رویترز: بایدن در سفر به عربستان در تحقق دو هدف ناکام ماند

بدون دیدگاه

رویترز: بایدن در سفر به عربستان در تحقق دو هدف ناکام ماند

رویترز نوشت رئیس‌جمهور آمریکا بدون تحقق اهدافش در زمینه تامین انرژی و ایجاد ائتلاف منطقه‌ای با حضور اسرائیل، عربستان را ترک کرد.

به گزارش ایلنا، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا پس از حضور در نشست جده برای امنیت و توسعه، بدون تحقق اهدافش در زمینه تامین انرژی و ایجاد ائتلاف منطقه‌ای، عربستان را ترک کرد.

در این گزارش آمده است که بایدن به سران عرب گفته که آمریکا شریک فعالی در خاورمیانه خواهد ماند اما نتوانسته تعهداتی برای ایجاد محور امنیتی در منطقه با حضور اسرائیل و افزایش فوری تولید نفت به دست آورد.

به گزارش الخلیج‌آنلاین، بایدن در نخستین سفر خود به منطقه در دوره ریاست جمهوری‌اش، رویکرد و استراتژی خود برای نقش آمریکا در خاورمیانه را در نشست جده تبیین کرد اما گزارش رویترز اشاره دارد که بیانیه پایانی نشست جده مبهم بوده و عربستان مهم‌ترین متحد عرب آمریکا، آرزوهای واشنگتن در ایجاد ائتلاف امنیتی در منطقه با حضور اسرائیل در برابر تهدیدهای اسرائیل را نقش بر آب کرده است.

رویترز در این گزارش آورده است که نشست بایدن با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان پس از مطرح شدن مساله حقوق بشر توسط بایدن، بسیار حساس بوده و ولیعهد عربستان را بر آن داشته تا انتقادات متقابلی را مطرح کند.

در این گزارش آمده است که شاید ترویج طرحی برای اتصال سامانه‌های پدافند هوایی کشورهای عربی که روابطی با اسرائیل ندارند، سخت باشد.

فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان روز گذشته گفت که موضوع همکاری نظامی با اسرائیل نه در نشست جده و نه پیش از آن مطرح نشده است.

بن فرحان همچنین گفت که چیزی به نام “ناتوی عربی” وجود ندارد و نمی‌دانم این اسم از کجا آمده و این مساله در نشست جده مطرح نشد.

انتهای پیام/

اخبارجهان
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید