فوری همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۱۴۰۳ | همسان سازی حقوق بازنشستگان اغاز شد

حقوق بازنشستگان
1 دیدگاه
 

همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۱۴۰۳ | همسان سازی حقوق بازنشستگان اغاز شد
همسان سازی حقوق بازنشستگان یکی از مهمترین سوالهایی است که ذهن تمامی افراد را به خودش درگیر کرده است ما در این خبر به سوالاتی که به همسان سازی حقوق بازنشستگان ارتباط دارد پاسخ داده ایم. همسان سازی حقوق بازنشستگان به شدت اهمیت دارد و برای اینکه با توجه به تورم ها افراد کمتر مشکلات اقتصادی میگیرند. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

داوود منظور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دیروز در یک نشست رسانه ای و در پاسخ به سئوال خبرنگاران در تشریح روند همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: مطابق قانون برنامه پنجساله هفتم توسعه که روزهای پایانی تصویب نهایی خود را سپری می کند، موظف به اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان هستیم تا ظرف ۳ سال آینده حقوق دریافتی بازنشستگان با هم رتبگان خودشان همسان شود، به صورتی که حقوقشان با فرد همتراز شاغل در رتبه خودشان، همسان خواهد شد.

وی افزود: مطابق مصوبه برنامه هفتم توسعه، امسال ۴۰ درصد و در دو سال بعد مجموعاً ۶۰درصد حقوق بازنشستگان با دستمزد دریافتی شاغلان همتراز خود، متناسب  سازی خواهد شد و در نهایت به ۹۰ درصد حقوق دریافتی شاغلان همتراز خواهد رسید.

منظور گفت: برای همسان سازی حقوق مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی کشوری و لشگری که حقوق آنها را دولت می پردازد، در قانون بودجه امسال منابع خوب و پایداری پیش بینی کرده ایم و قرار شد از محل افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده، ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی برای متناسب سازی حقوق این گروه از بازنشستگان تأمین شود.

وی گفت: البته تصویب مرحله دوم لایحه بودجه امسال به اردیبهشت کشیده شد ولی ظرف چند روز گذشته به تمامی دستگاه‌های اجرایی اعلام کردیم تا جداول متناسب  سازی‌ها را تهیه کنند. معاون رئیس جمهوری گفت: دستورالعمل محاسبه، اصلاح و پرداخت احکام متناسب سازی شده نیز در دست تدوین است و بزودی پرداخت ها آغاز می شود./برنا

داود منظور در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: همسان سازی بازنشستگان، هم یک حکم قانونی در برنامه هفتم داریم، که بر اساس این حکم بازنشستگان با افراد شاغل هم رتبه خودشان، به تدریج بتواند در طی سه سال بر طرف شود. در سال اول ۴۰ درصد و در سال دوم ۳۰ درصد و به همین ترتیب در سال سوم افزوده شود.

بخشی از بازنشستگان توسط صندوق های دولتی حقوقشان پرداخت می شود و بخشی هم توسط نهاد های غیر دولتی مثل صندوق تامین اجتماعی.

وی ادامه داد: در خصوص بخش دولتی ما به دنبال منابع پایدار بودیم بنابراین یک درصد به مالیات بر ارزش افزوده اضافه شد. ما هم اکنون به صندوق ها اعلام کردیم که احکام بازنشستگان را تنظیم کنند. اجرای این قانون از ابتدای سال خواهد بود و معوقات پرداخت خواهد شد.

منظور گفت: آن ها که ذیل صندوق تامین اجتماعی قرار میگیرند، سازمان تامین اجتماعی در نحوه صدور احکام و در راستای یکسان سازی حقوقشان اقدام می کند. همچنین دولت هم ۱۳۰ هزار میلیارد تومان از بدهی های قبلی خودش به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می کند تا کسری این سازمان برای یکسان سازی جبران شود.

منظور با اشاره به اینکه بودجه شامل دو قسمت کلی شامل بودجه عمومی و اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها میشود، گفت: دولت از کسری بودجه پنهان اجتناب کرده است، منابع واگذاری شرکتهای دولتی نصف شده و منابع حاصل از مواد سازی نیز پنجاه درصد کاهش یافت تا منابع موهومی در بودجه وارد نشود.

وی افزود، برآورد ما این است که با این رویکرد دچار کسری بودجه نخواهیم شد، رشد بودجه در سال جاری ۲۳درصد بوده اما در برخی سالها این رشد به بیش از ۵۰درصد رسیده است.معاون رییس جمهور گفت: عملکرد منابع هدفمندی یارانه بالغ بر ۹۰درصد بوده است. این منابع عمدتا از محل صادرات گاز و فرآورده های نفتی تامین خواهد شد و بر این اساس امسال نگرانی چندانی در این بخش نخواهیم داشت.

البته باید یاد آوریم کنم در جهت جلوگیری از قاچاق و مدیریت مصرف یک سامانه در مورد توزیع سوخت گازوییل ایجاد شده تا تخصیص سوخت بر اساس پیمایش انجام شود.۱۳ طرح غیر قیمتی در حوزه سوخت در شورای اقتصاد تصویب شده است. بازار بهینه سازی انرژی یکی از این مصوبات است که کمک میکند منابع مازاد انرژی آزاد و در اختیار حوزه صادرات جهت کمک به تامین حداکثری منابع هدفمندی یارانه ها قرارگیرد/رکنا

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره مصوبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان ابراز داشت: ما در شورای نگهبان چون این موضوع در برنامه هفتم آمده بود در این رابطه هیچ ابهام و اشکالی نداشتیم، اما لایحه برنامه هفتم بخاطر برخی موضوعات و مواد دیگر به مجمع ارسال شد که من شنیدم چهارشنبه گذشته مواردی رفع ایراد شده است اما مواردی هم هنوز باقی مانده است. اما در نهایت از زمانی که این قانون تایید و ابلاغ شود از ۱/۱ سال ۱۴۰۳ لازم‌الاجرا خواهد بود./شهرخبر

صدور احکام همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
منظور در مورد همسان سازی حقوق بازنشستگان افزود: حقوق یک بخشی از بازنشستگان توسط صندوق‌های دولتی و بخشی دیگر توسط صندوق‌های غیر دولتی پرداخت می‌شود. در قانون برنامه توسعه هفتم برای بخش‌های دولتی بودجه‌ای در نظر گرفتیم تا به صورت مداوم و بدون خلل حقوق پرداخت شود؛ به طوری که در سال اول ۴۰ درصد و در دو سال بعد هم ۶۰ درصد اجرایی شود که منابع آن در قانون بودجه امسال دیده شده است.

معاون رئیس جمهور افزود: در بودجه امسال یک درصد به مالیات بر ارزش افزوده اضافه کردیم تا از این محل ۵۰ هزار میلیارد تومان به حقوق بازنشستگان اختصاص پیدا کند.

منظور تاکید کرد: با ابلاغ قانون بودجه در حال تنظیم احکام حقوقی بازنشستگان هستیم و جلسات با صندوق‌های بازنشستگی شروع شده که در روز‌های آینده تکمیل خواهد شد. مقدمات اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان را انجام می‌دهند و از ابتدای سال اجرایی خواهد شد.

اخباراقتصاد
پربازدیدحقوق بازنشستگان
 

1 دیدگاه. Leave new

  • رحیم رحیملو
    02/06/2024 23:19

    با عرض سلام احتراما سر بازنشستگان تامین احتماعی بی کلاه ماند کاش صندوقها یکی شود

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید