مصرف این گیاه برای بیماران اسکیزوفرنی بسیار کارساز است

بدون دیدگاه
 

به گزارش خبرجو24؛ مصرف این گیاه برای بیماران اسکیزوفرنی بسیار کارساز است

محققان دانشگاهی دریافتند: مصرف هم‌ زمان گیاه خرفه و رسپریدون می‌تواند موجب بهبود علایم روان‌شناختی بیماران اسکیزوفرنی مزمن و کاهش سطح CRP آن‌ها شود.

علی‌رغم وجود داروهای آنتی‌سایکوتیک تیپیک و آتیپیک، تعداد زیادی از بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا به مونوتراپی با این داروها پاسخ مناسبی نمی‌دهند. لذا مطالعه‌ای با هدف تعیین تأثیر مصرف گیاه خرفه بر روی علایم روانی بیماران اسکیزوفرنیک بستری توسط ندا پروین از گروه روان پرستاری دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و همکارانش انجام شد.

این کارآزمایی بالینی روی ٦٠ بیمار مبتلا به اسکیزوفرنیا مزمن تحت درمان با رسپریدون بستری در بیمارستان انجام شد. بیماران به صورت تصادفی در دو گروه ٣٠ نفری کنترل و مداخله قرار گرفتند. گروه کنترل قرص رسپریدون (mg/day 6) به همراه قرص بی پریدین (mg/day 4) به مدت 8 هفته دریافت کردند.

بیماران در گروه مداخله نیز همین رژیم دارویی را به همراه کپسول خرفه با دوز 1 گرم عصاره یک بار در روز دریافت کردند. در ابتدای مطالعه و در پایان هفته 8 پرسشنامه علایم مثبت و منفی اندرسون در دو گروه تکمیل و سطح CRP اندازه‌گیری شد.

تجزیه و تحلیل اطلاعات با استفاده از نرم‌افزار SPSS16 و با کمک میانگین، انحراف معیار، خی دو، تی زوج و تی مستقل با توجه به توزیع نرمال داده‌ها انجام شد. طبق یافته‌های این پژوهش، در انتهای مطالعه، میانگین نمرات علایم مثبت به ترتیب در گروه مداخله 47.93 و کنترل 57.1 و میانگین نمرات علایم منفی به ترتیب در گروه مداخله 40.83 و کنترل 46.13 بود. سطح CRP بیماران نیز به ترتیب 0.53 و 1.72 در گروه‌های مداخله و کنترل بود.

بر اساس نتایج مطالعه حاضر، مصرف هم‌ زمان خرفه و رسپریدون می‌تواند موجب بهبود علایم روان‌شناختی بیماران اسکیزوفرنیک مزمن و کاهش سطح CRP آن‌ها شود. شایان ذکر است این پژوهش در مجله علوم پزشکی مازندران منتشر شده است.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خودتان رو کاهش بدید، دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

اخبارسلامت
پربازدید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید