آیا ترک منزل شوهر توسط زن، مجازات دارد؟

بدون دیدگاه
 

ترک منزل شوهر توسط زن بدون اجازه مجازات دارد ، راههای اثبات ترک خانه بدون اجازه را اینجا بخوانید.

اگر زنی بدون اذن و اطلاع همسرش خانه را ترک کند ، مشمول مجازات ترک منزل بدون اجازه همسر خواهد شد اما باید بدانید که ترک منزل شوهر بدون اجازه او مجازات کیفری ندارد.
زمانی که زن و مردی بر اساس قانون و شرع به عقد یکدیگر در می آیند ، حق و حقوقی نسبت به همدیگر دارند که اگر طرف مقابل آن را رعایت نکند، همسرش می تواند از او شکایت کند. اجازه ترک منزل نیز یکی از این موارد است.
بر اساس قانون زن بعد از عقد بدون اذن و اجازه همسرش نباید خانه را ترک کند و در قبال این مراعات البته باید نفقه دریافت کند، در صورتی که مرد نفقه مورد توافق همسرش را پرداخت نکند اینبار زن می تواند نسبت به حق خود شکایتی را مطرح کند.

اگر زن بدون اجازه شوهر خانه را ترک کند چه مجازاتی دارد

براساس ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی: زن باید در منزلی که شوهر تعیین می‌کند سکونت داشته باشد مگر آنکه اختیار تعیین مسکن به زن داده شده باشد؛ بنابراین ترک منزل بدون عذر موجه از سوی زن موجب ناشزه شدن او خواهد شد. موارد عذر موجه زن برای ترک منزل در ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی ذکر شده است.
براساس ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی: اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی و یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن می‌تواند مسکن جداگانه اختیار کند و در صورت ثبوت ضرر مزبور دادگاه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر عهده شوهر خواهد بود؛ لذا اگر زنی که اختیار تعیین منزل مشترک به او داده نشده و طبق ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی هیچ گونه ضرر بدنی یا شرافتی یا مالی نداشته باشد و بدون هیچ گونه علت موجهی منزل مشترک را ترک کرده باشد طبق قانون ناشزه محسوب شده و شوهر می‌تواند به دادگاه مراجعه کند و الزام به تمکین او را بخواهد.پیامدهای حقوقی و قانونی ترک منزل بدون عذر موجه و قانونی از قرار ذیل است:
در صورتی که زن بدون مانع مشروع و قانونی منزل مشترک را ترک کرده و تمکین نکند براساس ماده 1108 قانون مدنی مستحق دریافت نفقه نخواهد بود.

حکم زنی که بدون اجازه خانه شوهر را ترک کند چیست

اگر زنی خانه همسر را بدون اجازه ترک کند یا در امور زناشویی تمکین نکند شامل مجازاتهایی می شود که البته کیفری نیست .

از بین رفتن حق مطالبه نفقه

نفقه در صورتی به زن پرداخت می شود که از شوهر تمکین نماید و به همین دلیل در صورتی که ترک خانه از سمت زن به کمک از استشهادیه ترک منزل یا استشهادیه ترک انفاق اثبات شود، مرد دیگر موظف به پرداخت نفقه به زن نیست.

عدم صدور حکم تقسیم اموال

در صورتی که با استفاده از استشهادیه ترک منزل یا استشهادیه ترک انفاق اثبات شود زن منزل را ترک نموده است، شوهر می تواند اقدام به طلاق نماید. در این شرایط صدور حکم تقسیم اموال زوج، انجام نمی شود.

همچنین در صورتی که زن ترک منزل مشترک نماید مرد می تواند براساس دادخواست خود از دادگاه اجازه صدور ازدواج مجدد را بدهد. براساس ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ یکی از مواردی که مرد می‌تواند همسر دوم اختیار کند عدم تمکین همسر اول می‌باشد؛ بنابراین برای آن که مرد بتواند ازدواج مجدد کند باید به دادگاه رجوع و با اثبات عدم تمکین همسرش، از دادگاه اجازه ازدواج مجدد بگیرد.
در صورتی که زن ترک منزل نماید و دادخواست عدم تمکین مرد به اثبات برسد مرد می تواند براساس نشوز نسبت به طلاق اقدام نماید. البته در این صورت مهریه ساقط نمی شود.

چگونگی اثبات ترک منزل توسط زن

برای اینکه ثابت کنید همسرتان بدون اجازه شما خانه را ترک کرده است باید شاهد داشته باشید، بهتر است شاهد از کسانی باشند که با شما مراوده دارند، مثلا اگر شهود از اعضای خانواده شما مانند پدر و مادر باشند چندان معتبر نیست، همسایه ها و دوستان و … می توانند شهادت دهند که همسرتان خانه شما را ترک کرده است.

زن در چه صورت می تواند خانه شوهر را بدون اجازه ترک کند

لازم به ذکر است مواردی وجود دارد که به موجب آن ها زن می تواند از شوهر تمکین نکرده و با وجود عدم تمکین، مستحق نفقه باشد. این موارد عبارت اند از:
1- بیماری شوهر
2- بیماری و ناتوانی زن
3- احتراز از محرمات
4- انجام واجبات
5- خوف ضرر بدنی، مالی یا شرافتی
6- حق حبس زوجه

آیا ترک بدون اجازه منزل توسط زن مانع دریافت مهریه می شود

ترک منزل توسط زن مانع دریافت مهریه نمی شود و زن می تواند علی رغم ترک منزل مهریه خود را دیافت نمایید. توضیح آنکه مطابق ماده 1082 قانون مدنی به موجب عقد نکاح زن مالک مهریه شده و می تواند هر زمان که بخواهد آن را مطالبه نماید و هر نوع تصرفی را در آن بنماید. نشوز یا عدم تمکین زن تأثیری در حق مطالبه مهریه او نداشته و حتی اگر زن بدون دلیل موجه زندگی زناشویی را ترک نماید، می تواند مهریه خود را مطالبه کند.

اخبارجامعهسبک زندگی
پربازدید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید