رشد ۱۹۲ درصدی صادرات ایران به ترکیه در فصل بهار

رشد ۱۹۲ درصدی صادرات ایران به ترکیه در فصل بهار

رشد ۱۹۲ درصدی صادرات ایران به ترکیه در فصل بهار

سخنگوی گمرک گفت: صادرات کشورمان به ترکیه در بهار امسال با سه میلیون و 70هزار تن کالای ایرانی به ارزش یک میلیارد و 737 میلیون دلار با رشد 363 درصدی در وزن و 192درصدی در ارزش، نسبت به بهار سال قبل همراه بوده است.

 به گزارش ایلنا، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک در آستانه سفر رئیس جمهور ترکیه به تهران اظهار داشت: تجارت غیرنفتی  کشورمان با ترکیه در سال 1400شاهد جهش مناسبی بوده و این رشد در بهار امسال هم ادامه داشته است.

وی افزود: حدود 19میلیون و 500هزار تن کالا به ارزش 11.4میلیارد دلار، بین ایران و ترکیه در سال 1400تبادل شد که نسبت به سال 1399با رشد 73درصدی در وزن و 64درصدی در ارزش همراه بوده است، از این میزان کالای تبادل شده 15.7میلیون تن به ارزش 6.1میلیارد دلار از ایران به ترکیه صادر شد و 3.7میلیون تن کالا به ارزش 5.3میلیارد دلار هم از ترکیه به کشورمان وارد شده است که نسبت به مدت مشابه، 140درصد  صادرات به ترکیه و 20درصد واردات از این کشور به ایران افزایش داشته است.

وی با اشاره به جایگاه ترکیه در تجارت خارجی کشورمان گفت:همواره  ترکیه هم  در واردات و هم  در صادرات در بین چهار شریک اول ایران بوده و در سال 1400نیز 12درصد وزن و 11درصد ارزش کل تجارت کشورمان با دنیا مربوط به ترکیه بوده است.

لطیفی در خصوص تجارت غیرنفتی کشورمان با ترکیه در بهار امسال گفت: در سه ماهه اول امسال هم این روند رو به رشد ادامه پیدا کرده و سه میلیون و 770هزار تن کالا به ارزش سه میلیارد و 10میلیون دلار بین دو کشور تبادل شد که 141درصد در وزن و 84درصد در ارزش نسبت به بهار سال قبل افزایش را در تجارت شاهد هستیم.

وی افزود: از این میزان کالای تبادل شده در بهار، سه میلیون و 70هزار تن  به ارزش یک میلیارد و 737میلیون دلار صادرات کالای ایرانی به ترکیه با رشد 363درصدی در وزن و 192درصدی در ارزش بوده است و 700هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 273میلیون دلار هم  واردات از ترکیه بوده که با رشد 22درصدی همراه بوده است.

سخنگوی گمرک در خصوص کالاهای صادراتی به ترکیه توضیح داد: محصولات دامی، شیلاتی، لبنی، گل و گیاه و نباتات، میوه و تره بار، خشکبار، ادویه و زعفران، مواد غذایی، توتون و سیگار، مصالح ساختمانی، مواد معدنی، محصولات پتروپالایشگاهی، مواد شیمیایی، دارو، لوازم آشپزخانه، لوازم خانگی، محصولات بهداشتی، محصولات صنعتی، محصولات فولادی، پوشاک، چرم، کیف و کفش، نخ و پارچه، صنایع دستی، شیرآلات، ماشین آلات کشاورزی، لوازم التحریر، تجهیزات پزشکی، مبلمان، لوستر و وسایل ورزشی و بازی کودکان کالاهای عمده صادراتی ایران به ترکیه بودند.

,ی در خصوص کالاهای وارداتی از ترکیه گفت: دام مولد، مرغ منجمد، تخم مرغ نطفه دار، انواع بذر، حبوبات، موز، قهوه، گندم، ذرت، جو، دانه های روغنی، روغن خام، انواع روغن خوراکی، شکر، مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی، مکمل ها، مواد اولیه، کود، لاستیک، چوب، کاغذ، خمیر چوب، لوازم الکترونیکی و پارچه و نخ از مهمترین کالاهای وارده از ترکیه بودند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار

وبگردی