فوری؛ سورپرایز متقاضیان خرید خودرو از سامانه یکپارچه | نتایج مرحله سوم فروش خودرو سامانه یکپارچه اعلام شد

بدون دیدگاه
 

به گزارش خبرجو24؛ فوری؛ سورپرایز متقاضیان خرید خودرو از سامانه یکپارچه | نتایج مرحله سوم فروش خودرو سامانه یکپارچه اعلام شد

با اتمام زمان ثبت نام اولیه متقاضیان در مرحله سوم سامانه یکپارچه خودرو امروز ۱۱ شهریورماه نتایج اعلام شد تا روند تکمیل وجه مشتریان آغاز شود.

براساس سیاست گذاری وزارت صنعت، سایت سامان یکپارچه تخصیص خودروها از ساعت 8 دوشنبه ششم شهریور ماه برای سه درصد متقاضیان جامانده از مرحله دوم که خودرویی به آنها تخصیص پیدا نکرده است بازگشایی شد و متقاضیان 3 روز تا پنجشنبه 9 شهریورماه مهلت داشتند تا نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

مطابق اعلام تقدسی مدیر سامانه یکپارچه خودرو، مشتریان کرمان موتور و مدیران خودرو که تحویل خودروهای آنها بعد از تابستان 1402 است نیز می‌توانند با مراجعه به سایت نسبت به تغییر خودروی خود اقدام کنند. بر همین اساس از شرکت کرمان موتور چهار مدل خودروی جک J4 ،J7 ،S3 ،S5 و از شرکت مدیران‌خودرو پنج خودروی آریزو 6، FX، تیگو7، X22 و X55 برای متقاضیان در نظر گرفته شده است. تحویل این خودروها حداکثر سه ماهه خواهد بود و به نوعی فروش فوق‌العاده محسوب می‌شود.

با اتمام زمان ثبت نام اولیه متقاضیان در سامانه یکپارچه خودرو امروز 11 شهریورماه نتایج اعلام شده و خریداران می توانند با مراجعه به سامانه از جزئیات ثبت نام خود مطلع شوند./تسنیم

مرحله سوم فروش سامانه یکپارچه خودرو

مرحله سوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، احتمالا در اواسط سال 1402 برگزار می‌گردد. آخرین خبرها از زمان مرحله سوم فروش یکپارچه و همچنین جزییات ثبت نام خودرو در مرحله سوم عرضه یکپارچه خودرو را در ادامه این متن مطالعه کنید:

شرایط ثبت سفارش خودرو برای جاماندگان

شهریور 1402: امکان ثبت نام در سامانه فروش یکپارچه خودرو به نشانی esalecar.ir مجددا فعال شده است، اما نه برای همه! براساس اطلاعیه وزارت صمت، سامانه یکپارچه از ساعت 20 روز دوشنبه مورخ 140/06/06 باز شده و در ساعت 20 روز پنجشنبه مورخ 1402/06/09 نیز بسته می‌شود. شرایط ثبت نام از متقاضیان، بصورت زیر خواهد بود:

1. ثبت نام صرفا برای متقاضیانی است که قبلا در سامانه یکپارچه، نام‌نویسی کرده و دارای حساب کاربری باشند.

2. برای همه متقاضیان محصولات شرکت‌ کرمان موتور و مدیران خودرو که موعد زمانی تحویل آنها پیش از این در فصول آتی یا در سال 1403 تعیین شده، امکان جابجایی خودرو از محصولات همان شرکت و سپس تکمیل وجه آن با طی فرایند ذیل فراهم است:

الف)) در ابتدا متقاضی باید گزینه لغو سفارش خود را از قسمت جزئیات سفارش انتخاب نماید تا خودرو قبلی حذف گردد.

ب)) پس از لغو سفارش برای هر متقاضی از سبد محصولات اعلامی در سایت، امکان انتخاب محصول مهیا شده و می‌بایست خودروی جدید خود را از همان خودرو ساز انتخاب نماید.

ج)) پس از پایان مهلت تغییر خودرو به سایت خودروساز مراجعه و نسبت به واریز وجه اقدام نموده تا فرآیند ثبت نام نهایی گردد.

تبصره 1: در صورت انتخاب خودرو بیش از ظرفیت موجود در فصول اعلام شده، تخصیص به ترتیب اولویت‌های تعیین شده قبل صورت خواهد گرفت.

تبصره 2: در صورتی که متقاضی سفارش قبلی را لغو و امکان انتخاب خودروی جایگزین فراهم نگردد کماکان اولویت قبلی ایشان محفوظ خواهد ماند.

3. متقاضیانی که در دور دوم سامانه نوبت دهی هیچ خودرویی به آنها تخصیص داده نشده نیز امکان انتخاب تمامی محصولات دو شرکت مذکور برای ایشان فراهم است. بدیهی است ظرفیت قابل عرضه به ایشان از محل عدم تکمیل ظرفیت پس از تخصیص به متقاضیان شرکت‌های کرمان موتور و مدیران خودرو خواهد بود.

4. کلیه افرادی که تاکنون دعوتنامه برای ایشان صادر شده و یا خرید خودرو داشته‌اند، مشمول این طرح نیستند. به جهت تسهیل در فرایند انجام کار پیشنهاد می‌گردد متقاضیان جهت مشاهده محصولات و اطلاع از جزئیات برنامه فروش خودروسازان به سایت شرکت‌های مذکور مراجعه کنند.

سامانه یکپارچه برای متقاضیان باز شد

شهریور 1402: مهدی تقدسی، مدیر طرح یکپارچه خودرو، اعلام کرد که این سامانه در ساعت 20 روز ششم شهریورماه باز شده است. بازگشایی مجدد سامانه با توجه به ظرفیت جذب نشده خودروسازان و نیز محصولات جدید، برای سه درصد باقی‌مانده از ثبت‌نام کنندگان مرحله دوم ضمن حفظ اولویت آنان انجام می‌شود.

وی توضیح داد با توجه به ظرفیت‌های خالی اعلام شده، این دسته از متقاضیان می‌توانند ۹ محصول از محصولات دو شرکت کرمان موتور و مدیران خودرو را انتخاب کنند. همچنین در این مرحله برای افرادی که تاریخ تحویل خودروهای آنان برای دو خودروساز کرمان‌موتور و مدیران‌خودرو در فصل‌های آینده مشخص شده (یعنی پاییز و زمستان ۱۴۰۲ و سال ۱۴۰۳)، امکان ثبت نام وجود دارد و این دسته از افراد نیز می‌توانند همان خودروهای ثبت نام شده خود یا دیگر خودروهای این خودروسازان را زودتر تحویل بگیرند.

آقای تقدسی افزود از شرکت کرمان موتور چهار مدل خودروی جکJ4،J5،S3 و S5، و از شرکت مدیران‌خودرو پنج خودروی آریزو ۶، FX، تیگو۷، X۲۲ و X۵۵ برای متقاضیان در نظر گرفته شده است. تحویل این خودروها حداکثر سه ماهه خواهد بود و به نوعی فروش فوق العاده محسوب می‌شود. پس از این مرحله نیز ظرفیت موجود همه خودروسازان مجددا بررسی خواهد شد و بر مبنای آن مراحل آتی طرح یکپارچه خودرو اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت‌نام مرحله سوم فروش یکپارچه در شهریور

مرداد 1402: مهدی تقدسی، مدیر سامانه فروش یکپارچه خودرو، خبر داد که شهریور ماه ثبت نام مرحله سوم در سامانه یکپارچه فروش خودرو آغاز خواهد شد. خودروسازان ظرفیت تولیدشان را افزایش داده اند و شهریور ماه ویرایش خودرو برای متقاضیان مرحله دوم طرح یکپارچه فروش خودرو آغاز و پس از آن، ثبت نام مرحله سوم آغاز خواهد شد.

وی افزود 50 درصد از متقاضیان مرحله دوم ثبت نام خودرو از شرکت سایپا و 10 درصد از شرکت کرمان موتور در سامانه یکپارچه فروش خودرو واریز وجه نکرده اند بنابراین در زمان ویرایش امکان انتخاب بیشتری از خودرو وجود دارد. به زودی سامانه یکپارچه فروش خودرو برای متقاضیان مرحله سوم باز خواهد شد. در ویرایش مرحله دوم تمهیداتی برای متقاضیانی که نوبت تحویل خودرویشان 1403 بوده، دیده شده است.

تاکنون دو مرحله ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو انجام شده است؛ در مرحله اول، تعداد ثبت‌نام کنندگان به گفته آقای امید قالیباف، سخنگوی سابق وزارت صمت، بیش از 936 هزار نفر بود که 780 هزار نفر متقاضی محصولات ایران خودرو، 32 هزار نفر متقاضی محصولات سایپا و 124 هزار نفر متقاضی دیگر خودروسازان بود.

در مرحله دوم تعداد ثبت نامی بیش از 2 میلیون نفر بودند که به گفته آقای مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو، متقاضیان طرح خودروی فرسوده و طرح جوانی جمعیت با اولویت نسبت به متقاضیان طرح عادی، امسال خودروهایشان را تحویل خواهند گرفت. نکته‌ای که وجود داشت در مرحله دوم برخی ثبت نام کنندگان، متقاضیان خودرو‌های خودروسازان بخش خصوصی بودند، اما از آنجایی که خودروساز مورد تقاضا ظرفیت نداشته، به این دسته از متقاضیان خودرویی تخصیص داده نشد. طبق آنچه که مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو گفته بود به 97 درصد از متقاضیان، خودرو تخصیص داده شد و فقط 3 درصد باقیمانده اند و اکنون قرار است شهریور ماه امکان ویرایش برای این افراد فراهم شود.

فروش کرمان موتور در سامانه یکپارچه

مرداد 1402: مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو، در خصوص طرح جدید فروش اقساطی کرمان موتور که از تاریخ 14 مردادماه آغاز شده، می‌گوید این شرکت برای تعدادی از متقاضیان خرید خودرو که در مرحله دوم سامانه یکپارچه، خودرویی به آن‌ها تعلق نگرفته بود، امکان ثبت نام مجدد را فراهم کرده است.

مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو، تاکید کرد: همچنان فروش خودرو خارج از سامانه امکان‌پذیر نیست و شرکت ها باید در چارچوب سامانه نسبت به فروش خودرو اقدام کنند. به گفته تقدسی، در مورد سایر محصولات هم سامانه یکپارچه عرضه خودروهای داخلی، برای تعدادی از متقاضیان خرید خودرو که در مرحله دوم عرضه، خودرویی به آن‌ها تعلق نگرفت، در شهریور امسال حتما باز می‌شود و این متقاضیان می‌توانند در آن مرحله از بین خودروهایی که عرضه می‌شود، خودروی مورد نظر خود را انتخاب و در نوبت تحویل خودرو قرار گیرند.

متقاضیان جامانده چه موقع ثبت‌نام کنند؟

مرداد 1402: مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو، اشاره کرد تاکنون دو مرحله ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو انجام شده است؛ در مرحله اول، تعداد ثبت‌نام کنندگان به گفته آقای امید قالیباف سخنگوی سابق وزارت صمت، بیش از ۹۳۶ هزار نفر بود که ۷۸۰ هزار نفر متقاضی محصولات ایران خودرو، ۳۲ هزار نفر متقاضی محصولات سایپا و ۱۲۴ هزار نفر متقاضی دیگر خودروسازان بود. در مرحله دوم تعداد ثبت نامی بیش از ۲ میلیون نفر بودند که متقاضیان طرح خودروی فرسوده و طرح جوانی جمعیت با اولویت نسبت به متقاضیان طرح عادی، امسال خودروهایشان را تحویل خواهند گرفت.

در مرحله دوم برخی ثبت نام کنندگان، متقاضیان خودرو‌های خودروسازان بخش خصوصی بودند؛ اما از آنجایی که خودروساز مورد تقاضا ظرفیت نداشته، به این دسته از متقاضیان خودرویی تخصیص داده نشد. به گفته مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو، به ۹۷ درصد از متقاضیان، خودرو تخصیص داده شد و فقط ۳ درصد باقیمانده اند.

وی درباره تعیین تکلیف متقاضیانی که در نوبت دوم سامانه یکپارچه ثبت‌نام کردند، اما بر خلاف رویه سامانه، با گزینه «عدم تخصیص» مواجه شدند، گفت همان طور که قبلا هم اعلام شد، سامانه یکپارچه عرضه خودرو‌های داخلی برای تعدادی از متقاضیان خرید خودرو که در مرحله دوم عرضه خودرویی به آن‌ها تعلق نگرفت، در شهریور امسال حتما باز می‌شود و این متقاضیان می‌توانند در آن مرحله از بین خودرو‌هایی که عرضه می‌شود، خودروی مورد نظر خود را انتخاب و در نوبت تحویل خودرو قرار گیرند. پس از آنکه به این دسته از متقاضیان، خودرو تخصیص داده شد، متقاضیانی که درخواست ویرایش خودرو دارند اقدام به ویرایش کنند. اما اولویت تخصیص با آن دسته از متقاضیانی است که خودرویی به آن‌ها تخصیص داده نشده است.

وی تاکید کرد پس از پایان تخصیص خودرو و ویرایش آن در شهریور، زمان بندی برای اجرای مرحله سوم فروش خودرو اعلام می‌شود. اکنون طبق زمان بندی خودروسازان، هر خودروی ثبت نامی به ترتیب به متقاضیان تحویل داده می‌شود و تعهد معوقی ندارند.

ثبت نام از جاماندگان مرحله دوم در شهریور 1402

تیر 1402: مهدی تقدسی، مدیر سامانه تخصیص یکپارچه خودرو، درباره تعیین‌تکلیف متقاضیانی که در نوبت دوم سامانه یکپارچه ثبت‌نام کردند اما با گزینه «عدم تخصیص» مواجه شدند، اظهار داشت: ‌همان طور که قبلا هم اعلام شد، سامانه یکپارچه عرضه خودروهای داخلی، برای تعدادی از متقاضیان خرید خودرو که در دور دوم عرضه‌ خودرویی به آنها تعلق نگرفت، ‌در شهریور 1402 حتما باز می‌شود و براین اساس این متقاضیان می‌توانند در آن مرحله از بین خودروهایی که عرضه می‌شود، خودروی خود را انتخاب و در نوبت تحویل خودرو قرار گیرند.

مدیر سامانه یکپارچه عرضه خودرو اظهار داشت: در دور دوم عرضه خودرو از طریق سامانه یکپارچه به 97 درصد از متقاضیانی که برای خرید خودرو در این سامانه ثبت‌نام کردند، طبق نوبت‌‌بندی تعیین شده خودرو تعلق گرفت اما 3 درصد از متقاضیان در نوبت تحویل خودرو قرار نگرفتند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شرکت‌‌های سازنده خودرو و مدل‌های عرضه در سامانه یکپارچه برای شهریور مشخص است؟ اظهار داشت: نوع خودرو و شرکت‌های سازنده حاضر در آن عرضه، با لحاظ «ظرفیت جذب‌نشده خودروسازان» و همچنین «ارائه محصولات جدید»، در شهریور ماه برای آن 3 درصد باقیمانده (‌متقاضیان نوبت دوم‌ که خودرویی به آنها تخصیص داده نشد) خواهد بود که ‌در قالب «طرح جایگزین» امکان انتخاب خودروی جدید برای آنها فراهم می‌شود.

به گفته تقدسی این 3 درصدی که با عدم تخصیص مواجه شده‌اند، خودروی خودر را از میان خودروهای پرتقاضا انتخاب کرد‌ه‌اند و از آنجا که تعداد تقاضا‌ها مطابق با ظرفیت خودروساز نبوده است، لذا در نوبت تحویل خودرو قرار نگرفتند. تقدسی درباره زمان برگزاری نوبت سوم عرضه یکپارچه خودرو بیان داشت: احتمالا نوبت سوم هم در شهریور برگزار می‌شود اما هنوز زمان و جزئیات برگزاری آن مشخص نیست.

زمان اجرای مرحله سوم فروش یکپارچه

تیر 1402: مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو، اعلام کرد طرح فروش یکپارچه خودرو ختم به این دو مرحله نخواهد شد؛ اما اینکه فرآیند مرحله سوم دقیقا چه زمانی باشد، هنوز مشخص نیست و قطعا پس از اتمام مرحله دوم، برای مرحله سوم و اجرای آن برنامه‌ریزی صورت خواهد گرفت. احتمالا مرحله سوم تخصیص فروش خودرو شهریور ماه خواهد بود.

وی توضیح داد خودرو‌های عرضه‌شده در این مرحله به 3 درصد متقاضیان جامانده از مرحله دوم اختصاص دارند. به این گروه از متقاضیان در مرحله دوم سامانه جامع عرضه خودرو هیچ‌گونه خودرویی اختصاص داده نشده بود. متقاضیان طرح جایگزینی خودرو‌های فرسوده باید توجه داشته باشند که همچون دو طرح دیگر (عادی و طرح حمایت از قانون جوانی جمعیت ویژه مادران) باید برای تعریف حساب وکالتی به نام سازمان حمایت و مسدود کردن وجه 100 میلیون تومان اقدام کنند.

انصراف از مرحله دوم، شرط ثبت نام در مرحله سوم است

مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو، می‌گوید هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد زمان و نحوه برگزاری مرحله سوم عرضه خودرو نهایی نشده اما اگر متقاضیان قصد شرکت در مرحله سوم را دارند، باید ابتدا از مرحله دوم انصراف دهند. متقاضیان با مراجعه به پروفایل خود در سامانه یکپارچه فروش خودرو و انتخاب گزینه انصراف در حساب کاربری، می‌توانند انصراف خود را از این مرحله نهایی کنند.

وی در مورد برخی از اخبار درباره عرضه 4 خودروی جدید در مرحله سوم، تصریح کرد: صحبتی در مورد مرحله سوم نکردیم بلکه اعلام شد که طرح جایگزین در شهریورماه برگزار خواهد شد که خودروهای عرضه شده نیز در همان زمان اعلام می‌شوند.

تقدسی در خصوص اینکه با توجه به نوبت دهی برخی از خودروها در سال 1403، آیا مرحله سوم برگزار می‌شود یا خیر، گفت: مرحله سوم به احتمال زیاد برگزار می‌شود زیرا فقط تحویل برخی از خودروها به سال 1403 موکول شده و حتی برای سال 1402 نیز خودروسازان در برخی از محصولات خود ظرفیت خالی دارند اما مردم آنها را انتخاب نکردند. بنابراین نباید گفت ظرفیت خودروسازان تکمیل شده و دیگر نمی‌توان مرحله سوم را برگزار کرد.

مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو اضافه کرد: برخی از محصولات به دلیل اختلاف قیمتی که با بازار دارند پرتقاضا هستند به همین دلیل نیز تحویل آنها به سال 1403 موکول شده است.

وی گفت: 50 درصد از متقاضیان خرید خودروهای خودروسازان خصوصی در مرحله نخست انصراف دادند، بنابراین ظرفیتشان خالی ماند. برای مرحله دوم هم احتمال می‌دهیم که تعداد انصراف دهندگان قابل توجه باشد.

نامشخص بودن خودروهای مرحله سوم فروش یکپارچه

خرداد 1402: مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، در خصوص طرح دوره سوم یکپارچه خودرو گفت: در حال حاضر تصمیم گیرنده اصلی وزارت صمت است و هنوز تصمیم نهایی در خصوص کدام خودرو سازی‌ها در طرح سوم مطرح نشده است.

تقدسی گفت: همچنین سامانه یکپارچه عرضه خودرو، شهریور 1402 برای متقاضیانی که در دور دوم خودرویی به آن‌ها تخصیص نیافته است، باز خواهد شد، تا دوباره نسبت به انتخاب خودرو اقدام کنند.

مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو در خصوص اینکه در طرح سوم خودرو‌های مانند p90، شاهین با موتور جدید tu5p سایپا و تارا آپشنال v4 حضور دارند یا خیر گفت: این خبر را به شدت تکذیب می‌کنم و تا دوره سوم اعلام نشود نمی‌توان حضور خودرو ساز و محصولات را معرفی کرد.

مرحله دوم فروش سامانه یکپارچه خودرو

مرحله دوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه خودرو، در بهار 1402 برگزار می‌گردد. آخرین خبرها از زمان مرحله دوم فروش یکپارچه و همچنین جزییات ثبت نام خودرو در مرحله دوم عرضه یکپارچه خودرو را در ادامه این متن مطالعه کنید:

ثبت نام جاماندگان مرحله دوم در شهریور 1402

خرداد 1402: به تمامی نفراتی که در مرحله دوم سامانه فروش یکپارچه، شرکت کرده بودند، طبق زمانبندی تا پایان سال 1403 خودرو تعلق خواهد گرفت. البته با توجه به ظرفیت جذب نشده خودروسازان و نیز محصولات جدید، در شهریور ماه 1402 برای باقیماندگان مرحله دوم، ضمن حفظ اولویت آنها امکان انتخاب خودروی جدید فراهم می‌شود که زمان دقیق آن توسط وزارت صمت اعلام خواهد شد.

بنابراین آن دسته از افرادی که در مرحله دوم فروش یکپارچه، خودرویی به آنها تخصیص داده نشده است، می‌توانند در شهریورماه نسبت به ثبت نام مجدد در سامانه یکپارچه اقدام کنند. علاوه براین مباحثی در خصوص عرضه خودروی P90 سایپا، شاهین پلاس با موتور جدید و تارا اتومات اپشنال نیز در دور سوم فروش طرح خودرو مطرح شده که هنوز این موضوع به تایید مسئولان صنعت نرسیده است چراکه به اعتقاد آنها همچنان پرونده طرح دوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه باز است و بعد از تعیین و تکلیف متقاضیان این طرح برنامه ریزی ها برای مرحله سوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه انجام خواهد شد.

دلیل عدم تخصیص خودرو به برخی از متقاضیان در مرحله دوم

خرداد 1402: مهدی تقدسی، مدیر طرح سامانه یکپارچه خودرو، در رابطه با عدم تخصیص خودرو به برخی از افراد حائز شرایط که پنج اولویت هم انتخاب کرده بودند، شفاف‌سازی کرد و گفت: 97 درصد متقاضیانی که در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها ثبت‌نام کرده بودند، طبق برنامه زمان‌بندی تا پایان سال 1403 بر اساس برنامه تولید خودروسازان، تخصیص صورت خواهد گرفت. این سه درصد متقاضی خودروهای CKD خودروسازان خصوصی بودند که با توجه به محدودیت ایجاد شده و ظرفیت جذب نشده خودروسازان، تخصیص صورت نگرفته اما با حفظ اولویت، امکان انتخاب خودروی جدید و جایگزین برایشان فراهم خواهد شد.

وی تصریح کرد: برای این افراد با توجه به اینکه ظرفیت خالی برای تعدادی محصول هم در سال جاری و هم در 1403 وجود دارد، پس از برنامه‌ریزی، مجدد سایت سامانه فعال خواهد شد تا برای خودروهایی که مشخصا ظرفیت خالی دارند، ثبت تقاضا انجام شود.

مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو در رابطه با علت این محدودیت ایجاد شده در تخصیص خودرو توسط خودروسازان خصوصی، توضیح داد: ظرفیت تولید برای تعدادی از این خودروها، محدود بوده اما تقاضای بسیار زیادی برای آن‌ها ایجاد شده است که امکان تخصیص وجود نداشته است؛ به طور مثال بر روی محصول FMC فرداموتور، تقاضای بیشتر از ظرفیت تولید شکل گرفت؛ با توجه به اینکه عرضه کم است، نتوانند ایفای تعهد کنند؛ بنابراین با حفظ اولویت متقاضیان می‌توانند برای محصولاتی که ظرفیت خالی دارند و در سال 1402 همه تعهدات خود را پوشش داده‌اند و باز هم ظرفیت خالی دارند (همچون X22 پرو مدیران‌خودرو یا کوییک S سایپا) می‌توانند باز هم تحویل داشته باشند؛ این سه درصد حائز شرایط، که عدم تخصیص در این مرحله داشته، می‌توانند در برنامه‌ای که اطلاع‌رسانی خواهد شد، خودروی جایگزین را انتخاب کنند.

امکان تغییر اولویت برای نوبت‌های سال 1403

خرداد 1402: نتایج دور دوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه اعلام شده و متقاضیان می‌توانند از تاریخ 25 خردادماه، 100 میلیون تومان مبلغ بلوکه در حساب وکالتی خود را برداشت کنند.

متقاضیان باید مواردی را در این زمینه در نظر داشته باشند؛ بعد از اعلام زمان‌بندی به متقاضیان، خودروساز موظف است هرگونه فراخوان برای طرح‌های فروش خودرو را منطبق بر زمان‌بندی و نوبت‌دهی انجام‌شده، اعلام نماید. بنابراین خودروسازان به‌مرور زمان و صرفاً برمبنای لیست اولویت‌بندی مذکور برای هرمحصول، نسبت به فراخوان و قطعی نمودن ثبت‌نام و انعقاد قرارداد فروش بر مبنای قیمت روز خودرو، اقدام خواهند نمود. ضمنا قطعی نمودن ثبت‌نام توسط خودروسازان در این طرح براساس لیست نوبت‌دهی‌شده بر مبنای قیمت روز منطبق بر دستورالعمل تنظیم بازار خودروی شورای رقابت است.

لازم به ذکر است که به تمامی نفراتی که در مرحله دوم سامانه شرکت کرده بودند، طبق زمانبندی تا پایان سال 1403 براساس برنامه تولید خودروسازان داخلی خودرو تعلق خواهد گرفت. البته با توجه به ظرفیت جذب نشده خودروسازان و نیز محصولات جدید در شهریور ماه، برای سه درصد باقیمانده افراد، ضمن حفظ اولویت آن ها امکان انتخاب خودروی جدید فراهم می شود که زمان آن توسط وزارت صمت اعلام خواهد شد.

افرادی که زمان تحویل خودروهایشان به نیمه دوم ‌سال 1403 موکول شده طرح تغییر اولویت ها اعلام می‌شود و آن ها می‌توانند نسبت به تغییر اولویت محصول خود اقدام کنند.

انصراف ثبت نام کنندگان در سامانه یکپارچه

خرداد 1402: در روزهای گذشته، اخباری مبنی بر انصراف 20 تا 50 درصدی متقاضیان خودروهای داخلی و مونتاژی از مرحله نخست طرح فروش یکپارچه و عدم واریز مابقی پول خرید خودرو منتشر شد. این مساله تایید می‌کند که اکثر افراد برای کسب سود در طرح شرکت کرده‌اند و حال که فاصله قیمتی کارخانه‌ای و بازاری کاهش یافته، از طرح خارج شده‌اند.

مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو، در مصاحبه 22 خردادماه گفته علت این مساله، روند ریزشی قیمت‌ها در بازار متاثر از نزولی شدن نرخ ارز است. وی گفت: امروز یکی از خودروسازان خصوصی اعلام کرد که فقط ۱۰ درصد متقاضیان خودروی این شرکت در مرحله نخست طرح یکپارچه، مابقی پول‌ خرید خودرو را واریز کرده اند و ۹۰ درصد دیگر از طرح انصراف دادند.

سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

با روند کاهشی قیمت خودرو در بازار، متقاضیان اقدام به انصراف از مرحله دوم طرح فروش یکپارچه کرده‌اند، به طوری که فقط در ۲۴ ساعت گذشته ۵۰ هزار متقاضی از این طرح خارج شدند و با مراجعه به بانک‌ها اقدام به برداشت پول‌های خود کرده‌اند و حتی منتظر ۲۴ خرداد و اعلام نتایج و اولویت بندی محصولات نشدند.

تقدسی خاطرنشان‌کرد: در برخی محصولات مونتاژکاران خصوصی شاهد قیمت‌های بازاری پایین‌تر از قیمت‌های کارخانه‌ای هستیم و همین مساله و عدم جذابیت خودروهای ثبت‌نامی، به خروج از طرح یکپارچه سرعت بخشیده است. وی، تعداد ثبت‌نام کنندگان در مرحله دوم طرح یکپارچه را بیش از یک میلیون نفر عنوان کرد، اما گفت: هنوز آمار دقیقی از انصرافی‌ها در دسترس نیست و به‌محض جمع بندی اطلاع رسانی خواهد شد.

احتمال تحویل خودروهای سامانه یکپارچه در 1403

خرداد 1402: مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه خودرو، بیان کرد بررسی ها نشان می دهد تاکنون بیش از 1 میلیون نفر توانستند در سامانه یکپارچه فروش خودرو 5 اولویت خودرویی خود را انتخاب کنند. آمارها گویای این نکته است که هر دقیقه حدود 250 نفر این امکان را پیدا می کنند تا با حضور در سامانه یکپارچه نسبت به انتخاب پنچ اولویت خودرویی خود اقدام کنند.

وی درباره دلایل ایجاد اختلال در سامانه یکپارچه طی روزهای گذشته می گوید با توجه به اینکه هر فرد متقاضی می تواند پنج اولویت خودرویی را انتخاب کند، این مساله سبب می شود تا مدت زمان بیشتری را در سامانه باشد و همین اتفاق اختلال در سامانه را موجب می شود.

با توجه به آمارهای منتشر شده درباره تعداد متقاضیان در دور دوم فروش خودرو با مکانیزم بدون قرعه کشی، به نظر می رسد عرضه تعداد بیشتری از خودرهای سامانه یکپارچه، به سال 1403 موکول شود. اولین دور عرضه خودرو با مکانیزم بدون قرعه کشی، حدود 936 هزار نفر نام نویسی کردند. سهم ایران خودرویی ها تقریبا 780 هزار نفر، سهم خودروسازی سایپا نزدیک به 32 هزار نفر و سهم سایر خودروساز (خودروسازان خصوصی) حدود 124 هزار نفر بود. اما در دومین طرح فروش صمت از مسیر سامانه یکپارچه فاز دوم طرح (انتخاب خودرو توسط متقاضیان) هنوز به نیمه نرسیده شاهد نام نویسی حدود 895 هزار متقاضی هستیم. تعداد متقاضیان تا آخرین روز ثبت نام در 10 خرداد امسال بیشتر نیز خواهد شد و برآرود می شود رکورد دور اول را نیز پشت سر بگذارد.

اطلاعات منتشر شده از دور اول پیش فروش خودرویی صمت نشان می دهد تنها تحویل برخی از محصولات ایران خودرو به سال بعد منتقل شده بود و سایر خودروسازان تعهد کرده بودند تا محصولات فروخته شده را در سال جاری به دست متقاضیان برسانند. درست است که سیاست گذار خودرویی امکان انتخاب پنج خودرو را برای هر متقاضی به ترتیب اولویت آن‌ها مهیا کرده، اما با توجه به تعداد کم خودروساز شرکت کننده و تعداد پایین محصول عرضه شده به نسبت دور اول این احتمال نزدیک به واقعیت است که تعداد بیشتری از خودروها در سال آینده تحویل داده شوند.

البته مدیران سامانه یکپارچه این مساله را در یکی از اطلاعیه خود به گوش متقاضیان رسانده اند تا چنانچه موعد تحویل خودرویی به متقاضی سال آینده اعلام شد، مشتریان بهانه برای نارضایتی نداشته باشند.

قیمت خودروهای مرحله دوم فروش یکپارچه

خرداد 1402: همانطور که می‌دانید، روش عرضه خودروها در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، مشابه روش پیش فروش خودروست؛ به این معنی که قیمت خودروها نامشخص بوده و در زمان صدور دعوتنامه، به اطلاع خریداران می‌رسد. بنابراین خودروهای مرحله دوم فروش یکپارچه، ممکن است قیمت دقیق و ثابتی نداشته باشند چراکه براساس قیمت زمان تحویل، فروخته می‌شوند.

اما از طرف دیگر، یکسری از خودروها، در مرحله دوم فروش یکپارچه حضور دارند که هنوز قیمتگذاری آنها انجام نشده‌ است و بصورت دقیق‌تر، قیمت‌شان نامشخص است. این خودروها همگی متعلق به شرکت سایپا بوده و عبارتند از:

سایپا کوییک GX

سایپا ساینا GX

سایپا شاهین اتومات

سایپا اطلس

داشتن گواهینامه جزء شروط طرح مادران نیست

خرداد 1402: مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، اعلام کرد داشتن گواهینامه برای طرح مادران هیچوقت شرط نبوده و نخواهد بود. تنها شرط در نظر گرفته شده برای ثبت‌نام این متقاضیان، داشتن دو فرزند و بیشتر طبق قانون جوانی جمعیت و مسدود داشتن وجه ۱۰۰ میلیون تومانی در حساب وکالتی آن‌هاست. در شروطی همچون داشتن گواهینامه و سن 18 سال و پلاک انتظامی همانطور که در طرح‌هایی که خود خودروسازان با روش قرعه‌کشی اجرا می‌کردند، ملاک نبود و اعمال نمی‌شد، در طرح‌های فروش یکپارچه هم مدنظر نیست و اعمال نمی‌شود؛ ضمن اینکه در مرحله نخست فروش‌های یکپارچه هم مدنظر نبود.

وی افزود تنها شروطی که برای مادران متقاضی شرکت در این طرح‌های فروش یکپارچه هستند، احراز داشتن دو فرزند و بیشتر که فرزند دوم به بعد از 19 آبان ماه 1401 به‌ بعد متولد شده باشد، در نتیجه استعلام از سازمان ثبت احوال، عدم شرکت طرح‌های حمایت از قانون جوانی جمعیت است؛ در حقیقت نباید قبلا خرید اینگونه (از مسیر طرح ویژه مادران) داشته باشند. همچنن مادران متقاضی هم بایستی در موعد مقرر (20 تا 29 اردیبهشت ماه) حساب وکالتی تعریف و 100 میلیون تومان را در این حساب مسدود می‌کردند. شرط پلاک انتظامی فعال نیز برای مادران وجود ندارد.

فشار برای حذف گواهینامه از شروط طرح مادران

اردیبهشت 1402: در ماده ۱۲ قانون طرح جوانی تاکید شده که شرکت‌های خودروساز داخلی مکلفند یک خودروی ایرانی به قیمت کارخانه به انتخاب و به نام مادر و پس از تولد فرزند دوم به بعد در هر نوبت ثبت‌نام برای یک مرتبه تحویل دهند. در ادامه این قانون همچنین تاکید شده در هر نوبت ثبت‌نام پنجاه درصد خودروها مشمول این ماده هستند. در صورتی که تعداد متقاضیان مشمول از پنجاه درصد خودروها در هر نوبت ثبت‌نام بیشتر باشد، اولویت با مادرانی است که طی دو سال قبل خودرویی دریافت نکرده باشند. در هر صورت، اگر تعداد متقاضیان در اولویت یا خارج از آن، بیشتر از پنجاه درصد خودروها باشد، تعیین‌تکلیف از طریق قرعه‌کشی خواهد بود و سایرین می‌توانند در نوبت‌های بعدی ثبت‌نام کنند.

چنانچه تعداد متقاضیان کمتر از پنجاه درصد خودروها بود، فروش مابقی خودروها بلامانع است. حدود ۱۸ ماه گذشته در ثبت‌نام و قرعه‌کشی خودرو هر مادری با داشتن گواهینامه می‌توانست در لاتاری خودرو شرکت کند و از شانسی که در اختیارش بود استفاده کافی ببرد. حتی سیاستگذار سال گذشته برای تشویق بیشتر مادران در تبصره فروش خود این نکته را مورد تاکید قرار داده بود که مادران زیر ۱۸سال که دارای دو فرزند یا بیشتر هستند، می‌توانند بدون گواهینامه برای خرید خودرو ثبت‌نام کنند. حالا اما در فروش یکپارچه خودرو که در اسفند سال گذشته مرحله اول آن برگزار شد، وزارت صمت داشتن گواهینامه برای مادران را الزامی کرده است؛ الزامی که این روزها با انتقاد نمایندگان مجلس و برخی از رسانه‌ها همراه شده و حتی عده‌ای از مادران را برای بیان اعتراض به این مصوبه به مجلس کشانده است.

در این زمینه پویشی راه افتاده برای اینکه مادران بدون گواهینامه نیز در سامانه یکپارچه فروش خودرو قادر به ثبت‌نام شوند. ظاهرا فشار برای حذف گواهینامه از شروط ثبت‌نام مادران زیاد شده و حتی یکی از نمایندگان مجلس، دولت را به عمل غیرقانونی متهم کرده است. برخی دیگر نیز به قانون جوانی استناد کردند و اینکه در قانون، حق استفاده از خودرو با قیمت کارخانه به همه مادران داده شده است نه فقط به مادران دارای گواهینامه.

هرچند دولت مدعی است که بازار خودرو در مسیر کاهش دلالی و خروج سرمایه‌گذاران قرار دارد، اما آنچه عملا در بازار دیده می‌شود فاصله قیمت حداقل ۲۰۰میلیونی کارخانه تا بازار است. این فاصله میلیونی ترغیب‌کننده است. ترغیب به خرید ارزان از خودروسازان و گران‌فروشی در بازار. این سود میلیونی می‌تواند یک مادر را به خرید‌ و ‌فروش ترغیب کند یا یک کارمند و کارگر را. هزینه زیان انباشته ۱۵۰هزارمیلیارد تومانی خودروسازان یا ضرر تولید خودرو، که جبران آن به گردن مصرف‌کنندگان و متقاضیان خودرو است. آنچه مشخص است وزارت صمت با گذاشتن شرط گواهینامه در عرضه فروش یکپارچه به‌نوعی در پی ایجاد محدودیت در عرضه خودروی کارخانه‌ای به عده‌ای خاص است.

شرایط ثبت نام در طرح خودرو فرسوده سامانه یکپارچه

اردیبهشت 1402: وزارت صمت در طرح جدید فروش خودروها در سامانه یکپارچه، محدودیت‌هایی برای شرکت در طرح خودرو فرسوده در نظر گرفته که عبارتند از:

داشتن گواهی نامه دارای اعتبار

گذشت 48 ماه از خرید آخرین خودرو از شرکت‌های خودروسازی

داشتن 100 میلیون تومان در حساب وکالتی

خودروی فرسوده حداقل مدل 1385 یا به قبل باشد

پلاک و سند خودرو باید به نام متقاضی باشد و وکالت نامه مورد قبول نیست

داشتن پلاک فعال محدودیت نیست

به فرایند ثبت نام خودروهای فرسوده 2 ماه اضافه می شود (یعنی اگر تحویل خودرو برای زمستان 1402 باشد، علاوه بر آن 2 ماه هم برای فرایند اسقاط باید زمان در نظر گرفت)

عدم اعلام قیمت برخی خودروها در مرحله دوم فروش یکپارچه

اردیبهشت 1402: وزارت صنعت، معدن و تجارت، ضمن گلایه از عدم اعلام قیمت برخی محصولات عرضه شده در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها توسط خودروسازان، تاکید کرده که براساس قانون حمایت از حقوق مصرف‌کننده و مصوبه شورای رقابت، بایستی قیمت محصول پیش از اجرای طرح‌های فروش خودروساز اعلام شود و قانوناً نباید خودرویی را فروخت که قیمت نهایی آن هنوز اعلام نشده است.

این وزارتخانه تاکید کرده است: در لیست خودروهای عرضه‌شده در سامانه یکپارچه خودرو، نام چند محصول همچون کوییک GX، ساینا GX، شاهین اتوماتیک و اطلس درج شده است که هنوز قیمت قطعی این خودروها توسط خودروساز اعلام نشده است؛ در حقیقت مردم برای خرید خودرویی اقدام می‌کنند که هیچ اطلاعی از قیمت نهایی آن ندارند.

اخباراقتصادخودرو
پربازدید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

 آخرین اخبار

 برچسب‌های پربازدید