربازیگران و هنرمندانچند رسانه‌ای
پربازدید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید